Policie vcelku hodně využívá auta v civilním provedení. Většinou se nijak zásadně neliší od běžných aut, jakých denně na silnici potkáme stovky. U některých policejních aut pro skrytý dohled můžeme vidět LEDkové „majáky“ za okny a posádku v policejních uniformách. Řada motoristů ale řeší, jak vlastně poznat, že jde opravdu o reálné policisty. Především v situaci, kdy jsou třeba i oblečená v civilu. Zeptali jsme se na to na Policejním prezidiu.
V roce 2021 zastavoval řidiče falešný policista s falešným odznakem s tím, že jim domlouval, aby dodržovali pravidla provozu. V roce 2019 zase reálný policista, ale ve svém volnu, zkoušel pokutovat řidiče. A taktéž v roce 2020 muž z Uherskohradišťska zastavoval v civilním autě opatřeném světelnou i zvukovou signalizací řidiče a požadoval pokuty. Tehdy se to jedné ženě, které od něj hrozila pokuta za telefonování za jízdy nezdálo, a tak zavolala opravdové policisty. „Za necelou hodinu jsme ho dopadli. Na sobě měl reflexní vestu a policejní kalhoty. Uvnitř auta jsme pak nalezli další originální oděvní součástky policie, dále světelné, zvukové a signalizační vybavení modré a červené barvy,“ popsala tehdy policejní tisková mluvčí Simona Kyšnerová. Tenhle výtečník měl navíc u sebe i plynovou pistoli.
Jak vidno, čas od času se někteří, kteří si hrají na policii, najdou. Mnohem pravděpodobněji vás ale bude stavět opravdu reálná policie a někdy i v autě v civilním provedení pro skrytý dohled. A dokonce se může třeba i stát, že policisté budou v civilním oblečení. Nejčastěji na hlídky v civilních vozech narazíme na dálnicích. Může jít o úplně běžně vyhlížející BMW pětkové řady, které se v případě zastavování rozbliká. V některých případech třeba i o Škodu Kodiaq nebo Octavia na vaší oblíbené okresce. Co tedy dělat, pokud v takovou chvíli máte pochyby, zda jde o opravdové policisty?
Jediným možným řešením je opravdu zastavit, ale ihned volat linku 158. Můžete nadiktovat registrační značku auta, které vás zastavilo, a zjistit tak, zda jde opravdu o policejní auto. To je podle Ondřeje Moravčíka, tiskového mluvčí Policejního prezidia jediná možnost. K tomu dodal: „Zákony jasně hovoří o tom, jakými vnějšími znaky se prokazuje příslušnost k Policii ČR. Naše vozidla mají speciální výstražný systém, který opravdu nejde koupit na tržnici. Navíc jej řídí buď policisté v uniformě, anebo policisté v civilu zřetelně označeni páskou s nápisem Policie ČR. Argument, že si není jistý příslušností k policii, je skutečně lichý, protože v České republice se za Policii ČR nemůže vydávat nikdo, jinak se vystavuje riziku postihu.“
V Českém Těšíně jsou policisté v civilních vozech každodenní běžnou součástí silničního provozu. Jenom pokud vím, zastavují jen za denního světla. U nás v pohraničí je extrémně silné zastoupení policie zhruba 20 km do vnitrozemí, s kontrolami musíte počítak v kteroukoliv denní nebo noční dobu a nezastavit policii v civilním autě by tu asi nikoho ani nenapadlo.
Kromě toho, když vás zastavují, tak ono se to civilní auto tak nějak zazračně promění v regulérně blikající obludu a vystoupí řádně uniformovaní policisté.
Do diskuse píši jen proto, že komentáře typu nezastavovat mi připadají jako zábavný komix :-).
Má nějaké práva veterán policie při silničním provozu?
ANI OMYLEM, zastavovat auta může jen uniformovaná policie. Nezastavit a okamžitě volat na 158
No to jste dost na omylu ze zákona na to mají právo,vy máte právo zavolat si na 158
Vtipy o policistech neexistují, všechno je pravda.
Tak to je opravdu logika zvláštní školy téhle moudré hlavy: „Argument, že si není jistý příslušností k policii, je skutečně lichý, protože v České republice se za Policii ČR nemůže vydávat nikdo, jinak se vystavuje riziku postihu.“
Jako kdyby riziko postihu automaticky znamenal, že se to neděje :-)
Tak prohlásil to policat, takže čemu se divíte!
Taky mě ta logika rozesmála, vtipy o policistech zřejmě mají reálný základ.