Toyota Motorsport GmbH (TMG) se vrací do světa automobilových soutěží s modelem Yaris ve verzi R1A, jenž se veřejnosti poprvé představí v rámci automobilové soutěže ADAC Rallye Deutschland (24. až 26. srpna).

TMG vyvinula model TMG Yaris R1A s cílem nabídnout cenově dostupný a zároveň atraktivní základní model pro automobilové soutěže, ať již pro mladé začínající či zkušené závodníky. TMG přijímá objednávky s okamžitou platností, přičemž vůz určený k zástavbě se závodním kitem stojí přibližně 22 500 eur (bez DPH a montáže).

Předpisy R1A asociace FIA povolují u standardního třídveřového modelu Yaris se zážehovým motorem 1,33 l pouze omezené výkonové úpravy. Závodní kit od TMG zahrnuje závodní výfukové svody a katalyzátor, kratší převodový poměr rozvodovky, specifické zavěšení pro motorsport s upravenými pružinami a nastavitelnou světlou výškou.

 

Mezi komplexní úpravy patří vestavěná bezpečnostní klec, ochranné zakrytování olejové vany, palivové nádrže a palivového potrubí, hasicí přístroje, soutěžní sedačky s vícebodovými bezpečnostní pásy a centrální vypínání elektroinstalace.

Očekává se, že TMG Yaris R1A ještě před koncem tohoto roku jako první na světě získá homologaci FIA R1A (kategorie do 1400 cm3). Vůz se tímto kvalifikuje pro soutěže na regionální, národní i mezinárodní úrovni, a to až po akce světového šampionátu v automobilových soutěžích.

TMG Yaris R1A se po příznivých výsledcích testování v červenci letošního roku v Saarlandu poprvé představí veřejnosti v soutěži ADAC Rallye Deutschland, která je devátým kolem šampionátu WRC. Na trať v tomto případě vyjede jako „vůz číslo nula“ a ve své roli traťového vozidla pojede prakticky v polozávodním režimu, kdy bude ověřovat bezpečnostní podmínky na trati a oznamovat zahájení jednotlivých etap.

Za volant usedne Isolde Holderiedová, někdejší tovární jezdkyně německého šampionátu v době vítězného tažení Toyoty v mistrovství světa v automobilových soutěžích. Spolujezdcem bude další člen týmu TMG Herbie Hossbach.

TMG Yaris R1A představuje první etapu komplexnějšího plánu TMG dodávat cenově dostupné a atraktivní soutěžní vozy soukromým zájemcům.

Yoshiaki Kinoshita, prezident, prezident TMG: „Jsme nadšeni, že se TMG vrací do světa rallye, tedy disciplíny, ve které jsme v minulosti dosáhli tolika úspěchů. V porovnání s naší někdejší účastí ve WRC je projekt TMG Yaris R1A zcela jinou kapitolou; jde o cenově dostupný, ale současně atraktivní vůz, díky kterému se významných soutěží v rallye může zúčastnit daleko širší spektrum zájemců. K tomuto vozu jsme obdrželi již bezpočet dotazů, a tak víme, že nadšenci v rallye mají o tento nový vůz ohromný zájem. Věřím, že tímto v TMG začíná nová dynastie soutěžních vozů pro rallye.“

Isolde Holderiedová: „Jsem opravdu nadšená z toho, že budu opět za volantem nového soutěžního vozu Toyota; bude to po velmi dlouhé době! Koncepce TMG zhmotněná v TMG Yaris R1A je vynikajícím počinem, protože automobilové soutěže se tím zpřístupňují většímu počtu potenciálních jezdců, zejména těm mladým. Je skvělé, že TMG se vrací do světa rallye a já doufám, že prezentace na Rallye Deutschland zahájí světlou budoucnost tohoto vozu. Očekávám, že si to patřičně užiji.“

O další informace o TMG Yaris R1A, resp. možném Yaris Trophy, si mohou zájemci napsat na oficiální e-mail Toyota Motorsport.

Tisková zpráva/-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.