test bmw m3 nahled

Test BMW M3 Competition M DCT (2017)

Autor: Pavel Srp - Foto: Pavel Srp - 13. 7. 2017


BMW M3 vždy platilo za stroj, který vykouzlí úsměv na tváři. Poslední generace sice přišla o atmosféricky plněný motor, ale rozhodně neubrala nic ze své dynamiky, ba právě naopak. Do testu jsme si tentokrát vybrali výkonnější verzi s paketem Competition.

Paket Competition přidává výkon, ale mění i vzhled

Aktuální generace BMW M3 vyměnila atmosférický osmiválec z předchozí generace za třílitrový šestiválec s přeplňováním dvěma turbodmychadly. Výkon se samozřejmě zvýšil, točivý moment jakbysmet. Běžné verze mají 317 kW/431 koní a 550 Nm, to ale pro auta s paketem Competition neplatí.

Ten totiž vylepšuje spoustu věcí a změny se dotýkají prakticky celého auta. Kromě jiného posiluje motor, jehož hodnoty se zvýší na 331 kW/450 koní, točivý moment se nemění. Zrychlení z 0 na 100 km/h se na rozdíl od běžných verzí zkrátilo na 4,1 sekundy (- 0,1 sekundy oproti běžné verzi), ale maximální rychlost zůstává elektronicky omezena na 250 km/h. Motor je ovšem jinak naladěn a nabízí například rychlejší odezvu na sešlápnutí plynového pedálu.

S paketem Competition se pojí i přepracovaný adaptivní podvozek, který dostal nové tlumiče, pružiny, ale i stabilizátory. Na zadní nápravu přibyl také nový aktivní zadní diferenciál, který umí měnit svoji svornost z 0 na 100 %. S tím souvisí i jiné nastavení stabilizačního systému.

test bmw m3 zadek

Z hlediska designu se změnila kola, s paketem Competition se pojí speciální 20″ litá kola (v designu M4 GTS), černá maska chladiče a rám bočních oken v rámci „Shadow Line“. Černé je ale také označení modelu na víku zavazadelníku. V interiéru se objeví nové bezpečnostní pásy s trikolórou BMW M, ale také speciálně odlehčené sportovní sedačky.

Výfuk? BMW M Performance za 130 tisíc Kč

Ačkoliv je v paketu i sportovní výfuk s černými chromovými koncovkami, testované auto bylo vybaveno výfukem z nabídky BMW M Performance. I když vyjde na přibližně 130 tisíc Kč, rozhodně jde o investici, které nebude litovat. Ani jedné jediné koruny.

Zvuk se tím změní na něco, co se slovy nedá popsat. Výfuk má zvukové klapky a v nejsportovnějším režimu o sobě dává velmi jasně vědět. Studený start probudí sousedy široko daleko, po chvíli, až se motor trochu ohřeje a otáčky spadnou, se výfuk utiší, ale stále bude vyvolávat úsměv na tváři a bude stavět chlupy i na zádech. Tak má znít pořádné sportovní auto. Dokonce je to vůbec nejhlučnější auto, které jsme testovali. Pokud ale na sebe tolik pozornosti poutat nechcete, stačí přepnout motor do nejklidnějšího módu a klapky se zavřou. Při jízdě pak výfuk střílí, prská a skvěle dokresluje atmosféru. Však si to v přiloženém videu můžete poslechnout. :)

Za volantem? Musíte se soustředit

Výkonný motor, pohon zadních kol. To je kombinace, o které sní snad každý, kdo má rád řízení. Auto má nadbytek výkonu nejen v nízkých rychlostech, ale pružnost motoru je překvapivá i v těch vysokých. O to zajímavější je to vzhledem k faktu, že M3 svou rychlost dokonale maskuje. Motor zatahuje bez prodlevy v téměř jakýchkoliv otáčkách, na jakýkoliv rychlostní stupeň a i v jakékoliv rychlosti vás nenechá na pochybách, že výkon mu rozhodně nechybí. Možná je ho vlastně občas až moc…

test bmw m3 interier

Stabilizace se dá omezit v režimu MDM (M Dynamic Mode), ve kterém vám nechá maličko sklouznout záď, ale dá se také zcela vypnout. Stačí k tomu jedno delší stisknutí tlačítka stabilizace. Výhodou je, že na volantu jsou dvě kouzelná tlačítka „M1“ a „M2“, do kterých si lze uložit oblíbená nastavení auta. Tam lze vždy ve třech stupních přizpůsobit (od „obyčejného“ po nejsportovnější) tvrdost podvozku, naladění motoru a odezvy na plynový pedál, účinnost posilovače řízení a otáčky, ve kterých bude v automatickém režimu převodovka řadit. Stejně tak si tlačítko může pamatovat nastavení stabilizačního systému (zapnuto, MDM, vypnuto). Já si do jednoho uložil „komfortní“ nastavení, do toho druhého zase to, které jsem aktivoval na svých oblíbených silnicích. K aktivaci nastavení pak stačí jen stisknutí tlačítka, v případě uložení volby s vypnutou nebo omezenou stabilizací je třeba stisknout tlačítko dvakrát, poprvé pro aktivaci, podruhé pro potvrzení.

Při běžné svižné jízdě je auto báječně vyvážené, má ale logicky sklony k přetáčivosti, protože 450 koní a 550 Nm je na zadních 285 mm širokých pneumatikách pořádná porce. A to znamená, že zadní nápravu můžete utrhnout prakticky na požádání a kreslit po asfaltu dvě vážně dlouhé černé čáry. Přechod do přetáčivého smyku je při rychlé jízdě otázkou okamžiku, a tak je třeba velmi rychle reagovat. Na rozdíl od některých jiných aut tu prakticky nezbývá čas na přemýšlení. Informace k vám ale putují skrze sedačku i volant dostatečně.

BMW M3/M4 jsou v nabídce jak s manuální šestistupňovou, tak i se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou M DCT, kterou bylo vybaveno i „naše“ žluté BMW M3. Její reakce jsou bleskové a to nejen při řazení nahoru, ale i při řazení dolů. Zejména změna rychlostí „nahoru“ probíhá prakticky bez přerušení tahu motoru. Páčky pod volantem jsou příjemně velké a jejich tvar i velikost dávají pocit pořádného materiálu. Pokud přeřadit nestihnete – na 1. i 2. rychlostní stupeň se motor vytáčí fakt rychle! – zůstane motor v omezovači, převodovka v manuálním režimu sama nepřeřadí.

Díky perfektní tuhosti celé karoserie auta je přilnavost přední nápravy fantastická. Pomáhá i karbonové „véčko“ pod přední kapotou. A vlastně i díky tomu, že přední náprava skvěle drží, se dá M3 řídit právě zadní nápravou. Ačkoliv má posilovač řízení tři úrovně nastavení, nejvíce mi vyhovovalo nastavení komfortní, ve sportovním už byl odpor příliš velký.

test bmw m3 motor

Výkonné a opravdu rychlé auto, kterým bez pochyby BMW M3 beze zbytku je, je potřeba také zastavit. V základu jsou ocelové brzdy, za příplatek je možné pořídit karbon-keramické. Poznat je lze na první podle zlatých brzdových třmenů (obyčejné ocelové brzdy mají modré). Jejich účinek je skvělý nejen už za studena, ale zejména pak až se ohřejí. Nástup je ostrý, se zvyšujícím se tlakem na brzdový pedál se přitom ještě zvyšuje.

Je to auto na každý den?

Celý týden, co jsem s autem jezdil, jsem si pokládal otázku, jestli je BMW M3 autem pro každodenní ježdění. A vlastně jsem na to nepřišel. V ostrém režimu funguje skvěle, okruhy a oblíbené okresky vám vykouzlí úsměv na tváři. Ale přemýšlel jsem také o ranních cestách do práce, večerních cestách z práce, rodinných nákupech, případně odvozu dětí do školky či na kroužky.

Překvapením je, že i na 20″ kolech není auto nepohodlné a zvládne filtrovat i větší nerovnosti na nekvalitních silnicích. Díky opravdu tuhé karoserii ale o každé díře budete vědět. Je tu také fakt jisté nápadnosti auta, protože přední nárazník s velkými otvory pro přívod vzduchu, široké blatníky, obrovská kola a nebo čtveřice hlasitých výfuků na zádi vás prozradí na první pohled i poslech. A na silnici se to hemží tolika „závodníky“… No, a taky je tu spotřeba paliva. Pokud si budete auto na svých oblíbených silnicích opravdu užívat, pak vám plná, 60litrová nádrž nevystačí ani na 200 kilometrů.

Jenže pokud motor a převodovku přepnete do „efficient“ režimu, spotřeba klesne k 10 l/100 km, výfuk utichne a auto se výrazně promění. Pak bych si klidně i delší cestu dokázal s tímhle autem bez problémů představit. Jo, ale nesmíte mít příplatkové výfuky M Performance a odjíždět v noci, sousedi vás nebudou mít rádi…

test bmw m3 kolo a karbon-keramicke brzdy

Závěr a cena

BMW M3 je rychlé. Hodně rychlé. Má skvělý zvuk, charakter a kolem sebe auru. Poslední generace udělala obrovský revoluční krok, když motoru dala dvojité přeplňování, jeho charakter se změnil, auto je teď ostřejší. Na spoustu věcí je teď mnohem méně času, přesto je komunikativní.

Mimochodem, ano, chci ho! V mé garáži by parkovat mělo. Jenže pak se podívám na svůj bankovní účet a zjistím, že tam parkovat nemůže. Základní cena startuje na dvou milionech korun, testované auto se ale s příplatky vyšplhalo ke třem. Namátkou M Competition Paket za 194 922 Kč, M dvouspojková převodovka za 104 130 Kč, karbon-keramické brzdyza 194 922 Kč, zmíněný M Performance výfuk za 130 OOO Kč a nebo třeba takové „drobnosti“ jako Individual kůže Merino s rozšířením „Opal White / Black“ za 58 734 Kč ve spojení s Individual palubní deskou v kůži Merino za 41 392 Kč a podobně.

[table caption=““ width=“98%“ colwidth=“50%|50%“ colalign=“center|center“]
+,
Motor má vždy dostatek výkonu,V nezkušených rukou to může brzy skončit nehodou
Ostré‚ ale i relativně komfortní auto v jednom,Omezená každodenní použitelnost
Celkové sladění a jízdní vlastnosti,Zadní pneumatiky mohou velmi rychle mizet… :D
[/table]

[table caption=“Technické údaje:“ width=“98%“ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,BMW
Typ:,M3 Sedan Competition
Motor:,řadový šestiválec
Objem válců:,2979 ccm
Plnění motoru:,2x turbodmychadlo
Palivo:,benzín
Pohon:,zadní
Výkon:,331 kW/450 koní při 7 000 ot./min
Točivý moment:,550 Nm při 1 850 – 5 500 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,4.0 s
Maximální rychlost:,250 km/h
Převodovka:,sedmistupňová dvouspojková (M DCT)
Spotřeba paliva (l/100 km):,11.1 / 6.7 / 8.3
Objem nádrže:,60 litrů
Emise CO2:,194 g/km
Délka:,4671 mm
Šířka:,1 877 mm
Výška:,1 431 mm
Rozvor:,2 812 mm
Pohotovostní hmotnost:,1 635 kg
Ceník:,ke stažení zde
[/table]

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru