Test Audi SQ7 TDI (2016)

Autor: Pavel Srp - Foto: Pavel Srp - 18. 12. 2016


Už „obyčejné“ Audi Q7 jezdí parádně, a proto jsme byli zvědaví, co předvede vrcholné SQ7 TDI. Vždyť ho pohání naftový motor V8 s opravdu vysokým točivým momentem a navíc přichází se spoustou dalších technických fines.

Motor

Test bychom měli začít asi tím nejzajímavějším. Motor je třemi turbodmychadly přeplňovaný vidlicový osmiválec s objemem čtyř litrů. To znamená působivý výkon 320 kW/435 koní, ovšem omračující je spíše hodnota točivého momentu, jehož maximum je 900 Nm. To i u auta vážícího 2,4 tuny znamená zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,8 sekundy a maximální rychlost omezenou na 250 km/h. Je to aktuálně nejvýkonnější SUV na trhu, mimochodem stejnou pohonnou jednotku dostalo i naftové Bentley Bentayga.

Audi SQ7 TDI je má tedy trojí přeplňování, možná si říkáte, že to přece není nic výjimečného, vždyť to nabízí BMW v motorech 50d už několik let. Jenže ono to v tomhle autě výjimečné je, protože jedno z turbodmychadel je elektrické, což zaručuje maximum točivého momentu – připomínám 900 Nm – už od 1000 ot./min. Tímto řešením se tak eliminuje typický turboefekt, který se sice v posledních letech minimalizoval, přesto v autech je. Tady se po šlápnutí na plynový pedál okamžitě dostaví reakce, protože potřebný plnící tlak je k dispozici za méně než 250 milisekund. Pokud jste někdy jezdili elektromobilem, jehož maximum točivého momentu je k dispozici prakticky neustále, s trochou nadsázky by se to dalo přirovnat k jejich chování.

A jak to tedy funguje? Ono elektrické dmychadlo vlastně pomáhá prvnímu výfukovému turbodmychadlu zvýšit tlak ještě předtím, než ho naplno roztočí výfukové plyny. Kolem 2200 ot./min se prostřednictvím nového systému variabilního zdvihu ventilů přidává i druhé výfukové turbodmychadlo a plnící tlak je v tu chvíli maximální. To první se pak odpojuje o 500 ot./min výše.

Tisková zpráva to popisuje takto: „Jednotka 4.0 TDI je od základu nově vyvinutá. Kombinuje suverénní výkony s nízkou spotřebou paliva a zaručuje maximální dynamiku. Motor V8 má zdvihový objem 3956 cm3. Obě výfuková turbodmychadla jsou připojována selektivně podle principu postupného přeplňování, u něhož jsou při nízkém a středním zatížení přiváděny výfukové plyny pouze k jednomu turbodmychadlu. Druhé turbodmychadlo je připojeno až při vyšším zatížení. Elektricky poháněné dmychadlo EAV (elektrisch angetriebener Verdichter) doplňuje zejména v oblasti nízkých otáček práci dvou turbodmychadel a umožňuje mimořádně dynamický rozjezd.“

Systém je to velmi složitý, ale v praxi funguje skvěle. Nestalo se mi, že bych někdy pociťoval letargické reakce a nebo jakýkoliv nedostatek výkonu. Ostatně na to, jak tohle auto zrychluje, se můžete podívat v přiloženém videu, kde je vidět i to, že se neztratí ani mimo silnici. A kdyby vám výkon auta přece jen nestačil, jsou tu už i úpravci, kteří vám výkon umí zvýšit…

Ve videu je slyšet také zvuk auta. Záměrně nepíšu motoru, protože ten prakticky není slyšet, je až absurdně dobře odhlučněn. To, co se ozývá z výfuků, je falešný zvuk, který ale nepůsobí tak falešně jako u některých jiných sportovních modelů. Nejde totiž z reproduktorů v interiéru, ale přímo od výfuků a jeho intenzita se podle zvoleného jízdního režimu mění – na „Comfort“ zvuk prakticky není, na „Auto“ se ozývá tak, aby to nerušilo a na „Dynamic“ na intenzitě ještě o něco přidá, ani tak ale SQ7 nepůsobí vulgárně. Zvuk připomíná americký muscle car, SQ7 si jen tak brumlá.

Projev auta je velmi příjemný. Převodovka díky přítomnosti elektrického dmychadla udržuje motor při klidné jízdě vždy kolem 1000 ot./min, přesto pokud je potřeba zrychlit, není potřeba vždy podřazovat. Převodovka Tiptronic přesto řadí perfektně, a to i nahoru, ale i dolů.

Jízda

Rovnou na začátek prozradím, že je neskutečné, jak Audi SQ7 TDI jezdí. A je jedno, jestli v klidném tempu a nebo v tom ostřejším. V obou případech exceluje. Samozřejmostí je volba jízdních režimů, které dokáží z Audi udělat zcela rozdílná auta. Zatímco na komfortní režim si SQ7 jen tak pluje krajinou a jízda je nesmírně komfortní, samozřejmě i přísun točivého momentu je pozvolnější. Na sportovní režim se z něj naopak stane auto, které svými jízdními vlastnostmi spíše připomíná kombi než obrovské SUV.

To, s čím se konstruktéři museli popasovat nejvíce, je hmotnost. „2,4 tuny testovaného auta se někde projevit musí,“ říkal jsem si než jsem do auta sedl. A skutečně se projeví. Hmotnost je cítit, ale dodává to pocit bezpečí. Jenže to mluvíme o jízdním režimu „Comfort“. Jenže stačí ho změnit na „Dynamic“ a je tu rázem zcela jiné auto. Náklony karoserie? Minimální! I při zrychlování nebo brzdění, ale i v zatáčkách. A to naše auto nemělo aktivní stabilizátory…

Přesto je stabilita a maskování hmotnosti působivé. Na zakroucených okreskách je SQ7 nejdříve neutrální, ale díky systému pohonu všech kol quattro s mezinápravovým diferenciálem využívajícím rozdělení hnací síly 40:60 ve prospěch zadní nápravy, umí přejít do lehké přetáčivosti.

Vzduchový podvozek si stále zachovával spíše komfortní nastavení, a to i na dynamický jízdní režim. Ostatně cílová skupina zákazníků asi nebude s autem jezdit na okruhu. Je tichý, jistý a za žádných okolností nepředvede nic nepříjemného. Kola se stále dotýkají silnice a neodskočí. Nikdy.

Audi SQ7 TDI je rychlé, moc rychlé, ale rychlost maskuje. Stačí se zamyslet, nedívat se na rychloměr (ať už v kapličce přístrojů na Audi Virtual Cockpit nebo na head-up displeji) a dosáhnete takových rychlostí, za které byste přišli o řidičský průkaz klidně dvakrát. Ovšem pocitově jedete hluboko pod maximální povolenou rychlost. Může za to skvělé odhlučnění, skvělý podvozek a převodovka neustále držící motor v nízkých otáčkách. Dálniční sto-třicítka tak vypadá spíše jako šedesátka v běžném autě, třeba v BMW 330e, které jsme ten týden také testovali.

Velkým překvapením byla spotřeba paliva. Poslední modely Audi se šestiválcovými naftovými motory spotřebovávají velmi málo paliva, výjimkou ale není ani tento osmiválec. I když jsme si vcelku často užívali mohutného přívalu točivého momentu, spotřeba paliva se pohybovala kolem 9 l/100 km. Neskutečné.

Design

I když je auto neskutečně rychlé, do světa to nekřičí. I když samozřejmě to podle detailů poznáte. Tím nejviditelnějším je čtveřice koncovek výfuku, jíž doplňují loga SQ7 na víku zavazadelníku a v masce chladiče či nápisy „V8 T“ na předních blatnících. Jen škoda, že přední masku kazí umístění registrační značky…

Audi Q7 je obrovské, SQ7 na tom samozřejmě nic nemění. Přesto ji ale tvary na první pohled zmenšují. Jenže délka 5 052 mm, šířka 1 968 mm a výška 1 741 mm znamenají, že parkování v přeplněných ulice velkoměst nebude úplně jednoduchý úkol. Pomohou s ním samozřejmě parkovací senzory vpředu i vzadu, automatický parkovací asistent a nebo armáda všudypřítomných kamer.

Ani interiér nenabízí příliš odlišností oproti běžné verzi, omezí se prakticky jen na znaky SQ7 na volantu, u řadící páky a v kapličce přístrojů, která samozřejmě používá digitální displej Audi Virtual Cockpit, který nejen umí zobrazit obrovské množství informací, ale také ho lze všemožně měnit. K dispozici jsou dvě základní šablony, a nespočet zobrazení „v nich“. Chcete, aby budíkům dominovala navigace? Není problém. Chcete palubní počítač, ale přitom velký rychloměr? Ani to není problém. Možností je spousta.

Audi chce, aby majitelé (a nebo řidiči) speciálních modelů S a RS věděli, že mají něco výjimečného, a tak jim to připomíná na samotném klíči k autu. V případě SQ7 tak na něm najdete přesně totéž logo, které je v masce chladiče. Detail, ale potěší. Navíc může zapůsobit v baru… :D

Závěr

Mohlo by se zdát, že Audi SQ7 TDI je zbytečné auto. A ono vlastně je, je to totiž zbytečně dobré auto. Je výkonné, nabízí neskutečnou dynamiku, s níž pokoří nejedno mnohem sportovnější auto, jakožto i opravdové sporťáky, ale na druhou stranu je také působivě pohodlné a vlastně i úsporné.

V interiéru navíc odvezete úplně bez problémů pět členů posádky a obrovské množství zavazadel (v pětimístném provedení až 805 litrů!). Můžete mít navíc verzi se sedmi sedadly, což byl případ testovacího auta. Zadní sedadla už ale tak pohodlná nejsou.

Jenže vzhledem k tomu, že – a to bez nadsázky – jde o jedno z nejlepších aut, se kterými jsme jezdili, asi nepřekvapí jeho cena. Základní cena startuje na 2,5 milionu Kč, ale s pár nezbytnými příplatky se hravě rázem vyšplháte nad tři miliony. A pokud budete chtít auto vybavené tak luxusně jako jsme měli my, pak budete muset do kapsy sáhnout ještě hlouběji. Přesto si myslím, že pokud na Audi SQ7 TDI rozpočet máte, nebudete litovat ani jedné koruny…

Anina, druhý pohled:

Ačkoliv znám spousty těch, kteří si o Audi Q7 myslí, že je to mastodontní nesmysl, kterému chybí byť jen základy vkusu, SQ7 všem zavře pusu. V jejím případě se totiž veškeré argumenty rozplynou v příjemném brumlání, které vám bude dělat zatraceně dobře.

Audi u SQ7 navíc popřela fyzikální zákony. Ačkoliv je až zbytečně velká, na silnici drží jako přilepená. Sedíte tak vysoko, že skoro vidíte na dálnici kamioňákům do novin, které si čtou, ale zároveň je tak rychlá, tak nesmyslně rychlá, že se vám z ní stáhnou půlky. Věřím tomu, že slabší povahy budou po svižnější jízdě měnit spodní prádlo. A když už si myslíte, že jde prostě jen o rychlou stylovku, přizvednete si podvozek a dojedete i doprostřed lesa na piknik s milenkou.

Takže verdikt? Audi SQ7 se dle mého fakt povedla. Je rychlá, je pohodlná, v bílém kabátě i pěkná. Jen ta cena. Z té se mi trochu motá hlava, protože ne každý chce a může jezdit v autě v ceně slušného rodinného domu…

[td_block_ad_box spot_id=“custom_ad_5″]

[table caption=““ width=“98%“ colwidth=“50%|50%“ colalign=“center|center“]
+,
Výkon a točivý moment hodný lokomotivy,Příplatky za „běžné“ věci
Jízdní vlastnosti za jakýchkoliv podmínek,Velmi výrazně maskuje rychlost (negativum ale pouze pro váš ŘP)
Spotřeba paliva,Poutá pozornost
[/table]

[table caption=“Technické údaje:“ width=“615″ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,Audi
Typ:,SQ7 TDI
Motor:,4.0 V8 TDI
Motor:,vidlicový osmiválec
Objem válců:,3 956 ccm
Plnění motoru:,3x turbodmychadlo
Palivo:,nafta
Pohon:,4×4 (quattro)
Výkon:,320 kW/435 koní při 3 750 ot./min
Točivý moment:,900 Nm při 1 000 – 3 250 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,4.8 s
Maximální rychlost:,250 km/h
Převodovka:,osmistupňová automatická
Spotřeba paliva (l/100 km):,8.4 / 6.5 / 7.2
Emise CO2:,189 g/km
Objem nádrže:,85 litrů
Délka:,5 052 mm
Šířka:,1 968 mm
Výška:,1 741 mm
Rozvor:,2 994 mm
Pohotovostní hmotnost:,2 345 kg
Objem zavazadlového prostoru:,805 litrů
Ceník:,ke stažení zde
Konkurence např:,Mercedes-Benz GLS; Bentley Bentayga
[/table]

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru