Sébastien Loeb

Sébastien Loeb pojede i Rallye Dakar 2019. Se svým soukromým týmem zůstává u Peugeotu 3008 DKR

Autor: Tisková zpráva - 1. 11. 2018

Devítinásobný mistr světa v rallye a nedávný vítěz Katalánské rallye Sébastien Loeb oznámil, že se vrací s podporou Red Bullu na trať Dakaru.

44letý francouzský jezdec, který minulý víkend zvítězil ve svém 79. závodu rallye seriálu WRC, absolvuje Dakar se spolujezdcem Danielem Elenou ve voze Peugeot 3008 DKR. Jde o podobný vůz, jako byl ten, se kterým se v roce 2017 umístil na nádherném druhém místě, jen 5 minut za vítězným Stéphanem Peterhanselem, stájovým kolegou a rekordmanem v počtu vítězství na Dakaru ať už v autě, nebo na motorce.

Velvyslanec skupiny PSA – jejíž Peugeot postaví na start nezávislý soukromý francouzský tým PH Sport – se pokusí stát se prvním amatérským pilotem, který vyhraje Dakar po Jean-Louis Schlesserovi, vítězi z roku 2000. 41. ročník Dakaru se pojede v Peru od 6. do 17. ledna a trať v délce 5 000 km bude rozdělena do 10 etap. Jako obvykle bude úspěchem už dosažení cíle!

„Po celou dobé mé kariéry jsem byl považován za favorita,“ vysvětluje Sébastien Loeb.
„A i když je stále mou motivací zvítězit, důležité je také si to užít. Postavit se na start Dakaru 2019 společně s Danielem jako soukromí závodníci je fantastická výzva. Jsem připraven do toho jít, stejně jako jsem se letos zúčastnil tří závodů v mistrovství světa v rallye, kde nebyl úspěch zdaleka jistý. Po zbytek času jsem součástí soukromého týmu, takže je vše náročnější.“

Francouzský jezdec se Dakaru zúčastnil již třikrát, pokaždé s oficiálním továrním týmem. V roce 2016 se při prvním pokusu umístil za volantem vozu Peugeot 2008 DKR na devátém místě, v roce 2017 s vozem Peugeot 3008 DKR skončil druhý a v letošním roce byl nucen závod opustit kvůli zranění Daniela Eleny, a to ve chvíli, kdy byl jejich Peugeot 3008DKR Maxi ve vedení. Jeho zkušenosti s dálkovými závody zahrnují i účast na Silk Way Rally a v Marocké rallye, kde se objevil za volantem oficiálních vozů Peugeot DKR.

Sébastien Loeb nebude mít na rozdíl od svých přímých soupeřů možnost si auto v závodech před 41. Dakarem vyzkoušet. Místo toho otestuje vůz v prosinci, před odletem do Limy. V lednu na něj čeká spousta silných soupeřů včetně bývalých týmových kolegů Stéphana Peterhansela a Carlose Sainze, kteří vyhráli šest z posledních deseti rallye Dakar, dále Cyril Despres, všichni tři za volantem nejnovějšího buggy značky Mini. Mezi nejlepšími se budou bezpochyby držet i dva vítězové předchozích ročníků Nasser Al-Attiyah a Giniel de Villiers jedoucí v barvách stáje Toyota.

„Myslím, že všichni tito piloti budou obávaní soupeři,“ připustil Sébastien. „Vzhledem ke změnám v předpisech jsem nakonec nemohl jet ve stejném autě jako letos, v 3008DKR Maxi. Takže usedneme do vozu z roku 2017 s mírně upraveným motorem z roku 2018. Proti nám budou pochopitelně stát nová auta. Vůbec proto nevíme, jak moc konkurenceschopní budeme, ale je pár posádek, které mají šanci vyhrát a doufám, že budeme mezi nimi.“

peugeot-sport-sebastien-loeb-rallycross-2018

Trasa příštího Dakaru je poprvé vytyčena jen v rámci jedné země. Téměř 70 % povede přes pískové duny, což je terén, kde se 3008 DKR už v minulosti prosadil, poslední tři ročníky vyhrál. Sébastien Loeb hodlá využít jak tento potenciál, tak svou obrovskou zkušenost, která se opírá o úspěchy v rallye, ve vytrvalostních závodech i v závodech cestovních automobilů.

„Duny mám moc rád. Nejdůležitější na tomto typu terénu je neuváznout. Na to se soustředím při zkušebních jízdách. Pro Daniela to bude také náročné, protože v tomhle terénu je navigace hodně ošemetná. O účasti v Dakaru jsem se rozhodl v poslední chvíli, protože pořád toužím vyhrávat. Asi nám bude v porovnání se soupeři chybět příprava, ale to, co jsem se naučil za předchozí tři roky, jsem nezapomněl! Moc se těším na dobrodružství, které je před námi!“ uzavírá Loeb.

Štítky: , , , , , , , ,