Test Mazda6 2.0 Skyactiv-G 165k

Test Mazda6 2.0 Skyactiv-G 165k

Autor: Pavel Srp - 12. 7. 2018


Mazda je jednou z posledních značek, která nepřešla hromadně na přeplňované motory. Turbem vybavuje vlastně pouze vznětové motory. A to se nám líbí, takže jsme se rozhodli vyzkoušet Mazdu6 s benzinovým dvoulitrem.

Otáčky jsou klíčem k dynamice

Je to takový poslední mohykán, který vás za volantem vrací tak trochu do minulosti. Do doby, kdy se maximum točivého momentu nijak výrazně nelišilo od výkonu a to jak hodnotou, tak i otáčkami, v nichž bylo dostupné maximum. Museli jste s motorem víc pracovat, častěji jste řadili a motor více vytáčeli. Dnešní doba tomu tolik nepřeje, protože maxima točivého momentu leží velmi nízko, často i pod dvěma tisíci otáček. Uznávám, že občas je takový projev motoru příjemnější, ale pak jsou tu chvíle (a auta), se kterými si chcete užít trochu té jízdy, protože vám při takové jízdě prostě dopřejí „ten správný pocit“. Mazda6 je jedním z nich.

Pokud si pod kapotu vyberete benzinový motor, nebude vzduch do sání tlačit turbodmychadlo, ale plnění bude atmosférické. A to jak ve verzi před modernizací (to je ta testovaná), tak i po modernizaci, která byla představena letos na jaře. Nabízí se výhradně čtyřválce s objemem 2,0 a 2,5 litru.

Test Mazda6 2.0 Skyactiv-G 165k

Pod kapotou testovaného modelu byl z pohledu výkonu ten prostřední s objemem dvou litrů a výkonem 165 koní. Jde o benzinový motor vybavený přímým vstřikováním paliva, který pracuje s neobvykle vysokým kompresním poměrem 14:1. Z tohoto motoru je cítit jakási lehkost, rád a jednoduše se vytáčí a celkově působí velmi příjemným dojmem. Je ovšem pravdou, že z pohledu dynamiky nepůsobí nijak dramatickým dojmem a pro nějaké výkony ho opravdu musíte vytáčet.

Ani pak ale nebude trhat asfalt, což potvrzují technické údaje. Ty slibují zrychlení z 0 na 100 km/h za 9,1 sekundy a maximální rychlost 214 km/h. Jenže to, co tenhle motor ztrácí na dynamice, dohání charakterem, který prakticky žádný turbomotor nenabídne. Potěší přitom i řazení manuální šestistupňovou převodovkou.

Mazda udává pro testovanou verzi kombinovanou spotřebu 5,9 l/100 km. Za celý testovací týden, kdy jsme s autem jezdili po městě, mimo něj i po dálnici v běžném, svižném tempu, se při vracení auta ustálila hodnota na palubním počítači na 8 l/100 km.

Test Mazda6 2.0 Skyactiv-G 165k

Podvozek na jedničku

Stejně jako benzinová Mazda6 nemá turbodmychadlo, nemá ani jízdní režimy, ale ani adaptivní podvozek (tyhle dvě věci ale nemá žádná Mazda6). A to znamená, že bylo potřeba provést pouze jedno nastavení, zvolit trochu kompromisu mezi pohodlím a stabilitou. A to se podle mě povedlo na jedničku.

Zcela jistě tomu pomohla i hmotnost pouhých 1320 kg, která je na tak velké auto velmi překvapivou hodnotou. Díky tomu, ale i díky tzv. systému G-Vectoring Control, který je tu v základní výbavě, se šestka vrhá do zatáček po hlavě. Ovšem nikoliv bezhlavě, protože v oblouku je jistá. A co, že to vlastně ten G-Vectoring Control je? V zásadě jde o jednoho z aktivních jízdních asistentů, který ale pracuje prakticky neznatelně. Před zatočením totiž na moment ubere plyn tak, aby se přední kola více zatížila a umožnila tak díky lepší trakci ochotněji stočit přední část. Mazda tomu říká „optimalizace rozložení těžiště při průjezdu zatáčkou“.

Naladění podvozku se mi líbilo ale i při klidné jízdě po městě. I když testované auto obouvalo 19″ disky, které jsou v rámci výbavy Revolution v základu, dokázaly se tlumiče s nástrahami pražských kanálů, retardérů, ale i tzv. „kočičích hlav“se ctí. Od podvozku se neozývaly žádné nepříjemné rány, ty se ale nedostaly ani k posádce. Ve škole by za to Mazda6 dostala jedničku.

Test Mazda6 2.0 Skyactiv-G 165k

Závěr a cena

Třetí generace Mazdy6 je na trhu už od roku 2012, ale japonská značka jej neustále vylepšuje. Nabízí tak aktuálně prakticky veškerou techniku, kterou mohou mít i ostatní modely. Věk je ale znát na vzhledu auta a to jak vnějším tak i vnitřním. A s tím neudělal nic ani facelift představený na jaře v Ženevě. Auto je totiž na první pohled stále prakticky stejné. Jisté ale je, že jde o auto, které má charakter a to je v dnešní době spíše výjimečné.

V ceníku Mazdy6 najdete šest výbav, mohlo by se to zdát jako příliš, ale vězte, že výbavy jsou prakticky pevně dané. Připlatit se dá pouze za drobnosti, a tak to vlastně zase tolik není. Některé výbavy jsou navíc omezeny motorizacemi, takže si například testovaný motor nelze pořídit ve dvou nejvyšších výbavách. I ta – pro testovaný motor – nejvyšší dostupná není vybavena vůbec špatně, vše potřebné, ale i další prvky výbavy obsahuje.

Nejlevnější Mazda6 před modernizací vyšla na 577 900 Kč, nedala se však pořídit s praktičtější karoserií kombi. Mimochodem u Mazdy je cena za kombi i za limuzínu stejná. Testovaná verze Mazda6 Skyactiv-G s motorem 2,0 165 koní byla oceněna na 754 400 Kč. Verze po faceliftu jsou mírně dražší (ceník ke stažení zde), ale nabízejí jinou, navíc trochu bohatší výbavu.

[td_block_ad_box spot_id=“custom_ad_5″]

[table caption=““ width=“98%“ colwidth=“50%|50%“ colalign=“center|center“]
+,
Kultivovanost motoru,Průměrná dynamika
Řazení,Grafika multimediálního systému
Naladění podvozku,Zastaralý design
[/table]

[table caption=“Technické údaje:“ width=“98%“ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,Mazda6
Motor:,řadový čtyřválec
Objem válců:,1998 ccm
Plnění motoru:,atmosférické
Palivo:,benzín
Pohon:,předních kol
Výkon:,121 kW/165 koní při 6000 ot./min
Točivý moment:,210 Nm při 4000 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,9.1 s
Maximální rychlost:,214 km/h
Převodovka:,šestistupňová manuální
Spotřeba paliva (l/100 km):,7.5 / 4.9 / 5.9
Emise CO2:,139 g/km
Objem nádrže:,62 litrů
Délka:,4805 mm
Šířka:,1840 mm
Výška:,1475 mm
Rozvor:,2750 mm
Pohotovostní hmotnost:,1320 kg
Objem zavazadlového prostoru:,522 / 1648 litrů
Ceník:,ke stažení zde
[/table]

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru