Zima se blíží. Nenechte se zaskočit!

Autor: Komerční sdělení - 16. 10. 2012


Opět jsme se v kalendáři prokousali k prvním podzimním dnům a otázka přípravy auta na zimní měsíce začíná být čím dál aktuálnější. Abyste si na to nevzpomněli zrovna ve chvíli, kdy budete v polovině prosince projíždět v nedobrovolném smyku zatáčku s dvoucentimetrovou vrstvou sněhu na čelním skle, pojďme si to raději projít v klidu a dokud je ještě čas. Se zabezpečením auta před zimou nám poradil specialista autobazaru Auto ESA.

Naprostým základem a nutností je přezutí auta na zimní pneumatiky. Navzdory široce rozšířenému názoru, že jediným rozdílem mezi letní a zimní pneumatikou je vzorek, jedná se skutečně o mnohem víc. Kromě hlubšího vzorku se v mnohém liší také materiál, ze kterého je zimní pneu vyrobena. Ten si totiž udržuje adekvátní měkkost a přilnavost i v mnohem nižších teplotách než materiál použitý pro výrobu letních pneumatik.

Při nákupu zimních kol se navíc vyplatí vybírat raději ta s plechovými ráfky, ty hliníkové totiž při testování na voze Škoda Fabia Combi neprokázaly dostatečnou bezpečnost při brzdění v extrémních podmínkách.

I pokud máte sebelepší pneumatiky, může se stát, že auto velkou vrstvu sněhu nebo ledu na silnicích prostě nezvládne. Pro takovou situaci je stěžejní vozit s sebou vždy a všude i řetězy. Na některých silnicích vám může speciální dopravní značka použití řetězů dokonce nařídit a to, že je nemáte, je potom váš problém. Nasazení řetězů si natrénujte v klidu doma, aby se vám to ve ztížených podmínkách bez problémů podařilo.

Neocenitelným pomocníkem po vydatné sněhové nadílce vám bude také šikovná škrabka na skla. Zoufalé pokusy použít jako škrabku v lepším případě průkazku do knihovny, v tom horším kreditní kartu, nebývají zpravidla úspěšné a následky často předčí užitek takového počínání. Když se trochu plácnete přes kapsu, můžete si dokonce pořídit škrabku s našitou rukavičkou, díky které vás pak nebude celou cestu do práce studit sníh v rukávu. Nebydlíte-li přímo v centru města, hodit se vám může také lopatka na sníh. Ta vyřeší větší sněhové vrstvy, naváté na auto přes noc.

Kromě hrubé síly se občas vyplatí použít na nezdolnou zimu i chemii. Pokud nechcete po celou zimu spoléhat pouze na čistící schopnosti sněhu, určitě včas vyměňte kapalinu v ostřikovačích za nemrznoucí typ. Silnější kalibr je potom ještě přípravek proti zamrzání oken, který po nanesení udrží okýnka auta několik dní naprosto bez ledu, takže stačí pouze omést sníh smetáčkem a vydat se na cesty.

Abyste se však do auta vůbec dostali, noste s sebou v kapse také tekutý rozmrazovač zámků, který rychle rozpustí led, uvízlý v zámku, bránící vám odemknout auto. Potom následujte všechny výše uvedené rady a není nic, co by vás tuhle zimu ještě mohlo překvapit.

-PR-

Štítky:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru