Patříte mezi nadšence do sportu? V zimě se před vámi neschová žádný kopec a v létě sjíždíte českou krajinu na kole? Jako řidič a majitel auta máte tu výhodu, že můžete vyrazit s celou rodinou a veškerou výbavu hodit na střechu nebo za auto. Záleží jen na tom, jestli máte správné vybavení. Jestli chcete vozit kola nebo lyže na střeše, potřebujete střešní nosiče. Ty se standardně připevňují na podélníky, kterými jsou již v základu vybavena auta větších a především delších rozměrů, což bývají hlavně kombíky. Pak stačí koupit libovolné střešní nosiče a máte vymalováno. Jestli ale střechu vašeho vozítka žádné podélné úchyty nepokrývají, ještě nemusíte smutnit.

Dají se pořídit také střešní nosiče, které se přichycují k okrajům střechy, konkrétně většinou za žlábky u okrajů střechy nad dveřmi. Jinak se samozřejmě dají koupit a přimontovat i nejprve podélné úchyty (hagusy) a na ně teprve následně pořídit příčné střešní nosiče. Na kola si pak ještě budete muset pořídit nosiče bicyklů, které se uchytí na střešní nosič a kola se do nich pevně uchytí, aby se za jízdy nekymácela a nespadla.

Podobné je to také s lyžemi nebo snowboardovými prkny, ke kterým se rovněž prodávají speciální nosiče lyží na střechu. Cokoli ovšem umístíte na střechu, vašemu autu pokazí aerodynamiku, což logicky vyústí ve zvýšenou spotřebu paliva. Proto jsou u řidičů patrně oblíbenější nosiče kol na tažná zařízení. Vzduch pak může lépe proudit a spotřeba tolik nenaroste.

 

Ne všechna auta ale tažné zařízení mají, takže co s tím, když nechcete kola umístit na střechu a čelit při jízdě bočnímu větru a zvýšené spotřebě, ale tažné prostě nemáte? Jistě můžete si ho opět koupit a nechat namontovat. Nebo zvolíte kompromisní řešení, které představují nosiče kol na zadní páté dveře. Kola jsou pak umístěna tak napůl vzadu a lehce nad úrovní auta.

Komerční prezentace/PR

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.