Každý určitě zažil situaci, kdy zjistil, že špatně odbočil a potřebuje se otočit. Jenomže už možná neví, že jde o velmi nebezpečný manévr, který je navíc na mnoha místech zákonem zakázán. Při otáčení je pak potřeba myslet na to, kdo má přednost, a nezapomínat také na zpětná zrcátka.
Otáčení by mělo mít dvě fáze
V prvé řadě by si řidiči měli k otáčení vybrat dostatečně širokou silnici. Úplně ideální je sjet třeba k čerpací stanici a otočit se přes ní, ale pokud to nejde, je nutné myslet na použití blinkrů a zrcátka. Už ve chvíli, kdy řidič pouští blinkr, musí si zkontrolovat, zda za ním jedoucí auto zrovna nezahájilo předjížděcí manévr. Má totiž přednost.
Pak je následně nutné najet si co nejvíce k levé straně jízdního pruhu, dát přednost všem v protisměru, včetně cyklistů a chodců, a až poté se může otočit. Ovšem pokud je v místě plná čára, otáčet se nesmí! Doporučujeme manévr příliš nezdržovat, ale zároveň se raději dvakrát přesvědčit, že je možné jej bezpečně dokončit. U otáčení nesmí řidič nikoho omezit a už vůbec ne ohrozit.
Za jídlo nebo cigaretu za volantem může řidič dostat pokutu i když to zákon nezakazuje
Kde není otáčení možné?
Jsou místa, kde se dle zákona řidič otáčet vůbec nesmí. V prvé řadě jsou to řízené křižovatky. A to ať už semafory nebo policisty. Pokud křižovatka není řízená, otočit se můžete, ale jen v případě, že navíc není osazená dopravní značkou „Zákaz otáčení“. Křižovatka řízená není ani ve chvíli, kdy na semaforech bliká oranžové světlo.
Kromě toho není možné se otáčet na nepřehledných nebo jinak nebezpečných místech. Nejčastěji v zatáčce, na horizontu, na přechodu pro chodce a přejezdu pro cyklisty, v tunelu, na železničním přejezdu, v jednosměrce nebo na dálnici. Pokud toto řidič nedodrží a je u toho přistižen policií, může se dočkat pokuty až do výše 2000 Kč.