První jízda: Land Rover Defender s bezestupňovou převodovku VDS + video

Autor: Pavel Srp - 1. 12. 2015


Land Rover Defender. Legenda. Auto, které se v jen decentně pozměněné podobě prodává již více než 30 let (ačkoliv jeho kořeny sahají ještě hlouběji do minulosti), se s námi již v lednu nadobro rozloučí. Automobilka Jaguar Land Rover plánuje ukončit jeho výrobu. Rakouská společnost VDS Getriebe pro něj připravila novinku v podobě bezestupňové převodovky.

Je to tedy vůbec poprvé, kdy se o pohyb vpřed bude starat převodovka sama a řidič nebude muset řadit. Takový Defender si ale nemůžete objednat z továrny, jde o dodatečnou montáž a výměnu za sériovou manuální převodovku. Cena ale není z nejnižších a za přestavbu dáte přibližně 20 tisíc €.

Tato převodovka ale není běžnou bezestupňovou převodovkou (variátorem) tak, jak ji známe například z vozů Subaru nebo Lexus. Tím základním – tedy plynulou změnou rychlosti nezávislé na otáčkách – se ale neliší. Liší se naopak tím, jak funguje. Kombinuje princip hydrostaticky-mechanického a elektricky-mechanického dělení síly.

Tato převodovka byla původně vyvinuta pro traktor a terénní pracovní stroje, které potřebují jezdit velmi pomalu. Z toho důvodu není potřeba redukce. S bezestupňovou převodovkou VDS se tak lze (v našem případě) s Defenderem pohybovat i rychlostmi atakující 0 km/h a nepálit tak spojku s manuální převodovkou.

prvni-jizda-Land-Rover-Defender-VDS-Getriebe-n

Převodovka VDS ale nabízí mnohem více, do terénu se skvěle hodí funkce „samovyproštění“, která díky speciální konstrukci převodovky s nepřetržitým přívalem točivého momentu, umí auto vyprostit v případě zapadnutí. Stačí stisknout a držet speciální tlačítko a o zbytek se postará sama převodovka, která bude přepínat mezi pohonem vpřed a vzad a auto díky tomu rozhoupe tak, aby následně svou kinetickou energii použilo k vyjetí. Samozřejmostí jsou uzávěrky diferenciálů, které si Defender ponechal ze sériové výbavy.

Mezi další nesporné výhody patří také šetrnost, a to nejen k životním prostředí díky nižší spotřebě paliva, ale také k motoru. Převodovka VDS totiž motor drží v optimálních otáčkách, zbytečně jej nevytáčí. Zajímavý je také fakt, že převodovka nejen žene auto vpřed, ale umí ho i brzdit – a to až do úplného zastavení. Stačí sundat nohu z plynu a cítíte, že auto výrazně zpomaluje. Přirovnal bych to k elektromobilům, které tím rekuperují. Díky tomu vydrží déle také brzdy.

Převodovka byla podle konstruktérů ze společnosti VDS Getriebe vyvíjena zejména pro jízdu v (těžším) terénu, ale není problém s ní jezdit ani po silnici. Podle propočtů inženýrů je teoretická možnost, že by s ní Land Rover Defender mohl dosáhnout rychlosti až 180 km/h. Praxe je ale taková, že už při přibližně 120 km/h si říkáte, že jezdit ještě rychleji už není nejlepší nápad.

Jízdu s přestavěným autem na bezestupňovou převodovku VDS jsme krátce vyzkoušeli na terénním polygonu. Na bližší seznámení nebyl čas, ale podle prvotních dojmů je chování auta zcela jiné, než na jaké jsme dosud zvyklí. Jakékoliv sešlápnutí plynového pedálu znamená díky neustálému přívalu točivého momentu okamžitou reakci. Pro citlivé rozjezdy to chce určitě cvik. V terénu je nicméně převodovka, o kterou se při jízdě „nemusíte starat“, opravdovou výhodou. Nemusíte řešit, který rychlostní stupeň máte do kopce nebo z kopce zařadit, jestli využít redukci a nebo nikoliv. Prostě se staráte jen o řízení, hledáte tu správnou cestu a maximálně zavíráte diferenciály. Věřím tomu, že bezestupňová převodovka pomůže nejen začátečníkům, ale líbit by se mohla i zkušeným jezdcům.

Podle zástupců společnosti je možné nainstalovat ji do nových i starších vozů Land Rover Defender bez zásahu do karoserie vozu. Výměna se provede přímo za původní manuální převodovku a do interiéru jen přibyde ovladač. Bude ale vypadat o poznání civilněji než jak to má auto z fotek, to je totiž vývojový prototyp. Již zmíněná cena přestavby ve výši 20 tisíc € sice není z nejnižších, ale pokud svoje auto využíváte v těžším terénu, mohla by vám výrazně pomoci. Přestavbu zajišťuje v České republice společnost Dajbych.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru