V Česku se krade všechno, co lze nějakým způsobem zpeněžit. Nezáleží ani na tom, zda je to přišroubované nebo zalité v betonu. Je tedy logické, že se tu ve velkém kradou i automobily. Přestože se rok od roku ztrácí čím dál tím méně vozů, za loňský rok se v ČR odcizilo na 11 647 aut, to je každých 50 minut jedno vozidlo! To není úplně malé číslo. Ještě více šokující je ale procento objasněných krádeží. Např. u severských zemí je toto číslo cca 90%, u všech našich sousedů je toto číslo okolo 50%, objasněnost krádeží v ČR je pouhých 15% krádeží!
Dnes bych vám rád poradil, jak se chovat, aby právě vaše auto neskončilo stejně jako těch 11 647 v loňském roce. Existuje plno zabezpečovacích systémů, ať jsou to mechanické nebo elektronické. Ovšem základní bezpečnostní „systém“, který byste měli použít, je právě váš rozum. Existuje pár základních zásad, které se vyplácí dodržovat, abyste snížili pravděpodobnost krádeže nebo vykradení vašeho vozu.
Paradoxně mezi základní zásady patří zrovna výběr tovární značky vozu. Některé značky se u nás kradou více, některé méně.
Podle statistických přehledů byla v roce 2011 nejčastěji odcizena vozidla následujících továrních značek a to v tomto pořadí: Škoda, Volkswagen, Audi, Mercedes, BMW a jiné luxusní vozy, Ford, Peugeot, Renault, Fiat, Opel, Citroen.
Naopak mezi nejméně kradená vozidla patří zejména typy vozidel japonské a korejské tovární značky: Hyundai, Daewoo, Mazda a Nissan.
Netvrdím, že si máte nebo nemáte kupovat to či ono auto, to je pouze na vás. Myslím si ale, že každý by měl toto zohlednit při koupi vozu – jak nového tak ojetého.
I když opustíte vůz jen na okamžik, nikdy nenechávejte klíče v zapalování (to platí hlavně pro benzínové pumpy a stánky s novinami). Největší hlupák nechá auto nastartované a jde si koupit noviny. Pak je po dobu necelé minuty otočený zády k autu. Tato doba je k odcizení vozu dostatečná! Nejspíš si říkáte, že to je samozřejmé, ale divili byste se, kolik takových případů se v ČR stane.
- [singlepic id=3580 w=320 h=240 float=right]Kontrolujte, zda jste opravdu zamkli, jak samotné auto tak všechny bezpečnostní prvky ve vašem voze.
- Nikdy nenechávejte klíče volně ležet ve veřejných prostorách.
- Pokud odjíždíte na delší dobu pryč a auto necháváte doma, je lepší klíče od auta pořádně schovat.
- Parkujte na osvětlených místech a místech kde je větší pohyb osob. Ideálně však na hlídaném parkovišti nebo v hlídaném parkovacím domě.
- Nikdy nenechávejte ve vašem voze jakékoli zpeněžitelné předměty (navigace, mobil, peněženka, kabelka). Nepočítám-li ukradené věci, rozbité okno také dnes není nejlevnější záležitostí.
- Když kupujete starší auto, je lepší si nechat vyměnit zámky, nikdy nevíte, kdo další má klíče.
- Neusnadňujte zlodějům práci. Spolu s těmito jednoduchými zásadami (a v následujících článcích rozebranými bezpečnostními systémy) se může vaše auto stát téměř nedobytnou pevností.
-TJ-