Že jsou naši západní sousedé “jinde” je vidět nejen na jejich ekonomické situaci, ale například i v jejich muzeích. Navštívil jsem jich už celkem dost, takže si troufnu tvrdit, že porovnávat (s těmi českými) už mohu. Nemuselo se ani jednat o muzea velkých značek typu: BMW, Audi, Autostadt Wolfsburg, apod., ale stačilo se zajet podívat trochu na sever do města Zwickau a navštívit muzeum: August Horch Museum Zwickau.

Při příjezdu před muzeum můžete být zklamáni, protože se zdá, že muzeum je malé, ale zde přesně platí sousloví: Zdání klame. Muzeum se rozkládá na dvou patrech velice rozsáhlé budovy a je téměř až k prasknutí plné exponátů.

Expozice jsou promyšlené mnohdy až do posledního detailu. Není zde pravidlem to, že jsou u zdi zaparkovaná auta, která jsou navíc obehnána páskou, aby se k nim návštěvníci nedostali. Naopak u “Augusta Hocha” jsou auta vystavena v tématických výstavách. Tu je benzínová pumpa s tankujícímí auty i motorkami, tu je auto nalezené v rozvalinách zbořeného domu, tu limuzína s vystupujícími lidmi před divadlem nebo Trabant zaparkovaný v garáži. Dokonce máte možnost se projít i po “ulici” plné zaparkovaných aut a v obchodě (který je pro návštěvníky muzea otevřený) si můžete koupit občerstvení.

Návštěvou muzea si uvědomíte, že udělat automuzeum se dá i jinak a zábavněji. Z tohoto muzea jsem byl opravdu nadšený.

-PS-