2001-opel-astra-coupe-opc-x-treme- (12)

Opel letos na autosalonu v Ženevě chybí, ale před 18 lety představil něco, co způsobilo opravdový rozruch. Bylo to červené, placaté a opravdu výkonné. A přitom to vycházelo z Astry. Na ženevském autosalonu 2001 se představil supersportovní koncept Opel Astra Coupé OPC X-Treme.

Tento koncept se sice do výroby nakonec nedostal, ale byl opravdu působivý. Základ vychází ze závodní Astry Coupé V8, s níž Opel tehdy závodil v německém šampionátu cestovních vozů German Touring Car Masters (DTM). Nejen, že podobně vypadal, ale dostal i velmi podobný motor.

O pohon konceptu se totiž staral čtyřlitrový motor V8 s výkonem 326 kW/444 koní a točivým momentem 530 Nm, který přes šestistupňovou sekvenční převodovkou poháněl zadní kola. Opel tvrdil že se auto dokázalo rozjet až na 300 km/h!

Auto nemuselo ani nastartovat, aby rozproudilo krev v žilách, stačil jen pouhý pohled. Tvary rudé karoserie byly opravdu odvážné, vše nakonec završily vzhůru otevíratelné dveře podobně jako u Mercedes-Benzu SLS AMG, který přišel o 9 let později. Ve výrazně rozšířených podbězích se ukrývaly 20″ disky obouvající pneumatiky 265/30 ZR 20 vpředu a 305/25 ZR 20 vzadu.

Podobný, i když už ne tak odvážný koncept představil Opel i v roce 2014 u předchozí generace Astry. Ani ten se do výroby nakonec nedostal.

Opel Astra OPC EXTREME první živé záběry – foto + video