nehoda-zachranari

Letní prázdniny jsou na silnicích nejrizikovějším obdobím. Policie zvýší kontroly

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Česká asociace pojišťoven - 6. 7. 2021


Letní měsíce patří v rámci silničního provozu mezi nejtragičtější období roku. V průběhu července a srpna přijde každoročně zbytečně o život téměř 100 lidí. Z toho zhruba třetina lidí umírá kvůli nepřiměřené rychlosti. Probíhající preventivní kampaň České asociace pojišťoven a BESIPu se zaměřuje právě na jízdu nepřiměřenou rychlostí. Ve spolupráci s partnerem projektu Policií ČR proběhnou v červenci zvýšené dopravní kontroly.

Ušetřené minuty za zmařený život nestojí

„Jízda nepřiměřenou rychlostí je chyba, kterou pravidelně děláme téměř všichni bez výčitek, a to i o prázdninách. Zbytečný závod s časem, kdy na chatě, za rodinou nebo na schůzce chceme být co nejdříve, vede k většímu riziku vážné dopravní nehody,“ říká výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. „Nepřipouštíme si, že naše chování může mít fatální následky. Tedy jen do doby, než nám to nevyjde. A ten okamžik už bohužel nevrátíme zpátky,“ dodává.

Po uvedení celovečerního dokumentu Víta Klusáka 13 MINUT o vinicích vážných dopravních nehod přichází na řadu solitérní díly odhalující další podrobnosti nehod s komentáři expertů. Příběhy řidičů, kteří se odhodlali vystoupit v celovečerním snímku, jsou postupně zveřejňovány na webových stránkách projektu 13minut.cz. Už nyní se mohou zájemci podívat na příběh známého fotografa Tomáše, který před lety zavinil vážnou dopravní nehodu, při níž přišli o život dva nevinní lidé.

nehoda_zachranari
Foto: Česká asociace pojišťoven

Policie ČR plánuje zvýšené dopravní kontroly

Pod hlavičkou kampaně „Zpomal, dokud není skutečně pozdě“ připravuje Policie ČR dopravně bezpečnostní akce zaměřené na nepřiměřenou rychlost. Kromě běžné kontroly budou řidiči upozorněni na rizika vážných dopravních nehod prostřednictvím informačních letáků kampaně. Tyto policejní hlídky můžete potkat například ve dnech 6. července v Šumperku, 7. července v Praze, 15. července v Rakovníku nebo 16. července v Pardubicích. „První dopravně bezpečnostní akce proběhla již o víkendu v termínu 25. až 27. června 2021,“ uvedla kpt. Hana Rubášová, tisková mluvčí PP ČR. „Do akce bylo nasazeno přes 2 400 policistů a bylo projednáno minimálně 4 300 dopravních přestupků. Nejčastěji se jednalo o právě o překročení rychlostních limitů,“ doplnila.

Regionální eventy BESIPu pro širokou veřejnost

Kromě komunikace na webu projektu, sociálních sítích, v televizi a rádiu probíhá kampaň také v regionech. Navštívit můžete stříbrné stánky BESIPu na řadě míst v ČR. „Za prvních pět měsíců letošního roku kvůli nepřiměřené rychlosti zemřelo na silnicích už 58 lidí. Dlouhodobě jde o nejčastější příčinu fatálních dopravních nehod, i letos se zatím podílí na všech smrtelných nehodách 37 procenty. Přesto většina českých řidičů rychlou jízdu nevnímá jako zásadní problém,“ řekl vedoucí oddělení BESIPu Tomáš Neřold.

Na otázky spojené s bezpečností na silnicích jsou připraveni odpovídat krajští koordinátoři BESIPu na různých místech ve všech krajích v České republice.

Proč Češi porušují pravidla? Jak to můžeme změnit?

„Řidiči vliv rychlosti na smrtelné nehody podceňují, nevnímají rychlost jako problém. V našem průzkumu se více než polovina řidičů považuje za ohleduplné a opatrné, zároveň ale přiznávají, že pravidelně překračují povolenou rychlost,“ popisuje chování českých řidičů výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. „Argumentují tím, že mají řízení pod kontrolou,“ doplňuje. „Proto společně s oddělením BESIP a Policií ČR dále pokračujeme v osvětě a upozorňujeme na tragické následky nepřiměřené rychlosti, které jsou s ní spojené,“ dodává.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru