rucni_myti_auta-youngtimer-bmw_e32

Chcete si na vlastní zahradě umýt auto? Podle zákona to často není možné a může za to být vysoká pokuta

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo životního prostředí - Foto: Pavel Srp - 6. 4. 2025


S hezkými jarními dny se kolem automyček a prostorů pro ruční mytí tvoří i velmi dlouhé fronty. Ten, komu se nechce čekat nebo své auto raději myje ručně a pečlivě, a má možnost, ten si auto často myje třeba na své zahradě, případně před domem. Jenže to podle zákona není úplně legální.

Umýt si auto třeba na vlastním pozemku, je totiž z pohledu paragrafů tak trochu problém. Nejprve musíme zdůraznit zákon o vodách, konkrétně paragraf 39, který říká: „Mytí motorových vozidel a provozních mechanismů ve vodních tocích nebo na místech, kde by mohlo dojít k ohrožení jakosti povrchových nebo podzemních vod, je zakázáno“. Vzhledem k tomu, že je to poměrně obecná věta, z níž je moudrý málokdo, zeptali jsme se na ministerstvu životního prostředí (MŽP), aby nám pravidla mytí aut na zahradách a před domem u chodníku vysvětlili.

Pozor na studny!

Veronika Krejčí, tisková mluvčí MŽP, nám k našemu dotazu napsala: „Při mytí auta je důležité si uvědomit, že motorová vozidla obsahují řadu látek, které mohou poškodit životní prostředí. Voda použitá na mytí tak může být znečištěná tzv. zvlášť nebezpečnými závadnými látkami (mezi které patří např. ropné látky). Ty mohou ohrozit jakost povrchových nebo podzemních vod. Každý, kdo zachází se závadnými látkami, je povinen učinit přiměřená opatření, aby nevnikly do povrchových nebo podzemních vod a neohrozily jejich prostředí. Vlastnictví pozemku apod. v tomto nehraje roli.“

Mytí aut je stále populárnější. Oblíbené jsou ruční myčky, ale i klasické kartáčové mycí linky

Zdůraznila také, že je nezbytné respektovat vyhlášku 501/2006 Sb. o obecných požadavcích na využívání území, která definuje minimální vzdálenost studny na pitnou vodu od zdrojů možného znečištění. Ta je stanovena podle druhu možného zdroje znečištění. Od studny musí být tedy prostor pro umývání aut vzdálen 15 až 40 metrů, to podle prostupnosti prostředí. Takže pokud stojíte na zahradě a za blízkým plotem má soused studnu, na mytí auta raději zapomeňte.

A kde tedy auto vlastně smíte umýt? Moc na výběr nemáte. „Motorové vozidlo tedy může být umýváno pouze na zpevněných a nepropustných plochách ve vyhláškou definované vzdálenosti od studny pro individuální zásobování obyvatelstva vodou. Zároveň využívaná voda musí být odváděna takovým způsobem, aby nedošlo ke kontaktu s podzemní nebo povrchovou vodou. To znamená, že odpadní voda musí odtékat do kanalizace (s tím, že použitá odpadní voda bude plnit podmínky kanalizačního řádu) a náležitě vyčištěna (zejména ropné látky),“ vysvětlila Veronika Krejčí.

Jak je to pak s případnou pokutou? Podle MŽP záleží na posouzení míry přestupku. „Nicméně u pokuty za porušení zákazu mytí vozidel – fyzická osoba může dostat pokutu v řádech vyšších tisíců, v případě právnické nebo podnikající fyzické osoby může jít výše pokuty do vyšších desítek tisíc korun,“ dodala Veronika Krejčí.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , , ,

32 názorů na “Chcete si na vlastní zahradě umýt auto? Podle zákona to často není možné a může za to být vysoká pokuta”

  1. Radovan Dokoupil

    Je mi 70let. Vlastním celý život současně několik aut. Za tu dobu jsem umyl auto asi 10x. Kvůli prodeji a pod a to doma. Za myčky bych si koupil aspoň jedno auto.

  2. Myju auto po zimě na zahradě, tráva je pořád stejná, mravenci jsou pořád na stejným místě, takže je ekologičtější auto nechat sežrat od soli

    1. Jiří Kovář

      Prodávají, ekologické mycí pěny, které nezatěžují životní prostředí a ani spodní či vodní toky, tak nevím, proč bych si to auto nemohl umýt doma na zahradě, nebo pod přístřeškem, zase jen tahání peněz. 😡😡

  3. Celá ekologie mi může být ukradená , při mýtí auta na soukromém pozemku je mále procento znečištění . Podívejte se na havárii vlaku s benzolem ,ta kontaminace už nezmizí a odtěžená zemina kam myslíte že jde “ do spalovny?“ jde jinam na hromadu a tam se bude pomalu další zemina znečišťovat. Byl jsem u toho jak se likviduje kontaminovaná zemina.

  4. Já žiji v Čechách, ne Česku, nebo Německu. Děda a táta by brečeli tohle vidět. Děda čekal kdy budou popraveni někdy březnu 1945. A mi dnes jim lezem.. Prodali jsme Škodovku, Zetor a další. Nechali je postavit na našich polích, je mi z toho smutno.

    1. Pokud žijete v Čechách, tak zákonitě žijete i v Česku. Tento název používáme na náš stát, protože je to stát integrovaný ze 3 zemí. Divím se, že to v dnešní době nevíte. Kdyby se Morava se Slezskem odpojily, tak to slovo Česko ztratí význam. Tak se mi zdá, že si rozpad našeho státu asi přejete.

      1. Ne já určitě ne , ale vždy jsme užívali Čechy, až Němci začali užívat Čechy a Morava. Ale vždy jsme byli jeden národ a to Čechové, ne Českové.

  5. Vlastimil Lukeš

    Jaký je názor na dvůr statku uprostřed vesnice plný autovraků. Další se nevejdou, tak stojí venku. Je na tohle paragraf?

  6. Tady je už všecko jedno! Tuhle zemi již nikdo nespraví! Jediná možnost jak žít svobodně, je odejít mimo Evropskou unii a začít žít jako člověk! I tam jsou různá omezení, jinak by to nešlo, lidi jsou hrozný, zničí kde co, ale tolik nesmyslných regulí, které se vymlouvají na Evropskou unii, není nikde! Na zahradě si už legálně nezapálíte ani oheň? Co je to za blbost!?
    Pálil jsem pytel starých papírů na zoraném poli, ženská, která šla po nedaleké polní cestě začala řvát že zavolá hasiče! A také je zavolala! Já na ně řval: ,,Jestli mi do toho nalejete vodu, tak vás zabiju!“ Nakonec jsme se s hasičema všemu zasmáli, já pohrabal popel, poli to prospěje. Tak takhle to tady chodí!

  7. Zdeněk Ondřich

    Moji sousedé, firma čítající asi tak s 15-20 kamiony, každý týden pravidelně omývají tyto vozidla, i přes upozornění na inspekci životního prostředí v Českých Budějovicích s mytím pokračují. Přitom nemají žádnou vyspádovanou ploch s lapolem, voda odtéká do okolních pozemků, kde jsou studny. Referent životního prostředí odepsal, že při kontrolu nebyli žádné skvrny, přitom při přečerpávání nafty zde přeteklo na zem asi 300 litrů nafty, majitel P.K. nám ukazoval foto na mobilu.

    1. Přestěhuj se, ale před tím se nauč česky „při kontrolu nebyli žádné skvrny“….

  8. Milan Kopečný

    Takže troška ekologického jaru v zemi na zahradě vadí a hektolitry benzenu na poli u řeky ne ? Dobře byla to nehoda ale stokrát horší než všechny umývané auta doma a že těch nehod je!

  9. Stále nějaká nařízení,zákazy,příkazy ,vyhrožování až je s toho jeden nas….ý.Zlatý soudruzi.

    1. Jan Dressler

      … soudruzi, kterým bylo jedno, že soused sousedovi (i sobě) vypustí do studny kdejaký sajrajt tak zlatí nebyli

      1. Proč stále soudruzi? Za nich byl klid a mír. Ty soudruzi, kteří přebrali moc to jsou ti lumpové. Ano ti největší tehdejší soudruzi a udavači. Jak to, že nikomu nevadí chemie na polích, tolik rakoviny za komunistů nebylo. Dnes umírají malé děti a mladí. Za komunistů vyjel chemii dvakrát do roka, dnes dvakrát do týdne. Zaprší, pokud zaprší, když nelétají letadla a vše je ve vodách. Nať na bramborách se neseká, ale stříká, nejdříve musí zajít hlíza , pak teprve uschne nať. Obilí aby rychle a stejnosměrně dozrálo se postříká. Nejlépe ROUNDUPEM, dnes prý upraveným a neškodným. Jak neškodným, když ty rostliny uschnou. A to nikomu nevadí. Ano chemie na umytí je hnus, ale proč se šikanují pouze obyčejní lidé?

        1. Ano, tolik rakoviny za komunistů nebylo, protože lidé umírali, i kvůli znečištění ovzduší, o dost dříve než dnes. Složení potravin se raději neuvádělo, dnes pečlivě kontrolovaná rezidua pesticidů tehdy nikdo neřešil. DDT zamořilo spodní vody na dlouhá desetiletí. Vaše argumenty jsou polopravdy, což je někdy horší než lži.

          1. Víte nemáte pravdu. DDT se začalo užívat za první republiky. Tehdy z letadel práškovali lesy. A že se dožíváme delšího věku. To není zásluhou prostředí, ale normální vývoj. Lidé v naprosto čistém prostředí před stovkami let se dožívali polovičního věku než dnes. Potraviny za komunistů se kontrolovali mnohem víc a normy byly tvrdé. Dnes ještě ke všemu odpad ze západu jde k nám. Potraviny jsou samé Éčka. NEJVĚTŠÍ PROBLÉM JE LETECTVÍ, PODÍVEJTE SE NAHORU. A ještě jednou chemie. Nejvíc se stříkali dříve řepky, do obilí se nevjíždělo, až koncem osmdesátých let se začali dělat koleje aby se neujíždělo obilí a tak dvakrát do roka do toho vjeli. Ale bylo zde obrovská spousta květů, dnes to neuvidíte. Na loukách technická tráva nikde byliny, jak se něco objeví stříká se. Dojezd strojů je několik desítek km denně, dříve to bylo kousek od kravínů, skladů. Dnes dojíždí s tím mačkacím traktorem opravdu desítky km. Půda je ubitá, proto se musí hnojit neustále a likvidace hmyzu. Tím i ptáků. Začátek devadesátých let je toho důkazem. Nebyli dotace po 89 a najednou se objevily koroptve, nárust byl až 10 krát větší. Došli dotace a je to horší jak v do 89. Motýli mizí, postřiky proti jinejm rostlinám narůstají, vezmou se i meze. Zvěř potřebuje byliny, které odpíráme kravám a stojí ve škarpách, proto nárust nehod. Zastavte a podívejte se. Kolik vidíte na loukách květů? Žiji zde dost let a vidím.

        2. Vy tomu teda rozumíte jako koza petrželi. Za komunistů ředili chemikálie od oka a mnohdy v zemi zbytky přetrvávaly několik let. Dneska se to ředí tak aby to bylo co nejvíce šetrné. Kdyby u brambor zlikvidovali hlízu postřikem, tak proč by je pěstovali? A kdyby postříkali pole s obilím randapem, tak už tam obilí nebude. A s těmi letadly nevím co tím chtěl básník říct?

          1. Hlíza u brambor je kořen. Ten musí chemikálii dostat do sebe a pak odemře list. To samé u obilí, přes list ke kořenu a pak uschne klas. A proto jíme ROUNDUP, válečnou látku z USA.

        1. Dnes je to mnohem horší. Chemie a peníze. Dnes se testy dělají jak? Podle toho jak platí firmy. Lobisti vše zařídí a hned je to v pořádku, tito jsou placeni státem a tak se musí podřídit. Když tak se to dá do Éček. Ostříknout auto to je tedy taky zle. Není voda jako voda, déšť je asi jiná voda, jinak by hrozila pokuta.

  10. Pokutoizní buzerantskej rozkradenej stát- tzv.Česko…..S vyžranou státní kasou..Koho i toto ještě překvapuje?…Přesně tak-silnice špinavý, děravý, rozmlácený tak že jsou životu nebezpečný a člověk neustále víc neví jestli je ještě na silnici nebo už na polní oranici nebo na pražcích!!!….Hlavně že jsou všude kamery, kruhový objezdy, životu nebezpečný šikany ,prahy ap pí..viny.! Na to peníze jsou!!! Dálnice ucpaný kamionama-neb Č.d.Cargo ap.nejsou schopni kamiony přes čím dál menší republiku převážet,smrad,bouračky,špína….A jen se kecá, slibuje a žvaní !!!Po 35ti letech od tý komedie rozvojový multikultní stát Česko….Bůh s námi a hlavně s našimi dětmi!!..

  11. Stát má povinnost udržovat silnice čisté. pokud bude tuto povinnost dodržovat, nemusím auto mýt vůbec, snad jen po ptactvu, ale to je součást přírody. Hlavně, aby každý dělal to, co má a nesekýroval…

    1. Já jsem auto nemyl dobrých 20 let ( parkuji venku), ale to snad není zakázáno, že je za tu dobu zašlé a špinavé a abych vysolil v myčce pokaždé (odhaduji 100 Kč), když si ho ušpiním, je vyhazování peněz a radši si koupím za to benzín.

  12. No, asi by se mělo rozlišovat, čím auto myju. Pokud používám čistou vodu, stojím na zpevněném pozemku a voda odtéká do kanalizace, tak vůbec o nic nejde. Do kanalizace tedy odteče pouze to, co jsem nachytal na silnici. Stejně jako kdyby to spláchnul ze silnice (či auta) déšť. To o těch ropných látkách je pěkná blbost. Pokud je auto ve špatném technickém stavu a kapou z něj provozní kapaliny, tak je opět úplně jedno, jestli je do té kanalizace dotyčný spláchne hadicí a nebo je tam odplaví déšť. Tím neříkám že je to správně (když něco z auta teče), ale výsledek je naprosto stejný.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru