kia cee' d sw dopravni nehoda

Poradna: Měli jste dopravní nehodu? Víte, co dělat?

Autor: Pavel Srp - 13. 7. 2017


Dopravní nehoda je vážná věc a řada lidí neví, co má v takové situaci dělat. A co vy? Už jste se v takové situaci ocitli? Věděli jste, jak se zachovat? A nebo vás to natolik překvapilo, že jste byli dočista ztracení? Máme pro vás jednoduchý návod, kterak se zachovat.

Dopravní nehoda se může stát každému, stačí zlomek sekundy nepozornosti a neštěstí je na světě. Nemusí to být ani vaše chyba, ale je třeba vzniklou situaci nějak vyřešit. Co byste měli udělat z hlediska zákona, ale také kvůli pojišťovně? A na co byste také neměli zapomenout? Na to nejdůležitější se společně podíváme.

To, že se stane nehoda, neznamená, že se okolní svět zastaví. Vy byste své auto měli určitě zastavit a zabrzdit a ještě, než z něj vystoupíte, byste si měli obléci výstražnou vestu. Odstavené vozidlo a nebo vozidla, účastnilo-li se jich nehody více, označit výstražným trojúhelníkem (vždy alespoň 50 metrů od vozidla, na dálnici minimálně 100 metrů od vozidla). Dbejte přitom zvýšené opatrnosti, protože provoz na silnici kolem vás bude stále živý.

kia cerato dopravni nehoda

Než budete zjišťovat škody na majetku, pokuste se zjistit, zda-li není někdo zraněn. Pokud ano, volejte zdravotnickou záchrannou službu (tel.: 155), případně poskytněte rovnou první pomoc. Při telefonickém rozhovoru budete muset zcela určitě popsat co se stalo, kde přesně se to stalo, kolik je zraněných a jak moc. Operátor/ka se vás určitě budou ptát i na některé další otázky. Volat lze i na speciální linku 112, která slouží v Evropské Unii jako „univerzální“ tísňová linka, jejímž prostřednictvím se lze dovolat pomoci i policie či zdravotnické záchranné služby.

Až pak zjišťujte škody na majetku. Policii volat (tel. číslo: 158) nemusíte v případě, že škoda na vozidlech není zjevně vyšší než 100 tisíc Kč (na každém zvlášť, nikoliv dohromady). Nemusíte ji volat ani v případě, že se dohodnete na tom, kdo nehodu zavinil. Naopak je třeba policii volat vždy, pokud došlo ke zranění, byla způsobena škoda na majetku třetí osobě (zaparkované auto, svodidla, plot, dům a podobně), pokud máte podezření na požití alkoholu u některého z řidičů, máte-li podezření na to, že některý z poškozených vozů nemá řádně uhrazené povinné ručení, případně pokud se nedohodnete na tom, kdo nehodu způsobil. Z mého pohledu je ale zavolání policie k nehodě – samozřejmě nejde-li jen o odřený blatník nebo nárazník, ale o bouračku s větším rozsahem – vždy lepší. Při šetření dopravní nehody policií a jejímu uzavření na místě předejdete možným komplikacím například v případech, kdy se druhá strana večer v hospodě pobaví se známým, který mu doporučí zajít k lékaři s bolestí hlavy a podobně.

V obou případech (pokud policii plánujete volat, ale i když to v plánu nemáte) si místo nehody, místo nárazu, případné stopy a postavení vozidel vyfoťte. Po nehodě je třeba vyplnit formulář o účasti na dopravní nehodě, v němž je třeba popsat účastníky, jejich vozy, datum a místo nehody a její popis. Ideální je na to speciální formulář, který byste měli dostat od pojišťovny při uzavření pojistky, případně se dá stáhnout zde na stránkách Ministerstva dopravy. Tento dokument si ponechte, obě zúčastněné strany obdrží po jednom vyhotovení, doporučuji, aby si poškozený nechal originál, s nímž na pojišťovně poškozeného nahlásí vzniklou škodní událost.

zaznam o dopravni nehode

Dejte si pozor na lovce nehod, kteří na místo zcela jistě přijedou. Ti vám sice zdánlivě chtějí pomoci a slibují, že vše zařídí za vás. Oni to sice udělají, ale bude vás to stát spoustu peněz navíc, které vám s největší pravděpodobností pojišťovna odmítne proplatit a vy to tak budete muset platit z vlastní kapsy.

Po vyřešení všech administrativních věcí je třeba postarat se také o nabouraný automobil. Pokud je škoda malá a s vozem se dá odjet, problém nevzniká. Pokud je však automobil poškozen natolik, že se s ním nedá jet, pak je třeba řešit odtah vozu. Často se stává, že nějaký odtah (do nejbližšího servisu, do místě bydliště a podobně) máte zřízen v rámci svého povinného ručení. Pokud si tím nejste jisti, můžete zavolat na asistenční linku vaší pojišťovny, kde vám jistě poradí. Číslo najdete na „zelené kartě“. Snazší je vytočit telefonní číslo 1224, což je služba Kanceláře pojistitelů, kde vás na vaši pojišťovnu přepojí. Volání je zpoplatněno dle ceníku hovorů poskytovatele telefonních služeb volajícího. Pokud byste připojištění odtažení vozidla sjednáno neměli, na lince 1224 vám s nabídnou možnost zpoplatněného odtahu.

Pak už zbývá nechat automobil opravit. To už ale budete řešit se svojí pojišťovnou a v klidnější situaci, takže budete mít více času zjistit si podrobnosti. Pokud máte novější vozidlo, určitě se vyplatí odvézt ho do smluvního servisu své pojišťovny, případně do některého z autorizovaných servisů.

[td_block_ad_box spot_id=“custom_ad_5″]

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru