skoda-zpetne_zrcatko-cyklista

Každý určitě zažil situaci, kdy zjistil, že špatně odbočil a potřebuje se otočit. Jenomže už možná neví, že jde o velmi nebezpečný manévr, který je navíc na mnoha místech zákonem zakázán. Při otáčení je pak potřeba myslet na to, kdo má přednost, a nezapomínat také na zpětná zrcátka.

Otáčení by mělo mít dvě fáze

V prvé řadě by si řidiči měli k otáčení vybrat dostatečně širokou silnici. Úplně ideální je sjet třeba k čerpací stanici a otočit se přes ní, ale pokud to nejde, je nutné myslet na použití blinkrů a zrcátka. Už ve chvíli, kdy řidič pouští blinkr, musí si zkontrolovat, zda za ním jedoucí auto zrovna nezahájilo předjížděcí manévr. Má totiž přednost.

Přečtěte si také:  Jak na správné předjíždění? Důležitý je rozhled a pečlivá kontrola zpětných zrcátek

Pak je následně nutné najet si co nejvíce k levé straně jízdního pruhu, dát přednost všem v protisměru, včetně cyklistů a chodců, a až poté se může otočit. Ovšem pokud je v místě plná čára, otáčet se nesmí! Doporučujeme manévr příliš nezdržovat, ale zároveň se raději dvakrát přesvědčit, že je možné jej bezpečně dokončit. U otáčení nesmí řidič nikoho omezit a už vůbec ne ohrozit.

Za jídlo nebo cigaretu za volantem může řidič dostat pokutu i když to zákon nezakazuje

Kde není otáčení možné?

Jsou místa, kde se dle zákona řidič otáčet vůbec nesmí. V prvé řadě jsou to řízené křižovatky. A to ať už semafory nebo policisty. Pokud křižovatka není řízená, otočit se můžete, ale jen v případě, že navíc není osazená dopravní značkou „Zákaz otáčení“. Křižovatka řízená není ani ve chvíli, kdy na semaforech bliká oranžové světlo.

Přečtěte si také:  Jízda na dálnici: základem je plynulá jízda a používání zrcátek

Kromě toho není možné se otáčet na nepřehledných nebo jinak nebezpečných místech. Nejčastěji v zatáčce, na horizontu, na přechodu pro chodce a přejezdu pro cyklisty, v tunelu, na železničním přejezdu, v jednosměrce nebo na dálnici. Pokud toto řidič nedodrží a je u toho přistižen policií, může se dočkat pokuty až do výše 2000 Kč.

Přidat komentář