Pozor na staré nezaplacené pokuty za dopravní přestupky. Celníci je mohou vymáhat i 20 let zpětně

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Celní správa - 29. 6. 2021


Stres, tisíce povinností a starostí mohou za to, že prostě čas od času zapomínáme. Někdy to nevadí, jindy to může stát peníze, jako v případě zapomenuté zaplacené pokuty od policie. Je jedno, za co pokuta padla, její vymáhání má vždy na starost Celní správa, která na to má dvacet let. Na žádné promlčení tedy nelze moc spoléhat.

Pokud se divíte, proč pokuty od policie vybírají celníky, tak důvodem je zákon, který policii neumožňuje nezaplacené pokuty vybírat. Ta je smí pouze ukládat a vybírat na místě. Je důležité vědět, že pokud vám byla uložena pokuta třeba při služební cestě v Praze, následné vymáhání má na starost Celní správy z Prahy. Pokud v Brně, tak zase Celní správa z Brna. Zjednodušeně řečeno, vždy vymáhá místně příslušný celní úřad podle spáchání dopravního přestupku. Bydliště toho, kdo pokutu dostal, není nijak relevantní!

Co se stane s nezaplacenou pokutou?

Pokud dostanete pokutu a neuhradíte ji, je následně jako pohledávka předána Celní správě. Další vymáhání se řídí daňovým řádem, přičemž základní lhůta, během které se vám celníci s nezaplacenou pokutou několikrát připomenou, je šest let.

Ovšem Ivana Kurková, tisková mluvčí pražské Celní správy k tomu dodává: „Například pro vydání exekučního příkazu na mzdu (pokud dlužník nijak nereaguje – pozn. redakce), může být tato lhůta prodloužena až na 20 let. Z toho vyplývá, že za určitých specifických okolností může být vymáhána i 20 let stará pokuta.“

Za čekání v autě s nastartovaným motorem nebo vědomé projetí louže hrozí vysoké pokuty

Bezdlužnost lze ověřit zdarma

Pokud jste právě začali pátrat v paměti, jestli náhodou nemáte nějakou i několik let nezaplacenou pokutu, pak vás uklidníme. Vše lze snadno zjistit. V prvé řadě k tomu slouží web Celní správy, který najdete zde.

Na něj je možné se snadno přihlásit pomocí takzvané eIdentity nebo ještě jednodušeji přes datovou schránku. Po přihlášení se vám ukáže přehled případných přeplatků, ale i nedoplatků, tedy nezaplacených pokut.

Zdroj: Datová schránka

V případě, že nemáte ani chytrou identitu a ani datovou schránku, je možné si o potvrzení nedoplatků nebo přeplatků zažádat přímo na Celní správě. Jde o takzvané „Formalizované potvrzení o stavu osobního daňového účtu“, tedy žádost o bezdlužnost. V tomto případě se ale standardně platí správní poplatek 100 Kč. Nicméně tento poplatek je z rozhodnutí ministryně financí kvůli dopadům pandemie koronaviru do 16. 8. 2021 prominut.

Je dobré vědět, že u pokut v rámci dělené správy příslušenství daně úroky z prodlení či penále nevznikají. V případě vydání exekučního příkazu je částka navýšena o exekuční náklady. Jde o 2 % z dané částky, minimálně 500 Kč maximálně pak 500 000 Kč.

Štítky: , , , , , , ,

3 názory na “Pozor na staré nezaplacené pokuty za dopravní přestupky. Celníci je mohou vymáhat i 20 let zpětně”

  1. jak se to potom dělá když má někdo flotilu? 100 aut na kterých jezdí ruzní řidiči a neda se ohlidat kdo pokutu zaplatil a kdo ne

  2. Dezider Gondolán

    A já si naivně myslel, že obecná promlčecí lhůta u přestupků je jeden rok…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru