nehoda-bmw-5

I při střetu s plotem nebo popelnicí musíte vyplnit formulář o nehodě. Jeho originál by si měl nechat poškozený

Autor: Anina Russová - Ilustrační foto: Policie ČR - 28. 1. 2023


Dopravní nehody rozhodně nemusí vždy znamenat, že dojde ke střetu dvou či více vozidel. Především v zimě, kdy bývá silnice namrzlá a zasněžená, může snadno dojít ke střetu vozidla a stromu, plotu nebo třeba popelnice. A je dobré vědět, že i v těchto případech může být viník a poškozený, a v případě, že je majitel přítomen, je nutné vyplnit formulář o dopravní nehodě. Pokud není, je potřeba volat policii, aby záznam o nehodě sepsala.

Nehoda jako nehoda

Neexistují nehody, které jsou více nebo méně důležité. Všechny jsou vlastně stejné, a tak je také potřeba k nim přistupovat. Rozdíl je jen v tom, jestli má viník nehody jen povinné ručení nebo k tomu i havarijní připojištění. V případě, že má viník, tedy auto, které nehodu způsobilo, jen povinné ručení, budou škody například na plotě nebo popelnici hrazeny z jeho pojistky. Ve formuláři je potřeba vyplnit veškeré předtištěné údaje o nehodě i údaje o řidiči a vozidle, s nímž byla nehoda spáchána. Poškozený, byť nejde o řidiče, vyplní své jméno, adresu a kontakt. Oba pak formulář podepíší, přičemž originál zpravidla zůstává u poškozeného, viník si nechává kopii.

 A viník pak také musí vše nahlásit na své pojišťovně. Na tu se následně obrátí i poškozený a dál už vše, tedy likvidaci škody a následnou opravu řeší s pojišťovnou viníka. Je ale potřeba si uvědomit, že v případě povinného ručení budou z pojištění hrazeny jen škody vzniklé poškozenému. Viník má smůlu a vše si musí opravit za své peníze. Pokud má ovšem havarijní pojištění, je možné jej pro částečné zaplacení opravy vozu použít.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Pamatovat je nutné také na to, že pokud dojde k nehodě s dopravní značkou, svodidly nebo třeba stromem, je potřeba k místu zavolat i policii. A to i ve chvíli, kdy škoda není zjevně nad 100 000 Kč. Tato poškození totiž mohou mít dopad na bezpečnost silničního provozu a policie se postará o to, aby bylo vše opraveno. Platí to i při nehodě, kdy je poškozen majetek třetí strany a není možné kontaktovat majitele. Příkladem je třeba nehoda, kdy řidič dostane smyk, nabourá do lampy veřejného osvětlení a ta jej odhodí do domu. To už je nehoda, která se bez asistence policie opravdu neobejde.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru