Umístění na stupních vítězů pro Team Peugeot Total při debutu plném dramatických událostí

Autor: Tisková zpráva - 16. 4. 2018

Tým PEUGEOT Total to rozhodně neměl snadné, když nově vytvořený tým nastoupil do prvního závodu mistrovství světa v rallycrossu a v sobotu Katalánský okruh v Barceloně zaplavil přívalový déšť. Podmínky se v neděli zlepšily a devítinásobný mistr světa v rallye Sébastien Loeb se probojoval do silně obsazeného finále a získal druhé místo, bohatě zaslouženou odměnu pro celý tým PEUGEOT po několika měsících usilovné práce od doby, kdy se začala psát tato nová kapitola – nemluvě o víkendu bohatém na dramata…

Sébastien Loeb nakonec po dvou dnech tvrdých bojů dostal svůj PEUGEOT 208 WRX do finále. Celkově skončil druhý (po diskvalifikaci Mattiase Ekströma za kolizi prvním kole ve finále) jako nejúspěšnější účastník finále z týmu PEUGEOT Total při debutu tohoto zcela nového týmu. Dosáhl jej také díky dobré týmové práci, když se Kevin Hansen (který není kvalifikován pro zisk bodů pro tým), v semifinálové jízdě vzdal své pozice ve prospěch devítinásobného mistra světa v rallye. Loeb v semifinále skončil druhý, čímž si zajistil místo ve finále, kde Francouz předvedl svou charakteristickou schopnost zajistit si místo na stupních vítězů, ačkoli jeho poslední soutěžní zkušenosti byly v písečných dunách Jižní Ameriky a na asfaltu na Korsice!

Timmy Hansen po celý víkend ukazoval úžasnou rychlost, ale nedostal šanci, aby ji proměnil v odpovídající výsledek, neboť jeho auto zůstalo v semifinále stát ve chvíli, kdy vedl a vytvářel si náskok. Ve dvou kvalifikačních jízdách Švéd za dramatických podmínek obsadil dvě druhá místa a vítězství, aby pohodlně prošel do semifinále jako jeden z nejlepších jezdců víkendu. I přes zklamání, že jej nebyl schopen dokončit, byl potěšen výkonem vozu a zlepšeními, kterých se dosáhlo v zimě, a je odhodlán pustit se v dalším závodě do odvety.

Kevin Hansen s třetím vozem 208 WRX, který není nominován k získávání bodů pro Team PEUGEOT Total, byl po kvalifikačních jízdách na 12. místě, ale odstoupil, aby přenechal své místo v semifinálových jízdách Loebovi. Nejmladší jezdec týmu zajel v sobotu dvě dobré rozjížďky, ale pak ho zasáhl technický problém, jenž omezil jeho schopnost dobře startovat, a tak zaostával. Nicméně, Kevin prokázal tempo své i vozu PEUGEOT 208 WRX.

Bruno Famin, ředitel Peugeot Sport: „Byl to velmi složitý víkend s některými velkými obraty a překvapeními počínaje včerejšími povětrnostními podmínkami, které byly pro každého opravdu špatné. Po oschnutí trati auto jezdilo stále rychleji a rychleji. Jsme ale spokojeni s úrovní rychlosti, kterou jsme prokázali za všech podmínek, a dokončení víkendu na druhém místě je mimořádně dobrou zprávou. Ukázali jsme, že jsme velmi blízko našim hlavním konkurentům, což jsem upřímně nečekal. Samozřejmě, že jsem byl také opravdu šťastný za tým, který byl zcela nový a odvedl opravdu dobrou práci. Myslím, že jsme při našem prvním nasazení v rallycrossu uspěli, když jsme měli auta na startu všech závodů. Timmyho naneštěstí zastavil elektrický problém, když pohodlně vedl, ale takový je někdy motorsport: teď musíme najít ten problém a vyřešit ho. Každopádně tento závod mě přesvědčil, že jsme připraveni a do letošní rallycrossové sezóny můžeme jít bez obav.“

Kenneth Hansen, manažer Teamu PEUGEOT Total: „Zažili jsme skutečně víkend s vrcholy a propady, se smyky, haváriemi a hrozným počasím, ale také s velkým úspěchem. Timmy byl opravdu rychlý, zatímco Seb prošel složitým začátkem, než se vypracoval zpět na pódium, což bylo fantastické. Kevinovi trochu nevycházely starty, ale myslím, že to příště zvládneme nastavením. Celkově můžeme být povzbuzeni tím, že Timmy skutečně dominoval v semifinále a jsem přesvědčen, že dnes měl skvělou šanci vyhrát. Věděl jsem, že tým PEUGEOT Total odvedl od začátku velmi dobrou práci, ale opravdu jsem neočekával, že budeme bojovat se špičkovými továrními vozy hned od začátku.“

Sébastien Loeb, PEUGEOT 208 WRX č. 9: „Tento víkend jsme prošli všemi různými emocemi, kterými můžete projít v rallycrossu během jediného víkendu! Na začátku jsem trochu zaostával a nečekal jsem, že se probojuji do semifinále, protože jsme v rozjížďkách dvakrát vypadli s rozbitým zadním zavěšením. Pak přišlo rozhodnutí, že i tak projdu do semifinále, a od té chvíle všechno fungovalo dobře. Měl jsem trochu štěstí, ale není jednoduché zvládat tento druh emocionální horské dráhy! Tempo Timmyho vozu je velmi povzbudivé, protože vidíme, že vůz je konkurenceschopný a že jsme v zimě udělali krok vpřed. Bojujeme a doufám, že můžeme tímto způsobem pokračovat.“

Timmy Hansen, PEUGEOT 208 WRX č. 21: „Jediným záporem tohoto víkendu je to, že tu bylo tolik kladů, které jsme nedokázali zužitkovat! Celý víkend jsem se v autě cítil velmi pohodlně: vytvořil jsem si náskok, a přesto se mi to zdálo tak snadné, téměř bez vynaložení skutečné námahy. Pak auto zastavilo, s čímž je samozřejmě těžké se vyrovnat. Ale nakonec bylo naše auto opravdu rychlé, opravdu dobré, a od samého začátku jsme spolu prožili fantastický víkend. Je to auto, se kterým dokáži bojovat. Těším se na to, že se teď v Portugalsku pustím do odvety.“

Kevin Hansen, PEUGEOT 208 WRX č. 71: „Myslím, že to byl dobrý první závod. Velmi dobře tento tým znám, takže jsem se cítil velmi dobře a měl jsem také dobrý první den. Myslím, že v první a druhé kvalifikaci jsem byl velmi rychlý a bavilo mě řídit. Ale pak jsme měli na startu technický problém. Hodně jsme propadli v celkovém pořadí a dostali se na 12. místo. Jelikož Seb byl 13., rozhodli jsme se pozice kvůli týmu vyměnit. Věděl jsem, že to tak může být jako v loňském roce, takže jsem si toho byl vědom, není to něco nového. A další kolo je už jen za dva týdny.“

PŘÍŠTÍ KOLO

Druhý podnik mistrovstvím světa v rallycrosu bude v Portugalsku od 28. do 29. dubna na okruhu Montalegre na severu země blízko hranic se Španělskem. Nachází se v kopcích regionu Vila Real. Trať Montalegre leží ve výšce 1800 metrů nad mořem, a je tak nejvýše položeným okruhem v kalendáři, což vyžaduje, aby motory byly jemně vyladěny na řidší vzduch. Na rozdíl od Barcelony je toto místo určeno speciálně pro rallycross a okruh o délce 0,95 kilometru tvoří ze 60 % asfalt a ze 40 % štěrk.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,