Test SEAT Ateca 1.4 TSI 110 kW ACT 4Drive + video

Autor: Pavel Srp - 20. 11. 2016


Nové SUV SEAT Ateca vtrhlo na evropské trhy v takovém stylu, že ho v továrně v Kvasinách nestíhají vyrábět. Poptávka je opravdu velká a dodací lhůty dlouhé. Pokud si auto teď objednáte, dostanete ho až někdy na konci jara.

Už jsme se vozili ve dvou naftových verzích 2.0 TDI 110 kW a 2.0 TDI 140 kW, tentokrát konečně přišla na řadu benzínová verze s motorem 1.4 TSI 110 kW s vypínám válců ACT (Active Cylinder Technology) s pohonem všech kol 4Drive a manuální převodovkou.

test-seat-ateca-14-tsi-act-4drive-p2

Pohonné ústrojí

Pod kapotou SEATu Ateca mohou být dva benzínové motory (1.0 TSI a 1.4 TSI) a nebo tři naftové (1.6 TDI a 2.0 TDI 110 kW a 140 kW). Pohon mohou zajišťovat buď kola přední nápravy a nebo všechna čtyři kola pomocí pohonu 4Drive, který zajišťuje mezinápravová spojka Haldex.

Do našeho druhého testu jsme si vybrali silnější z benzínových verzí, tedy čtyřválec 1.4 TSI s výkonem 110 kW, který byl prostřednictvím šestistupňové manuální převodovky spojen s pohonem všech kol.

Výkon 110 kW/150 koní a točivý moment 250 Nm je takovým dostatečným minimem, auto váží 1 460 kilogramů a na dynamických vlastnostech je to znát. Ne, že by snad auto jelo špatně, to vůbec ne, ale je potřeba ho točit a to i přesto, že jde o turbomotor. Potom se odvděčí poměrně slušnou dynamikou, trhač asfaltu to přesto není.

test-seat-ateca-14-tsi-act-4drive-p3

Vlastně to nejlepší na celém autě je jeho komfort. Kromě toho, že je motor neskutečně tichý nejen na volnoběh, ale také při jízdě, není výbušný a výkon přichází postupně.

Spotřeba? Poměrně vyšší

Motor, ač jde o typického zástupce „doby downsizingové“ s nízkou laboratorní spotřebou, v praxi to taková sláva není. Jezdit běžně za 8 l/100 km i s vypínáním dvou válců při nízké zátěži, není zrovna nízká hodnota. Ovšem vyšší stavba karoserie, vyšší světlá výška i pohon všech kol prostě a jednoduše udělají své.

Systém ACT je schopen deaktivovat druhý a třetí válec (pohon ventilů, vstřikování a zapalování) díky speciálnímu systému vaček v případě, že není potřeba tolik výkonu. Odpojení válců probíhá automaticky a prakticky neznatelně. Pokud se dva válce deaktivují, velmi drobně se změní zvuk motoru a na displeji se zobrazí speciální ikonka. Odpojování válců funguje v jakýchkoliv rychlostech, ale i přesto, že prospekty slibují ušetření až půl litru paliva na 100 km, spotřeba byla i tak poměrně vysoká.

test-seat-ateca-14-tsi-act-4drive-p4

Jízda jako s Leonem

Ateca je sice SUV s vyšší stavbou karoserie, podvozek je ale nastaven velmi dobře i pro sportovní jízdu. Na rozdíl od dříve testované naftové verze měla ta benzínová o palec menší 18″ kola a nové zimní pneumatiky. Díky tomu byl podvozek o fous poddajnější a měkčí, přesto stále docela tuhý (ale ne tvrdý) a jistý.

Agilita auta na otočení volantem byla příkladná a předek s radostí následoval každý jeho pohyb. Rozhodit se nenechal ani nerovnostmi v oblouku, kola neodskakují, přesto se od zadní nápravy ozve občas rána.

Terén? Není problém!

Vyrazit mimo silnici s Atecou klidně můžete. Kromě pohonu všech kol je vybavena také voličem jízdních režimů, mezi nimiž nechybí ani režim „Off road“. Ten lépe nastaví auto do jízdních situací, které by se mohly mimo silnice odehrát. Jinak bude nastavena odezva na sešlápnutí plynového pedálu, ABS, stabilizační systém, ale také se samočinně aktivuje asistent sjíždění kopců.

test-seat-ateca-14-tsi-act-4drive-p5

A terénní schopnosti jsme poměrně důkladně otestovali na offroadovém polygonu v Sedlčanech. Nejdříve na sněhu, později na blátě. A pokud jsme stále mysleli na to, že jde „jen o SUV“ a vybírali si podle toho trasu, nedostali jsme se do problémů. Ovšem neznamenalo to to, že jsme jeli jen do kopce nebo po rovině. Pro výraznější terénní radovánky samozřejmě chybí další výbava, vyšší světlá výška a nebo redukce a uzávěrky diferenciálů, ale kdo si koupí SUV, asi úplně žádné velké offroadové ježdění neplánuje.

