Za jídlo nebo cigaretu za volantem může řidič dostat pokutu i když to zákon nezakazuje

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích, autoevolution.com - Foto: BESIP - 26. 12. 2021


Snad každý někdy za volantem jedl, pil a někteří si při řízení sem tam i zapálí. Existuje ovšem skupina řidičů, která má jídlo během řízení zcela zakázané. A i ostatní by si měli dát pozor, ačkoliv zákon svačinku nebo cigaretu nezakazuje, pokuta může i tak přijít.

Řada odborníků na bezpečnost v dopravě často upozorňuje, že jídlo, pití a kouření je za volantem stejně nebezpečné jako třeba telefonování. Řidič se při ukusování bagety nebo pití teplé kávy moc nevěnuje provozu, a to s sebou nese riziko dopravní nehody. A navíc se může stát, že si případná policejní hlídka splete vaši svačinu s telefonováním. Zní to nepravděpodobně, ale přesně to se stalo nedávno v Austrálii, jak informoval magazín autoevolution.com.

Mladá žena si dávala svou oblíbenou zmrzlinu, nicméně policejní hlídka byla přesvědčená o tom, že telefonovala. Ženu zastavila a dala ji pokutu v přepočtu asi 8000 Kč. Ačkoliv měla dotyčná zbytky zmrzliny stále u sebe a měla i účtenku, na které bylo vidět, že ji koupila jen pár minut před zastavením hlídkou, policisté byli neoblomní. Řidička se však nevzdala a následně žádala policii o důkazy a zároveň předložila svůj výpis hovorů, aby dokázala, že opravdu netelefonovala. A dopadlo to dobře, pokuta ji byla nakonec vrácena.

Řidiči neumí dojíždět do kolon. Ohrožují tak často sebe i ostatní

Jak je to s jídlem v Česku?

Zákon o provozu na pozemních komunikacích jídlo ani cigarety za volantem nijak nezakazuje. Nicméně například řidiči vozidel s právem přednosti v jízdě, tedy policisté, hasiči, ale i plynaři a další za volantem dle zákona kouřit ani jíst nesmějí.

Běžný řidič může k pokutě za svačinu či odpolední cigaretu ale také přijít poměrně snadno. V zákoně je totiž zakotven přestupek s označením Jiné porušení povinnosti. Standardně se za něj schovávají drobnosti, kterých se řidiči v provozu dopouštějí. A takovou drobností může být třeba kličkování či zdržování v křižovatce kvůli rozbalování svačiny. Nebo kvůli zapalování cigarety.

Velký pozor je potřeba dávat také na případné upadnutí nedopalku. V panice pak dochází k nebezpečné jízdě, a to už není jen jiné porušení povinnosti, ale vstupenka k pořádnému průšvihu.

Štítky: , , , , ,

10 názorů na “Za jídlo nebo cigaretu za volantem může řidič dostat pokutu i když to zákon nezakazuje”

    1. A to je tak tezky, chvilu nejist a nekourit? Paneboze vy ste rozmazlenci. A tak si zastavte, noo

  1. Te co tato kravina vymysleli sú opravdoví idioti !!!!! Asi zapomněli od kam pochází !!!! Asi to nejsou lidi !!!! Ale jak se to říká jeden den taky na nim spadne klec !!!!

  2. Sam - Moravský idiot

    No dnes má už skoro každej ten Modrej zub , daleko nebezpečnější je když si v některých autech a taky Škodovkách chcete přidat na topení , ztlumit rádio a nebo io něco – nevím co.
    Zajímavý tam to nevoleným pitomcům v Evropské komisi nevadí.

  3. Petr Majevský

    Je to všechno hezké,ale bezdůvodně pomalá jízda se také netrestá.Řidič ve středním pruhu na „dálnici“ si jede 90km/hod a vůbec mu nevadí,že zdržuje.A policie je v tomto případě nečinná.Za to se dokáže vyřádit na mnohem menším problému.A nedodržování bezpečné vzdálenosti je problémem především Poláků.Ve snaze nacpat se mezi mne a kamion nakonec lehounce se opřel o mne.

  4. V GB je zákaz kouření na pracovišti. Pokud si řidič jedoucí s firemním autem zapálí cigaretu během jízdy, má problém. A dost drahý problém…

    1. Ovšem pokud ho někdo chytne.jezdil.sem tam rok s kamionem.kouril tam snad každý kdo kouří a moc se to neřešilo.i v noci když člověk jel po dálnici tak bylo vidět jak litá ven vajgl za vajglem

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru