Jak vlastně funguje „autopilot“ ve vozech Tesla? – video

Autor: Pavel Srp - 20. 9. 2016


Automobilka Tesla Motors nabízí funkci, kterou pojmenovala jako „autopilot“, ovšem to je zavádějící, protože nejde o systém autonomního řízení, jak by se mohlo zdát a jak to spousta lidí vnímá, ale pouze o velmi chytrého aktivního asistenta. Ten má řidiči s řízením pomoci, nikoliv řídit za něj. Jak autopilot funguje, se můžeme podívat v přiloženém videu. To je sice v angličtině, ale v pár řádcích funkci autopilota vysvětlíme i písmem.

V zásadě jde o funkci adaptivního tempomatu a asistenta řízení, což jsou funkce, které nabízí prakticky všechny dnešní automobilky. Tesla má pod předním nárazníkem ukrytý radar, který sleduje prostor před autem na několik stovek metrů, ten kombinuje s kamerou umístěnou u čelního skla hlídající jízdní pruhy, dopravní značky a podobné situace. Pomáhají také ultrazvukové senzory, které mohou sloužit jak pro funkce autopilota, tak jako parkovací senzory, ty monitorují bližší okolí vozu. A konečně, neméně důležitá je GPS, která neustále ví, kde se auto nachází.

Tesla používá některé ovládací prvky z vozů Mercedes-Benz, jde například o panel ovládání oken a zrcátek ve dveřích nebo páčky pod volantem, a tak je levá páčka společná pro dálková světla, blinkry, ale i stěrače a pravá slouží jako řadící páka. Aktivace autopilota se provádí páčkou tempomatu. Jedním pohybem k sobě se aktivuje pouze adaptivní tempomat, pokud páčku k sobě přitáhnete dvakrát, aktivuje se za zvukového doprovodu autopilot. O tom budete informování na digitálních „budíkách“. Na vrchu se objeví modrá ikonka volantu, pokud budou na silnici dobře viditelné vodící čáry, na displeji se objeví modře a také se na displeji objeví hláška: „Keep your hands on the wheel“, tedy upozornění, že máte držet ruce na volantu. Tesla je ale poměrně benevolentní, a tak vás nechá ruce z volantu úplně sundat a pokud se neděje nic, s čím by „potřebovala pomoci“, neupozorní vás dlouho znovu.

Autopilot, coby aktivní asistent umí reagovat pouze na některé situace. Umí si udržovat odstup od auta jedoucího před ním, umí se držet jízdních pruhů a umí zatočit – ovšem pouze do určitého úhlu v určité rychlosti, dálnice by měl zvládnout v pohodě. Umí také sám měnit rychlosti, například po cestě po dálnici jede 130 km/h, ale v omezení si díky kameře přečte značku a sníží rychlost podle toho, jaké číslo na ní bylo. Autopilot umí také měnit pruhy, nedělá to ale sám. Je potřeba mi dát „pokyn“ spuštěním ukazatele změny směru. Pokud řídící jednotky vyhodnotí, že jízdní pruh lze změnit – tzn. nepojede ve vedlejším pruhu auto, které byste mohli omezit, vodící čára na silnici je přerušovaná a podobně – změní se nepřerušovaná čára na displeji auta na přerušovanou a Tesla začne přejíždět do vedlejšího pruhu. V případě dopravní zácpy umí Tesla sama zastavit a pak se rozjet, umí také následovat auto před sebou.

Je tedy jasné, že smrtelné nehody v případě použití funkce autopilota vznikají zejména proto, že se řidiči dostatečně nevěnují řízení a neuvědomují si, že autopilot není „druhý řidič“, ale že je to pouhý řidičův pomocník, ačkoliv v mnoha situacích velmi chytrý a šikovný.

Vyzkoušeli jsme autopilot v praxi na dálnici D1 ve dvě hodiny ráno, na toto video se můžete podívat také. A hned zze začátku videa je slyšet přerušení hrající hudby pípnutím, to je upozornění na fakt, že by měl řidič na volantu držet ruce. Stačí se ho však dotknout a „upozornění je splněno“. I tam je vidět, že místy si autopilot není zcela jistý. Vidět to je v přibližně v čase 0:50, kdy přišla poměrně ostrá zatáčka, která asistenta řízení překvapila a na chvíli vyjel mimo svůj jízdní pruh.

A protože funkci autopilot stále lidé chápou špatně, připravila automobilka upgrade, který jeho chování a nastavení opět upraví. Podle informací, které Tesla zveřejnila, bude autopilot více spoléhat na radar a funkce automatického řízení byla ještě dále vylepšena. Nový firmware bude prý umět mnohem lépe předvídat nebezpečí, brzdit a více kontrolovat řidiče, který se nevěnuje řízení. Automobily Tesla jsou neustále online, což umožňuje, že pro podobné aktualizace softwaru není třeba jezdit do servisu, ale do auta se nahraje sám.

Mimochodem, připravujeme test Tesly Model S P90D.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru