vrak

Překáží vám před domem odložený vrak auta? Jeho odstranění není tak jednoduché, jak se možná zdá

Autor: Anina Russová - Foto: Pavel Srp - 25. 4. 2018


Tuhle situaci určitě znáte. Potřebujete před domem zaparkovat a na už tak stále plných parkovacích místech už řadu měsíců překáží zaparkovaný vrak auta. Často bývá oblepen výzvami od policie, rozbitý a napůl rozkradený. Ale stále tam stojí a překáží. Víte, jak se takového auta zbavit? Chce to hlavně pevné nervy při jednání s úřady.

V prvé řadě je potřeba si ujasnit, co vlastně v očích zákona znamená pojem „vrak“. Zákon č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích v ustanovení § 19 písmena g) říká, že: „vrak je vozidlo, které je pro závady v technickém stavu zjevně technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích a obnovení způsobilosti by si vyžádalo výměnu, doplnění nebo opravu podstatných částí mechanismu nebo konstrukce silničního vozidla.“
Ten stejný paragraf pak říká, že: „dálnice, silnice, místní komunikace, jejich součásti a příslušenství a veřejně přístupné účelové komunikace s vozovkou je zakázáno znečišťovat nebo poškozovat; veřejně přístupné účelové komunikace bez vozovky je zakázáno poškozovat takovým způsobem, že se tím znemožní jejich obecné užívání.“ To tedy znamená, že je na silnice výslovně zakázáno umisťovat cokoliv, co odpovídá popisu vraku.

Co ale dělat, když vám takový vrak překáží? Nejjednodušší je zavolat městskou policii. Ta by měla vyslat strážníka, který by měl alespoň subjektivním posouzením zhodnotit technický stav vozidla. Následně, pokud tedy usoudí, že jde opravdu o vrak, oznámí vlastníkovi komunikace, že tam a tam toto nepojízdné vozidlo stojí a že by bylo dobré jej odstranit. Policie, a to ani státní, nemůže vrak na své náklady odstranit.

Výrobci automobilů jsou povinni vzít zpět vysloužilé vraky a postarat se o jejich likvidaci. Pomůžou i se sjetými pneumatikami

Vlastník komunikace pak vyrozumí majitele vraku na to, že by ho měl z komunikace odstranit. Na toto odstranění má majitel „vozidla“ dva měsíce. Pokud se ani po uplynutí této doby nic nestane, může majitel komunikace vrak nechat odtáhnout a následně vše vymáhat po majiteli. S autem, respektive s tím, co z něj zbylo, se pak zachází jako s odpadem.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru