Není tajemstvím, že elektromobily nemají příliš dlouhý dojezd, další velkou nevýhodou je poměrně dlouhá doba nabíjení, což užitnosti elektromobilů také moc nepřidává. Nissan například o svém modelu Leaf tvrdí, že doba nabití jeho baterií se pohybuje mezi 7 a 21 hodinami. Volvo nyní testuje novou rychlonabíječku, která je 6x výkonnější než běžné nabíječky. Dokáže plně nabít baterie experimentálního elektrického Volva C30 za pouhých 90 minut!

Aby nabíječka zvládla nabít baterie C30 do 90 minut, je zapotřebí adekvátní zdroj energie. Zdrojem je třífázové napětí o napětí 440V a proud činí 32A. Volvo tvrdí, že pouhých 30 minut nabíjení touto novou nabíječkou stačí k tomu, aby vůz dokázal ujet 80 km. Pro porovnání, pokud použijete standardní zásuvku s 220V a 16A. Plně nabité Volvo C30 bude k dispozici až za 8 – 10 hodin.

Volvo nainstaluje svojí novou nabíječku do 250 testovacích C30 po celé Evropě a Číně. Experimentální elektromobil Volvo C30 má motor o výkonu 111 koní a lithium-iontové baterie poskytující dojezd cca 150 km. Díky nové rychlonabíječce může uživatel nabít baterie svého vozu i několikrát za den, což významně napomáhá prodloužení dojezdu elektromobilu.

 

Společnost Tesla hodlá zajít ještě dál než Volvo. Tesla chce zprovoznit celou síť rychlodobíjecích stanic. To by pro majitele elektromobilů Tesla znamenalo dojezd téměř 200 km za dobu nabíjení pouhých 30 minut.

-TJ-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.