Myslím, že se shodneme na tom, že alkohol nebo jiné návykové látky by měly být pro řidiče naprostým tabu. Mohou ovšem vzniknout situace, kdy požití nebo vliv návykové látky na řidiče je neúmyslný. Je ale jasné, že i za nevědomé požití takových látek můžete být trestáni. Neznalost neomlouvá.
Rumové pralinky
To je klasika. Přestože v sobě příliš alkoholu nemají, rumové se jim neříká jen tak. Ačkoliv se to nezdá, taková kokosovo-čokoládová tyčinka „Margot“ také obsahuje rum a tudíž i malé množství alkoholu.
Teď přejdeme k trochu zdravější stravě: Kompot. Vzhledem k tomu, že kompot je většinou z ovoce a ovoce rádo kvasí, tím pádem ovocný kompot může obsahovat alkohol. Pokud jsou tyto pochoutky vaše oblíbené, dejste si pozor, abyste se jich příliš „nenatláskali“. Pokud by vás zastavila policie a dýchli byste si, dozajista by vám byl alkohol v dechu naměřen.
Barvy a laky
Nebavím se o nějakém restauračním zařízení, které se takto jmenuje. :-) Vzpomínám si na událost, kdy muž natíral svůj dům. Pak sedl do auta a odjel. Policie ho po dvaceti minutách jízdy zastavila a při dechové zkoušce mu naměřila 0,9 promile alkoholu v dechu. Muž si ale nechal vzít krev, jejíž rozbor přítomnost alkoholu vyloučil.
Zimní směs do ostřikovačů
Samozřejmě obsahuje alkohol, aby nezamrzala. Nemyslíme tím, to že by ji člověk vypil, ale její výpary se po ostřikování čelního skla dostávají do auta a mohou se v autě „držet“ až 15 minut. Bezprostředně po ostříknutí byste mohli „nadýchat“. Jednoduchá pomoc u této situace je vylézt z auta na čerstvý vzduch, 2-3 krát se zhluboka nadechnout a teprve potom foukat do alkoholmetru.
Řidiči cukrovkáři zpozorněte!
Pokud bude mít řidič trpící cukrovkou špatně nastavené dávky inzulinu, může i on nadýchat, bez toho aby požil alkohol.
Nevinný makový koláč nebo buchta.
Člověk si ani neuvědomí, že by tato pochutina mohla představovat sebemenší hrozbu pro řidiče. Opak je pravdou. Po požití většího množství máku se v moči může objevit morfin a kodein. Jak se říká: takový řidič by byl „pozitivní“ a mohl by přijít i o řidičák. Záleží ovšem na konkrétním organismu a posouzení soudního lékaře.
Dlouhá léta se o těchto potravinách a látkách vedou řeči, zda-li to pravda je či nikoliv. Takže když řeknu: „Dávejte si pozor na to, co jíte,“ tak to není okřídlené heslo jen z dietních pořadů, ale využije se i na silnicích.
-TJ-