Jsou auta, která mohou hořet častěji než jiná. Problémy mají rodinná SUV i italské supersporty

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Hotcars.com - 13. 4. 2021


V poslední době se v souvislosti s požáry nejčastěji mluví o elektromobilech, ale jak ukazuje průzkum webu Hotcars.com, požár může postihnout i výhradně spalovací auta. Smutným faktem je, že když už auto jednou začne hořet, jeho záchrana bývá velmi náročná, musí být rychlá a ve většině případů je skoro nemožná. Co totiž nezničí plameny, to pěna hasicího přístroje nebo hasičů.

Některá auta začnou hořet kvůli špatné elektroinstalaci, jiná kvůli problému na palivové soustavě. Důležité je si požáru všimnout a včas utéct do bezpečí. U moderních aut může být důvodem k požáru třeba i vadné čidlo ABS, což je závada, kterou v současné době řeší značka Hyundai a preventivně svolává tisíce modelů Tucson předchozí generace do servisů. Mohou mít problémy s modulem ABS, do něhož může zatéct.

Ford Pinto

Malé. Vtipné, ale nebezpečné auto. Tak by se dal popsat Ford Pinto. Tento model ze 70. let měl ale špatně zkonstruovanou nádrž, u které reálně hrozilo, že se při případné nehodě prostě roztrhne. A to se také minimálně u 180 aut stalo, což masivně odrazovalo zákazníky od koupě Pinta. Prostě nechtěli i po malé nehodě uhořet zaživa. Auto v roce 1974 zkoumal i americký dopravní úřad NHTSA.

Ford Pinto.jpg
Ford Pinto | Foto: Morven pro Wikipedia

Fisker Karma

Mezi auta, která často postihují požáry, patří i poměrně exotičtější modely, například Fisker Karma. Šlo o plug-in hybrid, který se ale vzhledem ke své ceně nesetkal s nijak velkým úspěchem, přestože jeho design byl opravdu působivý. Zákazníci se o něj zrovna neprali, a když se rozkřiklo, že je hybridní ústrojí náchylné k požárům, zaznamenáno jich bylo několik desítek, příliš nových zájemců to logicky nepřineslo.

Fisker Karma
Fisker Karma | Foto: Pavel Srp

Hyundai Kona EV

Výše jsme zmínili, že v seznamu nechybí dva modely Hyundai. Nutno ale říct, že v případě Kony není chyba na straně automobilky, ale dodavatele baterií. Problémy s požáry automobilka řešila řadu měsíců, než se ukázalo, že za vše může dodavatelská firma LG Chem. Ta totiž nezvládla dost oddělit izolační vrstvu mezi katodou a anodou baterie, čímž hrozil zkrat. A k několika zkratům a následně požárům opravdu došlo.

Test Hyundai Kona Electric (2020)

 

Kia Stinger

I další vůz ze seznamu je korejské výroby. Je jím skvělá Kia Stinger, u které automobilka dokonce v rámci svolávací akce zákazníkům radila, aby neparkovali svá auta v garážích. Radši. Šlo o stejný problém s modulem ABS, jaký řeší i sesterský Hyundai. Krom toho ale na Stingery byla před pár lety svolávací akce kvůli až příliš hrubému okraji blatníku, který mohl poškodit blízko umístěný kabelový svazek, což by mohlo vést ke zkratu a následnému požáru.

Test: Kia Stinger dvakrát jinak – je šestiválec lepší volbou než čtyřválec?

Pontiac Fiero

Nikdo dodnes neví, proč, ale faktem je, že Pontiac Fiero trpěl na samovznícení. A to bez jakéhokoliv varování, bez toho, aby jej majitel trápil, prostě jen tak. Traduje se, že z každých 400 prodaných kusů alespoň jeden shořel na prach, ale jejich majitelé tvrdí, že jde o městskou legendu, kterou živí média a rozhodně to prý tak horké není.

 

1984 Pontiac Indy Fiero at Belmont, front right.jpg
Pontiac Fiero Indy Pace Car replika | Foto: Mr.choppers – Wikimedia – vlastní foto, CC BY-SA 3.0, Odkaz na původní foto

Ferrari 458 Italia

Italské supersporty jsou k požárům náchylnější než jiné. Někdy je to kvůli tomu, že je řidiči až moc trápí, jindy, jako v případě 458 Italia, třeba kvůli špatnému lepidlu v zadních podbězích. Lepidlo bylo až moc hořlavé a protože bylo příliš blízko motoru a výfukové soustavy, jeho vzplanutí bylo poměrně časté. Ferrari dokonce na tento model vyhlásilo svolávací akci, v rámci níž bylo vysoce hořlavé lepidlo odstraňováno a nahrazováno jiným, ne tak náchylným ke vznícení.

Ferrari 458 Italia
Ferrari 458 Italia | Foto: Ferrari

Lamborghini Aventador

A v Itálii ještě zůstaneme. I Lamborghini svolávalo model Aventador (viz úvodní foto) do servisů a říká se, že opraveny nakonec byly úplně všechny modely, které kdy automobilka prodala. Problém měl být v netěsnosti palivového potrubí, kdy se stávalo, že se vedení uvolnilo a benzin se dostal k rozpáleným místům, jako je třeba výfukové potrubí. A pak už to šlo rychle. U superaut ovšem existuje ještě jeden důvod požáru, kterým je až přílišné vytáčení motoru a následné rozpálení výfuku, kdy od něj začal hořet třeba zadní nárazník.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru