Horko je tu. Nenechávejte děti ani psy v autě!

Autor: Anina Russová - 12. 6. 2019


Také máte pocit, že každým rokem léto a vysoké teploty dorazí o něco dřív? Nemáme ještě ani půlku června a venku už je to jako uprostřed léta. To s sebou ale bohužel nese řadu problémů, které musíme, my řidiči, řešit. Tentokrát se nebudeme věnovat tomu, jak přežít cestu do práce a z práce během horkého dne, ale také bychom rádi připomněli, že psy a jiná zvířata, ani děti opravdu není dobré v rozpáleném autě nechávat. Myslíte, že je to přeci jasné? Každý rok policie eviduje desítky případů, kdy nezodpovědní rodiče nebo chovatelé nechají v zaparkovaném autě čekat své nejbližší a vůbec jim nedojde, že je tak mohou zabít. Takže, ano, je nutné si to připomínat.

Teplota v zaparkovaném autě totiž na slunci neskutečně rychle stoupá. A rychle se mění také poloha slunce, takže to, že zaparkujete ve stínu, neznamená, že za hodinu ten stín okolo auta stále bude. A nepomohou ani pootevřená okna. Ačkoliv zaparkujete auto, ve kterém je tak nějak příjemně, za 30 minut na dopoledním slunci může teplota vyšplhat i na 40 stupňů. Za hodinu pak až na 60 stupňů! Nějaké malé větrání pak není vůbec k ničemu a dítě nebo psa takto prakticky dusíte za živa.

V interiéru auta je takové horko, že se nedá dýchat, lidský, ale i psí organizmus z přehřátí rychle kolabuje a pokud záchrana nepřijde opravdu rychle, může to mít velmi smutný konec, kterých i na našem území policie eviduje zbytečně moc.

Tesla bojuje proti zapomenutým psům v autě. Přidala Dog Mode

Myslíte si, že si jen odskočíte do obchodu a za chvilku jste zpět, takže to dítko v sedačce nebo pes v kufru zvládnou? Nic jako chvilka neexistuje, obzvlášť v létě! K velkému přehřátí, které může skončit kolapsem, totiž dochází už po pěti minutách v rozpáleném autě. Stojí vám ten rychlý nákup za to? Asi ne, co říkáte?

A co dělat, když na parkovišti třeba u obchodního centra narazíte na psa nebo dítě zavřené v autě? Zkuste s nimi navázat kontakt. A rovnou také volejte policii anebo na linku 112, kde jsou schopni zajistit kromě strážníků i případnou záchrannou službu nebo hasiče.

Důrazně varujeme před rozbitím okna auta, ačkoliv chápeme, že by to bylo v dobré víře. Pokud máte pocit, že dítě nebo pes jsou v opravdu vážném stavu a třeba nedýchají, volejte okamžitě policii a v takovém případě s její instruktáží okno rozbít. Bohužel se ale nakonec může stát, že majitel zvířete nebo rodič dítěte budou místo poděkování žádat náhradu škody. Ano, i takové případy se u nás v minulosti staly. Proto vždy postupujte rychle, ale dle instrukce policie nebo záchranářů.

A mimochodem, pokud policie objeví v zaparkovaném autě kolabujícího psa, nejen, že ho dostane ven, ale celou věc může nahlásit na Veterinární správu, která majiteli psa může uložit pokutu až do výše 200 000 Kč. Vzhledem k tomu, jak často někteří nezodpovědní jedinci svá zvířata v autech nechávají, je tato částka asi příliš nízká.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru