2019-listopad-buggyra-speed-festival- (1)

Buggyra vystavila svou techniku a prozradila jezdecké složení na rok 2020 pro Dakar i okruhy

Autor: Pavel Srp - 4. 11. 2019

Závodní tým Buggyra Racing včera v rámci akce Buggyra Speed festival obsadil mostecký autodrom. V prostoru boxů představil fanouškům veškerou svoji závodní techniku, ale i obytné vozy a kamiony, a také představil závodní jezdce pro novou sezónu.

Tato výstava byla ale spojena i s oslavami 50 let závodního týmu Buggyra Racing. V roce 1969 ho pod jménem Baghira založil český designér a konstruktér Václav Král. Název odkazoval na jméno černého pantera z Knihy džunglí. Vůbec prvním závodním autem byl autokrosový speciál vlastní konstrukce, jemuž se v závodech dařilo. A podobně je to i nyní, právě o 50 let později. Buggyra Racing závodí na okruzích, kde sbírá cenné vavříny, ale i v Rallye Dakar. A tak to bude i nadále, ačkoliv trochu jinak, než jsme doteď byli zvyklí.

Martin Koloc, šéf týmu, na včerejším Buggyra Speed festivalu v rámci tiskové konference prozradil, že rok 2019 byl tzv. „rokem čištění“. To znamená, že z týmu odešli – ať už dobrovolně, či nikoliv – lidé, kteří „pro tým nedýchali“ anebo „po té době, co u týmu byli, vyhořeli“. Konkrétněji nejmenoval, ale prý šlo o mechaniky, konstruktéry, ale i závodní jezdce. Vždyť třeba s Martinem Kolomým už smlouva prodloužena nebyla.

Ostatně i závodní sezóna 2020 bude trochu jiná. Vše odstartuje už v lednu 2020 v Saudské Arábii nejtěžším závodem světa Rallye Dakar 2020. Buggyra letos nasadí dvě auta, ale oproti původním zvyklostem pouze jeden kamion. Na tom pojede posádka Martin Šoltys, David Schovánek a Tomáš Šikola. Oproti Rallye Dakar 2019 se posádka nezměnila. Podle Koloce nebylo potřeba nic měnit, protože kluci jsou prý kamarádi a fungují skvěle. Druhým autem, které pojede, bude ale úplná novinka. Do (ještě relativně nové) kategorie Side by Side totiž nastoupí Josef Macháček, kterému bude dělat spolujezdce Vlasta Tošenovský. Pojedou v závodním Can-Am Buggyra MK50 XRS, který Buggyra vyvíjela pouhé dva měsíce, přitom jde o od základu přestavěnou buggynu.

Nové tváře se objeví ale i na okruzích. Jako jediný zůstává v sestavě Adam Lacko, který zajel letos s novým speciálem VK 50 v evropském šampionátu celkově třetí místo. V příštím roce se ale posune opět dále, když přesedne do zbrusu nového vozu DV 50, jehož šéfkonstruktérem je opět David Vršecký. Jeho letošní speciál VK 50 bude pilotovat mladý francouzský Teo Calvet (18).

Dvojici pilotů doplní patnáctiletá dvojčata Aliyyah a Yasmeen, dcery zakladatele a šéfa týmu Martina Koloce, který to komentoval: „Aliyyah nastoupí k prvnímu závodu v červenci na německém Nürburgringu, kdy dovrší šestnácti let. V akci ji tedy uvidí i domácí fanoušci na okruhu v Mostě při Czech Truck Prix o posledním srpnovém víkendu. Yasmeen bude zatím plnit úlohu testovacího a exhibičního jezdce.“

Britský pilot Oly Janes, který byl Lackovým týmovým kolegou v letošním roce, se bude v sezoně 2020 věnovat zejména britskému mistrovství okruhových tahačů. K vybraným závodním víkendům ale nastoupí za tým Buggyra Racing opět i ve FIA ETRC.

A konečně tým Buggyra Racing zahájil v tomto roce i spolupráci se závodním týmem Mičánek Motorsport powered by Buggyra.

Buggyra Speed festival byl nicméně hlavně o technice. Tým uspořádal pro fanoušky výstavu závodních speciálů i další doprovodné techniky. Do některých modelů se mohli i posadit anebo se dokonce nechat svézt. Po trati jezdil jeden okruhový speciál Buggyra, který doplňovalo závodní Lamborghini týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra.

Po jedné hodině odpoledne se všechny závodní stroje týmu vydaly na trať a v rámci spanilé jízdy se po něm projely. Jak to vypadalo si můžete prohlédnout v úvodním videu, ale i ve videu níže, které bylo natáčena z prvního auta kolony.

Prohlédnout si ale můžete i galerii fotek. K vidění toho bylo opravdu mnoho.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,