Budoucnost skupiny Volvo Car Group jako silné a nezávislé automobilky se sídlem ve Švédsku byla nyní upevněna investicí v řádu miliard dolarů do modulární architektury SPA (Scalable Product Architecture) a do architektury motorů VEA (Volvo Engine Architecture). Hlavní část obou projektů bude realizována ve Švédsku a představuje jednu z největších průmyslových investic v historii země.

Modulární platforma SPA (Scalable Product Architecture) je flexibilní produktová platforma, která bude použita ve většině budoucích modelů Volvo. Jedná se o produktovou řadu tvořenou sdílenými moduly a kombinovatelnými systémy a komponenty, které budou vyráběny ve flexibilním výrobním systému. Souběžně s SPA Volvo Car Group vyvíjí také zcela novou řadu úsporných čtyřválcových motorů označovanou jako VEA (Volvo Engine Architecture). Tyto motory budou vyráběny ve Skövde a montáž všech hnacích ústrojí (včetně hybridních) bude integrována v závodě Torslanda v Göteborgu.

„Téměř polovina z přibližně 11 miliard dolarů bude v letech 2011 až 2015 investována ve Švédsku ve formě infrastruktury pro novou architekturu vozidel a motorů. To je důkazem odhodlání skupiny Volvo Car Group posílit pozici značky jako švédského výrobce a její atraktivitu na globálním trhu,“ říká Håkan Samuelsson, prezident a generální ředitel společnosti Volvo Car Group.

 

„SPA a VEA zvýší atraktivitu našich vozidel ve všech směrech – designu, potěšení z jízdy či kvalitě, a to do nejmenšího detailu. A samozřejmě budeme zároveň pracovat na posílení našich klíčových hodnot, kterými jsou bezpečnost a péče o životní prostředí.“

Rozšíření výrobní kapacity ve Švédsku

Přibližně jedna třetina investic ve Švédsku směřuje do rozšíření a modernizace výrobních kapacit značky Volvo v zemi. Významný objem prostředků je investován do výstavby nové karosárny v Torslandě, která bude dokončena ve druhé polovině roku 2013.

Kromě Torslandy budou další významné investice směřovat do karosárny ve městě Olofström, která musí být modifikována tak, aby umožňovala výrobu modelů vycházejících z nové architektury. Motorárna ve Skövde projde významnými změnami souvisejícími s výrobou zcela nové řady čtyřválcových motorů.

Technologická nezávislost a vyšší konkurenceschopnost

Hlavní část investic ve Švédsku představuje vývoj produktů, neboť práce na nové architektuře vozidel a na nových motorech probíhají ve vývojovém centru v Torslandě (Göteborg).

„SPA nám poskytuje technologickou nezávislost ‒ bez jakékoliv vazby na kteréhokoliv z předchozích vlastníků. Nová architektura bude zahrnovat přibližně dvě třetiny z celkového objemu našich prodejů. Vzhledem k tomu, že asi 40 procent všech komponent bude možné sdílet mezi všemi modely bez ohledu na jejich velikost, dosáhneme větších množstevních úspor, čímž zvýšíme naši konkurenceschopnost,“ vysvětluje Peter Mertens, vrchní viceprezident pro výzkum a vývoj.

„S nižšími náklady na vývoj a konstrukci dílů, které budou sdíleny mezi různými modely, zůstane k dispozici více kapacit, které se budou moci soustředit na jednotlivé detaily, jež jsou pro naše zákazníky důležité.“

Prvním modelem vycházejícím z nové architektury bude nová generace Volva XC90, která bude představena na konci roku 2014.

Tisková zpráva/-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.