Pokud byste přeci jen rádi bez stresu vyrazili i do těžšího terénu než na rozbahněnou louku, můžete již brzy očekávat do terénu více zaměřenou Atecu X-Perience, která dostane i speciální pneumatiky.

Rodinné auto?

Může SEAT Ateca zastat roli rodinného auta? Vnější rozměry jsou poměrně kompaktní, na délku měří auto 4363 milimetrů, na šířku 1841 mm a vysoký je 1601 mm. Jenže pak otevřete dveře, posadíte se do interiéru a zjistíte, že vnitřní prostor je poměrně velký. Na přední i zadní sedadla se mohli klidně posadit i nadprůměrně vysocí čahouni aniž by trpěli nějakým nedostatkem prostoru. Pětice cestujících bude ale v autě poměrně stísněná, ačkoliv se na zadní sedadla tři pasažéři poskládají.

test-seat-ateca-14-tsi-act-4drive-p6

Objem zavazadlového prostoru se liší pro verze s pohonem všech kol a bez něj. Rozdíl je přibližně 30 litrů, testovaná čtyřkolka má základní objem kufru 485 litrů, po sklopení opěradel zadních sedadel vzroste na 1 579 litrů. Škoda, že podlaha není zcela rovná a vznikne v ní schod. Premiéru má u SEATu také elektricky otevírané víko zavazadelníku s funkcí „handsfree“, při níž stačí s klíčem v kapse „kopnout“ pod nárazník a víko se samo otevře.

Závěr

SEAT Ateca se nám i po další zkušenosti líbí, jde o příjemně vypadající a velmi dobře jezdící auto, za které automobilka nechce nijak přehnané peníze. Vlastně je ceník sestaven docela výhodně.

V České republice se (zatím) SEAT Ateca nabízí ve dvou výbavách: Style a Xcellence. Jejich základní výbavy nejsou vůbec špatné. A špatné nejsou ani ceny. Základní motorizace 1.0 TSI 85 kW s pohonem předních kol startuje na akčních 523 900 Kč, nejlevnější čtyřkolka 1.4 TSI ACT 4WD startuje na akčních 612 900 Kč.

test-seat-ateca-14-tsi-act-4drive-p7

Nejlepší české SUV?

Zjišťovali jsme také, jaké je nejlepší české SUV. Postavili jsme proti sobě všechna tři česká SUV, která jsou aktuálně na našem trhu, abychom zjistili, které z nich je nejlepší. Vybírali jsme z testovaného SEATu Ateca a Škody Yeti, které se vyrábějí v Kvasinách, a proti nim stál Hyundai Tucson z Nošovic.

Všechna tři auta jsme podrobili pěti disciplínám a počítali jsme body za vítězství. Šlo o jízdu na čas na připraveném okruhu, jízdu v terénu, prostornost a praktičnost interiéru, praktičnost kufru a konečně také možnost výbavy a asistentů.

A jak jednotlivá auta dopadla? Na to se můžete podívat v přiloženém videu.

[table caption=““ width=“98%“ colwidth=“50%|50%“ colalign=“center|center“]
+,
Vnitřní prostor,Příliš podobné Leonu
Jízdní vlastnosti,Spotřeba paliva
Tichý a kultivovaný motor,Dodací lhůty
[/table]

[table caption=“Technické údaje:“ width=“98%“ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,SEAT
Typ:,Ateca
Motor:,řadový čtyřválec
Objem válců:,1 395 ccm
Plnění motoru:,turbodmychadlo
Palivo:,benzín
Pohon:,4×4 (Haldex)
Výkon:,110 kW/150 koní
Točivý moment:,400 Nm při 1 500 – 3 500 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,9.0 s
Maximální rychlost:,192 km/h
Převodovka:,šestistupňová manuální
Spotřeba paliva (l/100 km):,6.1
Emise CO2:,139 g/km
Objem nádrže:,55 litrů
Délka:,4 363 mm
Šířka:,1 841 mm
Výška:,1 625 mm
Rozvor:,2 630 mm
Pohotovostní hmotnost:,1 460 kg
Objem zavazadlového prostoru:,485 / 1 579 litrů
Ceník:,ke stažení zde
Konkurence např.:,Hyundai Tucson; Nissan Qashqai; Volkswagen Tiguan a další
[/table]

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru