Letošní rok bude dle všeho pro značky, které vyrábějí nová auta na našem území, rekordní. Experti očekávají, že do konce roku sjede z výrobních linek až 1,4 milionu nových vozidel. A to je celkem zajímavý nárůst oproti loňskému roku, kdy se u nás vyrobilo “jen” 1,344 milionu nových vozidel.

Nárůst výroby má pozitivní vliv jak na ekonomickou situaci státu, tak také na nezaměstnanost, která je i díky automobilkám na nejnižší úrovni za posledních několik let.

A z čeho vychází odhady rekordní výroby? Z toho, že za poslední tři čtvrtletí výroba přesáhla hranici jednoho milionu kusů. To znamená 4% nárůst, což ovšem ještě není konečné číslo. Jakkoliv jsou tyto výsledky velmi zajímavé, je k nim potřeba dodat, že 971 262 vyrobených vozidel míří rovnou do zahraničí.

A jak se daří jednotlivým značkám? Nejlépe je na tom samozřejmě domácí Škoda Auto, jejíž výroba vzrostla o více než 13 %. Od ledna do září z jejích výrobních linek sjelo 639 529 nových vozidel. Značce se navíc daří stejně dobře nejen vývoz, ale i prodeje na domácím trhu.

Nošovický Hyundai oproti tomu řeší malé výrobní problémy. Jeho produkce totiž klesla o 0,7 % na 267 800 kusů. Stejně tak je na tom i kolínský koncern TPCA, kde meziročně poklesla výroba téměř o pětinu na konečných 146 160 vozidel. Zmínit ale musíme i další výrobce, kteří svou práci soustřeďují na našem území. Daří se třeba Ivecu, které ve Vysokém Mýtě zaznamenalo meziroční nárůst o 4 %. Velmi dobře je na tom i Tatra, jejíž produkce stoupla o 30,6 %, na 1 114 nákladních vozidel.