test-bmw-m760li-xdrive

Test BMW M760Li xDrive (2017)

Autor: Pavel Srp - Foto: Pavel Srp - 17. 9. 2017


Vyslovit v dnešním automobilovém světě „dvanáctiválec“ by se mohlo brát jako vulgární. Naštěstí ale ještě existují značky, které se toto sousloví nejen nebojí vyslovit, ale také takovým motorem vybavit svoje auta. Jednou z nich je i BMW, které motor V12 začalo nabízet v řadě 7.

Nejvýkonnější BMW řady 7 v historii

BMW řady 7 je to nejlepší, co značka nabízí. Obrovská a pohodlná limuzína by už z podstaty věci měla být také výkonná. Dosud nejvýkonnější verzí bylo provedení 750Li, které poháněl twin-turbo motor V8 s výkonem 330 kW/450 koní a s točivým momentem 650 Nm. To je ale ve srovnání s nejnovější verzí z dílny M Performance vlastně nic…

BMW M760Li xDrive totiž pohání 6,6litrový motor V12 s přeplňováním dvěma turbodmychadly. Už jen to samo o sobě působí příjemná očekávání vůbec jen prvního nastartování. O tom, že agregát rozhodně má potenciál, není třeba diskutovat. Vždyť už od 1500 ot./min je k dispozici maximum točivého momentu, které vydrží až do 5000 ot./min. Ani pak ale mohutný zátah V12 nepolevuje, protože se hned v 5250 ot./min ke slovu hlásí všech 448 kW/610 koní výkonu.

test bmw m760li xdrive predek

Ve spojení se standardně dodávaným pohonem všech kol xDrive a sportovní automatickou převodovkou dokáže tahle více než pětimetrová limuzína zrychlit z 0 na 100 km/h za téměř neuvěřitelných 3,7 sekundy. Maximální rychlost je standardně elektronicky omezena na 250 km/h, ale za příplatek lze omezovač posunout až na 305 km/h. Jak BMW M760Li zrychluje z 0 až do 261 km/h, kde „narazí“ do omezovače rychlosti, se můžete podívat v tomto videu.

Motor? Nirvána!

Dvanáctiválce dnes používá už jen hrstka výrobců a prakticky jde jen o ty nejdražší modely. A přitom je to tak skvělý motor. Jeho běh je sametově hladký a klid a ticho jsou mu vlastní. Tedy pokud jeho projev nepodpoří výfuk. A přesně mezi těmito dvěma odlišnými světy si můžete vybrat i v BMW M760Li. Chcete ticho? Máte ho mít. Chcete dát světu vědět, že pod kapotou máte pořádné benzinové srdce? Není problém, stačí přepnout do sportovního režimu…

Rituálem, na který jsem se vždy po těch pár dní, kdy jsme auto testovali, těšil, je samotné startování motoru. Probouzení dvanáctiválce (nejen) BMW doprovází typický zvuk startéru. Pak motor naskočí, ale poznat se v interiéru dá pouze podle ručičky na otáčkoměru. Žádné vibrace. Žádný zvukový doprovod. Nic. Tak má vypadat opravdová limuzína!

test bmw m760li xdrive motor

A podobný klid na palubě panuje i při jízdě. Je jedno, jestli stojíte na volnoběh, jedete 50 km/h, 120 km/h a nebo 200 km/h. V autě můžete pořád šeptat a spolujezdci vás přesto uslyší. Pro řidiče to je ale na druhou stranu docela nebezpečné. Díky odhlučnění a celkovému sladění auta je pocitová rychlost občas i řádově nižší než ta, kterou se auto reálně pohybuje.

Agregátu nechybí pružnost. Je úplně jedno kolik otáček točí, i když v komfortním režimu se běžně převaluje těsně nad volnoběhem, ale stačí šlápnout na plyn, převodovka nemusí ani podřazovat a auto zatáhne. A opět je jedno, jestli je to v 50 km/h a nebo ve 200 km/h. Dokazuje to i hodnota pružného zrychlení ze 100 km/h na 200 km/h, která je pouhých šest sekund.

Pokud byste si ovšem mysleli, že tahle 5,2 metru dlouhá a dvě a čtvrt tuny vážící limuzína umí jezdit rychle jen rovně, pak byste se šeredně pletli. Ovladatelnost i jistota auta je při rychlé jízdě v zatáčkách neskutečná. Pomáhá tomu zejména vzduchové odpružení se systémem aktivních tlumičů Dynamic Damper Control s nímž jsou spojeny také aktivní stabilizátory na obou nápravách omezující náklony. Nechybí ale ani sériově dodávané aktivní řízení kol zadní nápravy. BMW M760Li xDrive se pocitově chová jako auto mnohem menší a lehčí.

test bmw m760li xdrive zadobok

Přemýšlíte, o kolik benzinu si tato 600koňová V12 řekne? Je to příjemné překvapení, protože při klidné a pohodové jízdě (hlavně po dálnici) mohou hodnoty spotřeby paliva začínat klidně číslicí 14 nebo i 13. BMW pak slibuje kombinovanou spotřebu 12,6 l/100 km. Pokud si budete užívat toho skvělého zvuku ve sportovním režimu, pak samozřejmě spotřeba vzroste. Reálný dojezd je na hranici 500 kilometrů, což fakt není mnoho. Možná by stálo za to přidat do nabídky příplatek za větší, třeba 100litrovou palivovou nádrž, protože v základu má auto pouze 78litrovou.

Jízda jako na polštářku

BMW M760Li xDrive je v základu vybaveno 20″ disky, které jsou podle mého názoru tím ideálním průměrem. Na 20″ discích jsme si vyzvedli před půl rokem BMW 750Ld xDrive, v průběhu testovacího týdne jsme kola měnili za 21″ a byl to obrovský rozdíl směrem ke ztrátě komfortu. To se u testovaného auta nestalo a s 20″ disky fungoval podvozek skvěle. Nerovnosti ve spolupráci s již zmíněným vzduchovým podvozkem žehlilo auto perfektně a nenechalo se prakticky ničím rozhodit. Poddajný byl podvozek i po přepnutí do sportovního režimu, bylo ale znát, že náklony karoserie se minimalizovaly a tuhost podvozku se zvýšila.

Sportovní režim si užije hlavně řidič, zbytek posádky si naopak bude chtít užívat pohodlí. K dispozici jsou režimy „Comfort“ a nebo dokonce „Comfort Plus“. Rozdíl mezi nimi je znatelný, zejména ze zadního sedadla. Ten s přídomkem plus je o něco více houpavější, ale není to nepříjemné.

test bmw m760li xdrive interier

Na zadním sedadle jste pánem celého auta. Díky paketu Executive Lounge je docela těžké rozhodnout se, na kterém místě v tomhle autě chcete cestovat. Za volantem je to skvělé, ale vpravo vzadu také. Auto je „vaše“, protože ho ovládáte prostřednictvím chytrého tabletu. Nastavit si z něj můžete prakticky cokoliv, od sedadel (kromě toho řidičova) nebo stanic na rádiu. Můžete ale také přepínat televizní programy (auto má digitální příjem TV), stahovat nebo vytahovat sluneční clony, ovládat střešní okna, měnit teplotu v interiéru, zkoumat jízdní data či navigaci, surfovat na internetu a tak dále.

Problém nenastane ani pokud potřebujete pracovat. Pro zadní sedadla nabízí BMW řady 7 v zadní středové konzoli telefon, kde bude SIM karta zákazníka s možností vytvoření Wi-Fi hotspotu (3G). Notebook si můžete položit na stoleček, který se dá vyklopit ze středové loketní opěrky. Díky podvozku, který se snaží jízdu vyhladit, budete mít na práci klid. Nabízí se i možnost polohy pro odpočívání, při níž je přední sedadlo odsunuto zcela vpřed, vyklopí se z jeho zadní části podložka na nohy a zadní sedadlo se co nejvíce sklopí. Usnout pak není vůbec žádný problém…

Nenápadně…

Divize M Performance vtiskla BMW M760Li xDrive designové odlišnosti, podle nichž lze poznat, že před námi stojí něco výjimečného. Jsou to ale detaily, které na první pohled do světa nekřičí, obzvlášť na individuální stříbrné barvě testovaného kusu. Nejvýkonnější BMW řady 7 dostalo v přední části zvětšené nasávací otvory, jejichž orámování, stejně jako maska chladiče, kryty vnějších zpětných zrcátek a další detaily dostaly speciální šedý lak Cerium Grey. Nechybí ani znaky „V12“ na C-sloupcích, označení M760Li na víku kufru nebo obrovské dvojité koncovky výfuku v zadním nárazníku. Pokud by se však z testovaného modelu sundaly všechny nápisy, neznalé oko by si ho klidně mohlo splést se základním naftovým šestiválcem, speciálně pokud by dostal M sportovní paket…

test bmw m760li xdrive zadek

Auto ale působí respekt. A to nejen při stání, ale zejména při jízdě. V rámci okolního provozu si lze všimnout jisté opatrnosti jiných řidičů, kteří se snaží dát řidiči takového auta dostatek prostoru. Vlastně se mi po celou dobu nestalo, abych měl někoho „nalepeného“ na zadku, na dálnici jsem měl prakticky neustále volnou cestu i při předepsané rychlosti, protože řidiči raději dobrovolně přibrzdili a zařadili se do pravého pruhu. Nutno uznat, že i díky stříbrné barvě, LEDkám ve světlech a velkým nasávacím otvorům budí tahle sedmička ve zpětném zrcátku docela respekt.

Laserová světla v základu

BMW M760Li xDrive má jako jediná verze v nabídce v základu laserové světlomety včetně LED světel pro odbočování a BMW Selective Beam (automatickým odcloňováním světelného paprsku), ty jsou jinak za příplatek necelých 80 tisíc Kč s DPH. Tyto světlomety lze poznat podle nápisu „BMW Laserlight“ a modrých designových proužků. 

Laserové světlomety BMW Laserlight se aktivují automaticky nad 60 km/h a v režimu dálkových světel mají dosah až 600 metrů, což je maximální zákonem povolená vzdálenost. Testované auto k tomu mělo navíc systém BMW Night Vision. Za dalších 60 tisíc s DPH pak dostanete systém nočního vidění s rozpoznáváním osob a zvířat. Světla pomocí kamer skenují prostor před autem a pokud objekty podobné lidem nebo zvířatům identifikují, několikrát je krátce osvítí, aby je řidiči ukázaly.
 
test bmw m760li xdrive laser svetla

Závěr

O BMW M760Li xDrive se dá mluvit prakticky jen v superlativech. Je to to nejlepší, co BMW nabízí. Výkonný motor je zabalen do neskutečně pohodlného obalu, kterému prakticky není co vytknout. Je příjemné vidět, že velké motory ještě zcela nevymřely, protože jejich projev, kultivovanost a konečně i výkon, nemají konkurenci. A do opravdu luxusní limuzíny takové motory jednoznačně patří. Mají ho také konkurenti, Mercedes-Benz ho nabízí do třídy S pro verzi S 600, ale také do superluxusní verze Maybach. A dostane ho také nová generace Audi A8. Už v druhé polovině příštího roku přijde A8 na trh s motorem W12 se zdvihovým objemem 6,0 litru.

Základní cena tedy není z nejnižších, dokonce by se dalo říci, že je poměrně vysoká. BMW M760Li xDrive totiž začíná (!) na 4 738 500 Kč, ale ve standardu je velká většina výbavy, za níž se u „běžných verzí“ bohatě připlácí. Jenže stačí ještě „trochu“ přihodit a už si můžete koupit Rolls-Royce. Tím ale do světa vykřičíte, že vaše bankovní konto rozhodně prázdnotou nezeje. Se sedmičkovým BMW za chudáka sice také rozhodně nebudete, ale budete nenápadnější…

[table caption=““ width=“98%“ colwidth=“50%|50%“ colalign=“center|center“]
+,
Výkonný motor s perfektní kultivovaností,Příliš dobře maskuje rychlost
Nenápadný design,Malá palivová nádrž
Neskutečně pohodlné auto,Vyšší pořizovací cena
[/table]

[table caption=“Technické údaje:“ width=“98%“ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,BMW
Typ:,M760Li xDrive
Motor:,vidlicový dvanáctiválec (V12)
Objem válců:,6592 ccm
Plnění motoru:,2x turbodmychadlo
Palivo:,benzin
Pohon:,4×4 (xDrive)
Výkon:,448 kW/610 koní při 5 250 – 6 000 ot./min
Točivý moment:,800 Nm při 1 500 – 5 000 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,3.7 s
Maximální rychlost:,250 km/h
Převodovka:,osmistupňová automatická
Spotřeba paliva (l/100 km):,12.6
Emise CO2:,299 g/km
Objem nádrže:,78 litrů
Délka:,5238 mm
Šířka:,1902 mm
Výška:,1485 mm
Rozvor:,3210 mm
Objem zavazadlového prostoru:,515 litrů
Pohotovostní hmotnost:,2180 kg
Ceník:,ke stažení zde
[/table]

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru