Společnost Volvo Car Corporation položila základy pro zcela nový segment již v roce 1997 svým modelem V70 Cross Country. Nyní, o 15 let později, nové Volvo V40 Cross Country posouvá tuto jedinečnou kombinaci drsné zdatnosti a nápadné elegance na novou úroveň s úpravou Cross Country v prémiovém segmentu C. A jak moc se liší od spy fotek, které jsme vám přinesli v květnu, se můžete přesvědčit sami.

„Nové Volvo V40 Cross Country je postaveno na historickém dědictví, jehož kořeny začínají modelem V70 Cross Country v roce 1997. Je určeno pro všechny, kdo do svého každodenního života chtějí vnést závan dobrodružství,“ říká Lex Kerssemakers, Senior Vice President Product Strategy & Vehicle Line Management společnosti Volvo Car Corporation. „Když si budete chtít odpočinout od města, odveze vás i s vaším vybavením za dobrodružstvím a zase zpátky. Na skálu už ale musíte vylézt sami.“

 

Zdatný all-road

Tam, kde modely XC značky Volvo s potěšením ukazují své svaly, V40 Cross Country se může pochlubit elegantní drsností a unikátními funkcemi v kombinaci se stylovým designem.

„Mezi našimi modely XC a Cross Country je zřetelný rozdíl. Modely Volvo XC mají výrazně crossoverový charakter s jedinečnými styly karoserie včetně zvýšeného posezu, zatímco modely Cross Country jsou výrazné all-road verze našich dynamických vozů a hatchbacků,“ vysvětluje Lex Kerssemakers a dodává: „Pokud jde o jízdní dynamiku, Volvo V40 Cross Country se rádo utká s těmi nejsportovnějšími konkurenty. Je vybaveno atraktivní směsicí sportovnosti a komfortu.“

V úpravě V40 Cross Country jede řidič o 40 mm výše než ve standardní V40. Dojem zdatnosti je umocněn množstvím jedinečných detailů úpravy Cross Country:

  • koly stejné velikosti jako u Volva V70, včetně až 19palcových ráfků,
  • přídí s tmavým, kontrastním nárazníkem, voštinovou mřížkou chladiče a svislými DRL světly,
  • tvarovanými kontrastními prahy,
  • kontrastním zadním nárazníkem s integrovaným krytem motoru.

 

Elegantní, propracovaný prémiový crossover

Přesto tento pětidveřový, pětimístný prémiový crossover disponuje propracovanými crossover detaily, jako je eloxovaný, vysoce lesklý černý rámeček kolem skel, černé krytky zpětného zrcátka a elegantní lišty táhnoucí se přes střechu.

„V40 Cross Country si zachovává stylovost V40, ale přidává k ní trochu mužné drsnosti provedené s pečlivou pozorností k detailu. Má extrovertní, výrazný charakter, který slibuje liberálním dobrodruhům skvělé zážitky,“ je přesvědčen Simon Lamarre, manažer exteriérového designu pro V40 Cross Country.

Měděná a hnědá symfonie

Uvnitř se barva laku v odstínu Raw Copper připomene na kontrastním šití – a lze ji ještě více zdůraznit volbou barvy Copper Dawn na obložení středové konzoly. Kožené čalounění se nabízí v pěti různých verzích včetně akcentů v odstínu Espresso Brown.

„Naši zákazníci jsou individualisté, proto jim chceme nabídnout spoustu možností. Všechny varianty mají tentýž silný, emocionální výraz jako exteriér vozu,“ říká manažerka barevného a materiálového provedení pro V40 Cross Country Maria Uggla. „Dvoubarevné alternativy čalounění jsou ideální volbou, chcete-li skutečně individuální vzhled. K dispozici je velkorysá nabídka individuálních možností. Tmavá elegance? Jasné skandinávské barvy? Sportovní drsnost? Stačí si zvolit interiér, který bude nejlépe vyhovovat vaší osobnosti.“

Všestrannost pro neomezená dobrodružství

Volvo V40 Cross Country nabízí zákazníkům lačným po vzrušení tu správnou všestrannost – vezme vás, vaše kamarády a vybavení za dobrodružstvím bez hranic.

Dvoudílné zadní opěradlo dělené v poměru 40/60 lze snadno sklopit. Zavazadlový prostor může být vybaven praktickou sítí pro zavěšený náklad. Volitelná výbava zahrnuje nylonovou síť pro oddělení zavazadel a prostoru pro cestující. Její ocelová verze je k dispozici jako příslušenství. Vůz může být také vybaven všestrannou dvojitou podlahou v zavazadlovém prostoru.

Nabídka příslušenství zahrnuje „koberec s organizérem“, který vám pomůže udržet malé předměty na jednom místě, či „organizér zavazadlového prostoru“, jenž obsahuje příčky pro rozdělení zavazadlového prostoru, popruh pro upevnění zavazadel a dvě podlahové kolejnice.

Důmyslné odkládací prostory

Pod středovou loketní opěrkou je umístěna schránka pro uložení CD a dalších drobností. Zde se také nachází konektor pro připojení USB paměti, iPodu či konektor AUX (v závislosti na typu audiosystému, kterým je vůz vybaven). Loketní opěrka může být nastavena tak, aby řidiči poskytla co nejlepší oporu. Ve středovém tunelu před loketní opěrkou je integrována 12V zásuvka a dva držáky nápojů.

Schránka před spolujezdcem nabízí prostor pro dvě plechovky nebo láhve s nápoji, které jsou zde ochlazovány studeným vzduchem z klimatizace.

Dalším důmyslným prvkem pro milovníky zimních dobrodružství je speciální schránka v obou předních dveřích, která je vybavena odtokem. Díky tomu je vhodná například pro odložení škrabky na sníh.

Sedm různých možností osvětlení interiéru

Při návrhu osvětlení interiéru se konstruktéři inspirovali osvětlením v divadlech. Strategická místa jsou nasvícena LED světly. Řidiče jistě zaujme nastavení osvětlení v rozsahu od modré po červenou, které se přizpůsobuje podle teploty interiéru. Kromě něj může zvolit některé ze sedmi dalších témat podle své nálady. Čtecí lampičky vpředu i vzadu jsou vybaveny funkcí ztmavování.

Vyšší schopnosti díky pohonu všech kol

V40 Cross Country má ve své třídě nejlepší dynamiku. S pohonem všech kol, který je k dispozici u benzínového turbomotoru T5, slibuje ještě vyšší schopnosti na všech cestách a za jakéhokoli počasí.

Pětiválcový 2,5litrový motor T5 disponuje výkonem 254 k a točivým momentem 400 Nm včetně 40 Nm krátkodobého zvýšení (overboostu) během akcelerace. Je spojen s automatickou převodovkou a zrychlení z 0 na 100 km/h trvá 6,1 sekundy. Spotřeba paliva je 7,8 l / 100 km (v kombinovaném cyklu dle normy EU).

Motor T5 je na některých trzích k dispozici také ve verzi se zdvihovým objemem 2,0 litru, výkonem 213 k a s točivým momentem 300 Nm.

V nabídce je také T4, 1,6litrový motor GTDi s výkonem 180 k a maximálním točivým momentem 270 Nm včetně 30 Nm krátkodobého zvýšení. Spotřeba paliva je zde 5,5 l / 100 km, což odpovídá emisím CO2 129 g/km.
Na vybraných trzích bude  k dostání rovněž dvoulitrový pětiválcový motor T4 s výkonem 180 k a točivým momentem 300 Nm.

Přesná převodovka Powershift
Verze T5 je vybavena šestistupňovou automatickou převodovkou, zatímco motor T4 je spojen s šestistupňovou automatickou dvouspojkovou převodovkou Powershift nebo se šestistupňovou manuální převodovkou.

Převodovka Powershift v zásadě funguje jako dvě paralelní manuální převodovky se samostatnými spojkami, které zajišťují rychlé řazení a přispívají k úspoře paliva.

Úsporné diesely

Pětiválcový turbodiesel D4 s objemem 2,0 litru byl optimalizován s ohledem na úspornost a potěšení z jízdy. Tento motor disponuje výkonem 177 k a točivým momentem 400 Nm v širokém rozmezí otáček. Zrychlení z 0 na 100 km/h trvá 8,3 sekundy s automatickou převodovkou a 8,6 sekundy s převodovkou manuální. Spotřeba paliva a emise CO2 jsou 4,4 l / 100 km (117 g/km) s manuální převodovkou a 5,2 l / 100 km (137 g/km) s převodovkou automatickou (v kombinovaném cyklu dle norem EU).

Dále může být vůz vybaven dvoulitrovým motorem D3 o výkonu 150 k, který disponuje točivým momentem 350 Nm. Oba turbodiesely jsou nabízeny buď se šestistupňovou automatickou převodovkou, nebo se šestistupňovou manuální převodovkou.

Verze D2 s nejnižšími emisemi CO2 ve své třídě: 99 g/km

Volvo V40 s motorem D2 dosahuje nejnižší hodnoty emisí CO2 ve své třídě: 99 g/km. To odpovídá spotřebě paliva pouze 3,8 l / 100 km. 1,6litrový dieselový motor má výkon 115 k a točivý moment 285 Nm včetně krátkodobého zvýšení o 15 Nm. Motor D2 je spojen se šestistupňovou manuální převodovkou a je vybaven funkcí start/stop.

Funkce start/stop u všech verzí

Všechny motory jsou vybaveny funkcí start/stop a rekuperací brzdné energie bez ohledu na to, zda jsou vybaveny převodovkou manuální, nebo automatickou.

Systém pro řízené sjíždění svahů

Aby byla dobrodružství v různých nadmořských výškách pro řidiče příjemnější, Volvo V40 Cross Country je ve verzi T5 s pohonem všech kol vybaveno také systémem pro řízené sjíždění svahů (HDC), který automaticky řídí rychlost vozidla při jízdě ze strmého svahu. V40 Cross Country má také praktickou asistenční funkci pro usnadnění rozjezdu do kopce.

Zaměření na Evropu a Čínu

Společnost Volvo Car Corporation předpokládá roční prodej 17 tisíc kusů nového Volva V40 Cross Country. Asi 50 procent z celkového objemu půjde evropským zákazníkům, přibližně 30 procent na čínský trh.

Vůz se bude vyrábět v závodě společnosti Volvo Car Corporation v belgickém Gentu. Výroba bude zahájena v listopadu 2012.

Tisková zpráva/-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.