Málokdo dnes nemá s sebou ve vozidle formulář záznamu o dopravní nehodě. Pojišťovny nás poučují o tom, jak se zachovat při nehodě, na co nezapomenout, co nedělat a co naopak určitě udělat. Pak přijde nehoda a mozek pracuje lehce jinak, ty správné postupy se často někam vytratí.

Nejlepším řešením je spojit se s asistenční službou „svojí“ pojišťovny. S velkou pravděpodobností než najdete telefon a číslo, už stojíte tváří v tvář jakési jiné asistenční službě, která se zcela náhodně na místě nehody objeví. A už se to valí, jednu nabídku služby střídá další…

Ať už přijmete nabídku „zachránce z ulice“ nebo nehodu řešíte správně přes asistenční službu některé z pojišťoven, může přijít situace, kdy se hodí náhradní vozidlo. Zaplatí ho pojišťovna ?

 

Všichni víme, že náhradní vozidlo nechtějí pojišťovny pro úhradu akceptovat a tak se setkáváme například s:

 1. Neuznáním délky zapůjčení náhradního vozidla, které bylo zapůjčeno po dobu opravy poškozeného vozidla
 2. Neuznáním sazby půjčovného resp. jejím krácením
  Slovy pojišťovny: „Z hlediska příčinné souvislosti je nutné zkoumat, zda a v jakém rozsahu bylo vypůjčení vozidla za úplatu s ohledem na okolnosti daného případu skutečně nutným důsledkem škodné události. Jejím skutečným následkem přitom mohou být náklady jen v tom rozsahu, v jakém byly vynaloženy správně a účelně na vypůjčení náhradního vozidla, odpovídajícího poškozenému vozidlu.“
  Pokud si tedy půjčíte náhradní vozidlo, je nutné dodržet a umět prokázat a doložit oprávněnost nákladů na vypůjčení. Pokud pojišťovna odmítá přijmout předkládané doklady a informace, pak nezbývá nic jiného, než se obrátit na soud.
 3. Vyžadováním předložení technického průkazu vypůjčeného vozidla
  Požadavek pojišťovny na předložení tohoto dokumentu je však zcela neoprávněný, protože nijak nesouvisí s nárokem na náhradu nákladů vynaložených na zapůjčení náhradního vozidla, a poškozený ani nemůže takový dokument získat, resp. pronajímatel náhradního vozidla nemá žádnou povinnost mu ho poskytnout.
 4. Odečtením pevných nákladů, tedy částky, kterou by poškozený stejně vynaložil na provoz svého poškozeného vozidla
  V takovém případě vstupuje „do hry“ otázka obvyklé ceny půjčovného náhradního vozidla nebo skutečnost, že je možné v rámci náhrady půjčovného náhradního vozidla používat sazby stanovené pro účely cestovních náhrad dle Zákoníku práce.

Pokud si nejste jisti, zda oprávněně trváte na úhradě půjčovného za náhradní vozidlo po autonehodě, obraťte se na ty, kteří to znají a mají zkušenosti. Můžete zkusit kontaktovat např. Sdružení Pomoc poškozeným (www.pomocposkozenym.cz), které se touto problematikou zabývá a může doporučit nejen další postup, ale i kvalitní odborníky.

Pro ještě více informací nebo sjednání jakéhokoliv pojištění navštivte internetové stránky pojišťovacího makléře FINKAP s.r.o., který vám s případnými dotazy velmi rád pomůže a poradí.

-PR-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.