Jeden z nejdůležitějších zástupců značky Subaru, model Forester, se dočkal své čtvrté generace. Uvolněny byly první oficiální snímky a informace, obojí najdete v tomto článku.

Forester jako takový jezdí na světových silnicích již od konce devadesátých let a právě představená generace je již čtvrtou v pořadí. První informace prozradily, co od novinky očekávat. Z hlediska designu se žádná revoluce nekonala a nový Forester se tedy drží základních linií svého předchůdce, jak už jsme ostatně mohli zjistit z neoficiálních fotografií prvních prototypů.

 

Velikostně si Forester polepšil ve všech směrech a nové rozměry činí 4 595 mm na délku, 1 795 mm na šířku, 1 695 mm na výšku a rozvor se chlubí hodnotou 2 640 mm. Nárůst znamená více prostoru nejen pro zavazadla, ale především pro cestující.

Fotografie interiéru zatím vydány nebyly, dle oficiálních informací se ale řidič dočká příplatkového informačně zábavního systému s navigací a možností připojení smartphonu, zadní kamery nebo prémiového audio systému Harman/Kardon.

V případě pohonných jednotek se zatím hovoří především o těch dostupných pro americký trh. Jsou konkrétně dvě a to přeplňovaný boxer o objemu 2.0 litru a atmosférický boxer o objemu 2.5 litru. Menší pohonnou jednotku známe z modelu BRZ (Toyota GT86/Scion FR-S)  v atmosfericky plněném provedení, přičemž ve Foresteru díky přímému vstřikování, turbu a mezichladiči dává výkon 250 koní při 6 500 otáčkách za minutu a točivý moment vrcholí při 2 000 – 4 800 ot/min. hodnotou 350Nm. Že by předzvěst pro BRZ STI? Tato jednotka je spojená s převodovkou CVT s šesti a osmi (podle motorizace) předvolenými převodovými stupni. Forester s přeplňovaným dvoulitrem bude standardně vyjíždět na osmnáctipalcových kolech a s agresivnějším předním nárazníkem.

Atmosférický dvouapůllitr nabídne výkon 170 koní při 5 800 ot/min a točivý moment 236 Nm při 4.100 ot/min. Tento motor Subaru kombinuje s šestistupňovým manuálem nebo bezestupňovým Lineartronic CVT. Modely s motorem o objemu 2.5 litru budou vybaveny koly o průměru sedmnáct palců.

Oficiální výstavní premiéra vozu se odehraje koncem listopadu na autosalonu v Los Angeles, zatímco prodeje v Japonsku začnou již 13. listopadu a data uvedení na další trhy budou ještě oznámena.

-FM-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.