Dítě zapomenuté v autě je velký a stále častější problém

Autor: Tisková zpráva - 12. 7. 2018


Dříve informace o tom, že někdo zamkl dítě v autě a nechal ho v něm na slunci celé hodiny, doprovázely snímky nebo záběry především z USA. Nyní už jsou bohužel takovéto případy zdokumentovány i v Česku nebo na Slovensku.

Jen nedávno se taková situace stala v Brně a na Slovensku se dokonce za posledních pár týdnů stalo hned pět podobných případů, přičemž jeden z nich dokonce skončil tragicky. Konkrétně šlo o případ v obci Trstenej, kde 11. června matka nechala 2,5letou holčičku v autě a šla na vyšetření do nemocnice. Po návratu dítě nejevilo známky života a ani rychlý zásah lékařů již nepomohl odvrátit tragédii. Nejčastějším důvodem, proč rodiče nechávají děti v autě samotné, je doslova děsivý. Jdou prostě nakupovat.

Ospravedlnit takové chování nemůže nic, ani fakt, že žijeme ve spěchu, stresu a pod tlakem. Omluvou nemůže být ani fakt, že si možná někdo ani neuvědomuje, jak zásadní rozdíl je mezi venkovní teplotou a tou v interiéru automobilu, obzvláště uzavřeném. Jestliže je vnější teplota 26°C, už po 10 minutách je uvnitř až 33°C. Po 30 minutách to je 42°C a po hodině dokonce 52°C. Při 30 stupních Celsia venku je uvnitř po stejné době: 37, 46 a 56 stupňů Celsia. No a při venkovní teplotě 34 stupňů (což na rozpáleném parkovišti pod přímým sluncem není nic výjimečného), je za hodinu uvnitř až těžko představitelných 60°C.

Otevřít okno nestačí

Myslíte si, že pomůže trochu otevřít okno? Odborníci a lékaři upozorňují, že to na vzestupu teplot téměř nic nezmění. Jen to může oddálit jejich nárůst. I přes otevřené okno dítěti v autě, kde může být i přes 50 stupňů, začnou nejdříve selhávat ledviny, pak srdce, a nakonec dochází k poruše vědomí a nakonec i smrti. V případě, že je dítě v takto rozpáleném autě krátce, je základní postup záchrany následující. Odneste ho do stínu, dejte mu napít a rychle ho odneste do chladného prostoru. Pokud došlo ke ztrátě vědomí, je situace velmi vážná a na místě je lékařský zásah a následná resuscitace.

Jednou z možností, jak se vyvarovat takzvaného „syndromu zapomenutého dítěte“, jak se někdy takovéto jednání rodičů označuje, je třeba mobilní aplikace The Backseat. Funguje tak, že jakmile zastavíte, bude po vás v řádu několika málo minut požadovat potvrzení, že jste v autě náhodou opravdu nezapomněli dítě nebo třeba psa. Je to zvrácené, ale i taková forma upozornění dnes může zachránit život.

Jak pomoci?

A co má dělat náhodný kolemjdoucí, který uvidí zamčené dítě v autě? Má dvě možnosti. Jestliže dítě za sklem auta reaguje na volání, ťukání, ale také jeví známky únavy, pocení, strachu, je na místě zavolat policii.

Druhá situace je mnohem náročnější, a to jak pro dítě zamčené v interiéru, tak pro toho, kdo ho najde. Pokud chlapeček nebo holčička nereagují na vnější podněty, je třeba rychle udělat vše potřebné pro jeho záchranu. Ideální je, aby jeden člověk zavolal policii a záchranáře a druhý rozbil boční okénko křížem proti místu, kde dítě sedí. To aby nemohlo být poraněno střepy. Samozřejmě se tím dopouštíte poškozování cizí věci, ale přednost má záchrana lidského života.

V případě, kdy je dítě po přehřátí v autě zachráněno a ochlazeno, vše skončí upozorněním policie na nesprávné chování rodičů. V tom nejhorším, tedy v případě smrti dítěte hrozí rodičům policejní stíhání a následné odsouzení. Obvykle, jako v případě před třemi lety v Nitře, následuje podmíněný trest. Nicméně trestní řád v takovýchto případech může vynést rozsudek odnětí svobody až na několik let za trestný čin opuštění dítěte, a ještě vyšší za přečin usmrcení.

Štítky: ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru