Dluhy se nevyplácí. A to ani řidičům, případně provozovatelům vozidel. Jakmile totiž dlužíte na nějakých starších pokutách, může se snadno stát, že vás zastaví policie a dokud dluh neuhradíte, zabaví registrační značky auta, ve kterém zrovna jedete. Poradíme vám, jak dluhy srovnat a registrační značky dostat zpět.
O registrační značky přišel třeba i řidič kamionu z Polska, který měl u české policie dluh na pokutě ve výši 100 000 Kč. Dluh byl za dřívější odmítnutí vážení kamionu a ve stanovené lhůtě nebyl zaplacen. A tak řidič prostě na čas dojezdil. Tedy přesněji řečeno do doby, dokud dluh neuhradí.
To je vlastně základ celého procesu vrácení zabavených registračních značek. Ale vezmeme to popořádku. Jakmile vás zastaví policejní hlídka (nebo celníci) a lustrací zjistí, že dlužíte za staré pokuty, dostanete několik možností. V prvé řadě vše můžete na místě uhradit – buď hotově nebo platební kartou. V takovém případě k žádnému zabavení registračních značek nedojde. To až ve chvíli, kdy na zaplacení na místě nemáte, nebo ho z jakéhokoliv jiného důvodu odmítnete. Tabulky registračních značek musíte policistům vydat vy, pokud odmítnete, sundá je sama policie.
Další podvodné SMS zprávy děsí řidiče. Šmejdi to zkouší přes výhružku dluhu za dálniční známku
Jak značky dostanu zpět?
Základem všeho je dluh zaplatit. A to ideálně co nejdříve ještě na té služebně, ze které byl policista, který vám značky zabavil. Na všem se tak s hlídkou domluvte, poradí vám, kam přesně s doplatkem dojet.
„Nedoplatek můžete ve výjimečných případech uhradit též bezhotovostním převodem na příslušný účet správce daně. Číslo účtu příslušného správce daně zjistíte buď po kvalifikovaném přihlášení do cPortálu Celní správy nebo na webových stránkách Celní správy. Na služebně, kde jsou uloženy tabulky registrační značky, pak prokážete úhradu nedoplatku. Uhrazení nedoplatku bezhotovostním převodem na příslušný účet správce daně se prokazuje předložením potvrzení o platbě vystaveného bankou nebo výpisem z bankovního účtu, o kterém není pochyb. V případě pochybnosti o pravosti výpisu může být vrácení tabulek registrační značky (uvolnění vozidla) pozdrženo do doby úhrady nedoplatku, tj. do doby připsání částky na příslušný osobní daňový účet,“ vysvětluje další možný postup policie.
Může se stát, že brzy po uhrazení doplatku budete znovu kontrolováni policisty. Třeba v jiném autě. A znovu hrozí, že vám zabaví značky, protože databáze nedoplatků je aktualizována jednou za den. „Proto doporučujeme mít při sobě minimálně 24 hodin potvrzení nebo jiný doklad o uhrazení nedoplatku. V případě, že byl uhrazen nedoplatek provozovatele vozidla, který není zároveň řidičem, doporučujeme pořídit kopii potvrzení nebo jiného dokladu o úhradě nedoplatku do každého vozidla, jehož je provozovatelem,“ doplňuje policie.
A pozor, dluhy na pokutách nejsou evidovány podle registrační značky, ale podle osoby řidiče nebo provozovatele, která nedoplatek má. Je tedy vhodné si (zejména v případě řidiče, který není provozovatelem vozidla) ověřit, že nemá nedoplatky.