Premiérový start české posádky na jedné z nejseverněji pořádaných evropských soutěží dopadl zdárně. Vůz Subaru Impreza WRX STI nejenže soutěž dokončil, ale Vojtěch Štajf s Petrou Řihákovou se stali i druhou nejlepší zahraniční posádkou v cíli letošní Arctic Lapland Rally.
Meteorologové pro nejbližší dny předpovídají České republice tak kruté mrazy, na jaké nejsme v našich zeměpisných šířkách příliš zvyklí. Jedni z mála, kdož jsou na ně dobře připraveni, jsou členové Subaru Czech Rally Teamu. Ti se totiž právě vracejí ze splněné mise z finského Rovaniemi, kde panovaly podmínky velmi obdobné. Netřeba dodávat, že Finsko je pro rally zemí zaslíbenou, právě absolvovaná Arctic Lapland Rally je tam navíc jednou z nejslavnějších soutěží. Vojtěch Štajf s Petrou Řihákovou při své severské premiéře zvolili v úvodu opatrnější tempo, postupné nabírání zkušeností ale nakonec vedlo až k vybojování 25. příčky celkového pořadí ze 126 vozů. Toto umístění bylo navíc spojeno s druhou příčkou mezi zahraničními posádkami za zkušeným ruským jezdcem vodícím speciál Super 2000. Petra Řiháková byla navíc vyhlášena dokonce nejúspěšnější dámou celé rally, za což si od týmu vysloužila přezdívku „Yetti“.
V roce 2012 japonská značka slaví čtyřicáté výročí pohonu Symmetrical AWD, tedy systému pohonu všech kol, kterým se Subaru proslavilo na celé planetě. Společnosti Subaru ČR jako importér vozů se šesti hvězdami ve znaku a Subaru Czech rally team se tak v rámci oslav nejdéle sériově vyráběných osobních automobilů s pohonem 4×4 rozhodly v osmém roce své spolupráce oslavit toto výročí skutečně extrémně.
Zima, mráz a sníh – to jsou podmínky, kdy se většině motoristů při představě cesty automobilem dělají vrásky na čele, řidiči vozů Subaru však vědí, že právě v zimní sněhové kalamitě jim jejich vůz poskytuje velký pocit bezpečí a výhodu před ostatními motoristy. DNA značky Subaru je pak od nepaměti spjato s automobilovými soutěžemi, a protože v České republice se zimní závod už několik let nejezdí, Vojtěch Štajf se svou modrou Imprezou odstartuje rovnou v nejextrémnější zimní soutěži planety – Arctic rallye za polárním kruhem ve Finsku. Tento závod se koná tradičně koncem ledna v Laponsku – nejsevernější části Finska a jeho centrem je zdejší správní středisko Rovaniemi – díky domovině vánoční postavy Santa Clause je pak známé nejen fanouškům motorismu. V tomto městečku, kde koncem ledna panuje polární noc a slunce vychází jen na tři hodiny denně, teploty často klesají k minus čtyřiceti stupňům Celsia.
Arctic rallye se pak jezdí již od roku 1966 a je jednou z nejstarších a zároveň nejextrémnějších automobilových soutěží. V minulosti se tento závod jel až do roku 2004 jako součást mistrovství Evropy, v roce 1977 a 1978 byl pak dokonce součástí Mistrovství světa jezdců. Mezi vítězi této obtížné rallye najdeme dokonce pět mistrů světa a díky specifičnosti tohoto závodu není divu, že se jedná výhradně o Skandinávce – Hannu Mikkola (1970), Ari Vatanen (1977, 1978), Timo Salonen (1982), Tommi Mäkinen (1989) a Marcus Grönholm (1996,1997,1998) však nejsou jedinými motoristickými celebritami v přehledu známých účastníků. Oblíbeným zpestřením se díky lednovému termínu stala Arctic rallye i pro severské jezdce z Formule 1: JJ Lehto se zúčastnil celkem desetkrát, přičemž jeho nejlepším umístěním byla devátá příčka, Mikka Häkinen zde startoval čtyřikrát a nejlépe dojel devatenáctý. Svou úplnou premiéru v rallye zde absolvoval Kimi Räikkönen a v cíli byl třináctý, zatímco Mika Salo soutěž pro poruchu nedokončil. Umístění těchto mistrů volantu pak svědčí o náročnosti tohoto podniku stejně jako fakt, že v přehledu vítězů najdeme jen jediného neseveřana, kterým byl v roce 2010 Španěl Dani Sordo na Citroënu WRC. Tovární týmy z Mistrovství světa totiž často využívají tento podnik jako ostrý test před Švédskou rallye, stejně jako je zdejší oblast místem pro testování sériových automobilů před uvedením do výroby.
[nggallery id=295]
Tisková zpráva/-PS-