ŠKODA dnes v ruském závodě společnosti GAZ v Nižním Novgorodu zahájila CKD výrobu modelu ŠKODA Yeti. Automobily značky ŠKODA se tak vyrábí už ve druhém závodě v Rusku.

„CKD výroba modelu Yeti je dalším milníkem pro náš růst v Rusku,“ říká předseda představenstva společnosti ŠKODA Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland. „Už dnes je Rusko naším třetím největším odbytištěm na světě a evropským trhem číslo dvě. V příštích letech se chceme ještě zlepšit. Za tímto účelem v této zemi důsledně pokračujeme v modelové ofenzívě a dále budujeme lokální výrobní kapacity,“ říká Prof. Vahland. V budoucnu bude v Nižním Novgorodu vedle modelu ŠKODA Yeti vyráběna také nová ŠKODA Octavia pro ruský trh. Zahájení výroby je plánováno v polovině roku 2013.

Výroba v Nižním Novgorodu probíhá ve spolupráci s Volkswagen Group Rus a ruskou automobilkou GAZ Group. ŠKODA Yeti je první model, který bude v Nižním Novgorodu v rámci této spolupráce sjíždět z linky. V režimu CKD (Completely Knocked Down) probíhá plná výroba vozu, včetně provozů svařovny, lakovny a montáže. Již před zahájením výroby CKD se ŠKODA Yeti v Nižním Novgorodu vyráběla od konce roku 2011 v režimu SKD (Semi Knocked Down). V tomto režimu byla karoserie vozu již předem smontovaná.

 

V prvních deseti měsících roku 2012 prodala ŠKODA v Rusku přibližně 13 600 vozů modelu Yeti, tedy dvakrát vice, než ve stejném období roku 2011 (6.000). „To dokazuje význam lokální výroby,“ říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva ŠKODA za oblast výroby a logistiky. „Ve společnosti GAZ Group máme na své straně silného lokálního partnera – podnik se zhruba osmdesátiletou zkušeností s výrobou automobilů, s hlubokou znalostí ruského trhu a s vysoce kvalifikovaným personálem.“

V závodě Kaluga v současné době z linek sjíždí aktuální modely ŠKODA Octavia a Fabia. Od jara 2014 je navíc plánována výroba nového modelu ŠKODA Rapid pro ruský trh. ŠKODA Rapid stanovuje ve svém segmentu nová měřítka pro prostornost a funkčnost a přesvědčí nejlepším poměrem ceny a užitné hodnoty. „Je to perfektní rodinný automobil, který bude právě v Rusku velice úspěšný,“ zdůraznil Prof. Vahland.

V roce 2012 je česká automobilka na ruském trhu mimořádně úspěšná: Dodávky ruským zákazníkům vzrostly v období od ledna do října 2012 v porovnání se stejným obdobím minulého roku o 40 procent na 80 100 vozů. To je nová rekordní hodnota odbytu za prvních deset měsíců roku. ŠKODA přitom rostla téměř třikrát rychleji než celkový trh. Podnik tak působivě pokračuje v úspěšném vývoji uplynulých let: V letech 2005 až 2011 ŠKODA zvýšila své roční prodeje v Rusko ze 7 500 na 74 100 vozů, tedy téměř na desetinásobek.

V rámci Růstové strategie 2018 chce ŠKODA zvýšit své celosvětové prodeje na minimálně 1,5 milionu vozů ročně. Za tímto účelem automobilka v příštích letech v průměru každých šest měsíců uvede na trh nový nebo modernizovaný model. Je to největší modelová ofenzíva v historii podniku.

Tisková zpráva/-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.