Nové modely Volvo S60, V60 a XC60, které se veřejnosti poprvé představí na autosalonu v Ženevě, mohou být vybaveny poslední inovací, která zvyšuje bezpečnost a pohodlí při jízdě za tmy. Inovovaná technologie aktivních dálkových světel umožňuje trvalé použití kužele dálkových světel díky důmyslnému mechanismu, který brání oslnění protijedoucích řidičů. Na tiskové konferenci v Ženevě Volvo Car Group rovněž představí novou unikátní technologii pro předcházení nehodám.

Jízda za tmy klade na řidiče všude na světě zvýšené nároky. „Naším cílem při vývoji inovovaného systému aktivních dálkových světel bylo zlepšit viditelnost při jízdě za tmy a umožnit trvalé použití dálkových světel, kdy by nebylo nutné kvůli jiným vozidlům přepínat na potkávací světlomety,“ vysvětluje Prof. Lotta Jakobsson, vrchní technická a bezpečnostní specialistka ve Volvo Cars Safety Centre.

Snazší zpozorování nechráněných účastníků silničního provozu

 

Hlavní výhodou aktivních dálkových světel je, že prostor před vozidlem – kromě odstíněné části – je stále osvětlen dálkovými světly. Tím se zlepšují možnosti řidiče rozpoznat objekty u kraje vozovky, jako jsou například zaparkovaná vozidla, chodci, cyklisté či zvířata.

„Tato technologie dělá jízdu za tmy pohodlnější a bezpečnější. Navíc řidiči usnadňuje soustředění na jízdu a je vynikajícím příkladem našeho přístupu Designed Around You (Stvořeno okolo vás), který se vždy zaměřuje na věci, jež jsou pro zákazníky opravdu důležité,“ pokračuje Lotta Jakobsson.

Důmyslný mechanismus pro odstínění světelného kužele

Pokud se v protisměru objeví jiné vozidlo nebo pokud řidič dojede jiné vozidlo před sebou, systém zabrání oslnění jeho řidiče tím, že odstíní pouze nezbytnou část světelného kužele.

Aktivní dálkové světlomety využívají kameru v horní části čelního skla před vnitřním zpětným zrcátkem, která již v současnosti slouží pro systémy rozpoznávání a automatického brzdění. Tato kamera pomáhá systému rozpoznat ostatní vozidla a určit, jaká část světelného kužele má být odstíněna. Technologie je natolik přesná, aby dokázala zvolený objekt ohraničit s přesností na 1,5°.

Řídicí jednotka informace předává důmyslnému projektorovému mechanismu integrovanému v každém ze světlometů. Malý váleček s kovovými prvky různých velikostí umožňuje odstínění pouze nezbytné části světelného kužele.

Aktivní dálkové světlomety, které jsou schopné rozpoznat i motocykly, jsou vybaveny xenonovými výbojkami. Technologie je aktivní při rychlostech nad 15 km/h. Od jara 2013 bude k dispozici pro modely Volvo S60, V60 a XC60.

Ženeva spatří další světové prvenství v oblasti bezpečnosti

Na tiskové konferenci pořádané během prvního novinářského dne Ženevského autosalonu 2013, který se otevře příští týden, společnost Volvo Car Group představí další unikátní bezpečnostní funkci.

„Neustále vylepšujeme naše technologie pro předcházení nehodám a v Ženevě představíme další průlomový krok v této oblasti,“ prozrazuje Lotta Jakobsson a dodává: “Jako jednička v oblasti automobilové bezpečnosti jsme riziko zranění při nehodě v našich nejnovějších modelech oproti roku 2000 snížili o 50 procent. Neustálým zaváděním nových aktivních i pasivních bezpečnostních systémů se přibližujeme k našemu cíli, že do roku 2020 by nikdo v novém voze Volvo neměl být usmrcen ani zraněn.“

Rychlá obnova modelové řady

Na stánku v Ženevě bude vystaveno šest novinek z modelové řady Volvo – Volvo S60, V60 (včetně V60 Plug-in Hybrid), XC60, V70, XC70 a S80.

„To je skvělá ukázka rychlé transformace naší firmy a značky. Od loňského Ženevského autosalonu se inovace dotkly všech vozů v naší modelové řadě. Jediná výjimka – zcela nové Volvo XC90 – přijde na konci roku 2014,“ říká Doug Speck, vrchní viceprezident pro marketing, prodej a služby zákazníkům ve společnosti Volvo Car Group.

Tisková zpráva/-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.