Poradna: Požár vozu – a jak se k tomu staví pojišťovny?

Autor: Vladimír Srp - 7. 10. 2015


O tom, že požár někomu zničil auto, čteme na můj vkus až moc často. Stát se to může úplně každému, jak ale budou pojišťovny takovou situaci řešit? Samozřejmě záleží na vašem pojištění, ale tak jednoduché to není. Pokusme se na problém pojištění podívat blíže. Vezměme si proto dvě modelové situace.

  • V prvním případě si chcete něco nakoupit a tak zajedete do krytých garáží u oblíbeného nákupního centra. Protože máte dost času, návštěva se protáhne, potkáte známého, dáte si kafčo. Prostě parádní odpoledne. A přetažená parkovací doba zdarma vás do kolen neláme. Ale přijdete k autu a… Problém. Z vám neznámých důvodů začalo auto hořet. Ještě, že to bylo v garážích, a z prostoru auta deroucí se plamen zjistila obsluha garáží, která zavolala hasiče, a navíc se ji podařilo oheň uhasit. Bohužel i tak je po pár minutách na autě škoda odhadem za dobrých 50 000 Kč.
  • V druhém případě jedete se svou celou rodinou na víkendový výlet. Po pár kilometrech jízdy se manželka začne na sedadle vrtět a upozorňuje na divný vzduch ve voze. Pravda, jako kdyby se něco pálilo. Je to zvenku nebo tady u nás? Chvilku trvá, než se rozhodnete zastavit. Další chvilku trvá, než najdete vhodné místo k zastavení. Konečně odpočívadlo. Zastavíte, obcházíte auto a nemůžete přehlédnout, že z prostoru motoru se mírně kouří. Protože to není normální, rozhodnete se otevřít kapotu a zkontrolovat situaci. A je to tady. Z prostoru doslova vyletí ohnivý drak. Naštěstí sotva stačíte uskočit a pak už jen sledujete jak obrovský plamen „stravuje“ vašeho plechového miláčka. Vše se odehrává tak rychle, že za pár minut je hotovo. Auto shořelo kompletně i s vašimi věcmi.

Omlouvám se všem, kterým se nikdy nic takového nestane nebo si s takovou nepříjemnou situací poradí úplně jinak. Je pravda, že se nikdy nesmí zapomenout na fakt, že oheň živí především vzduch. Takže kdyby to náhodou přišlo, tak opatrně s tím otevíráním kapoty. Ony dvě namodelované situace jsou možná trochu vyumělkované, ale reprezentující dvě základní reálné situace: částečná škoda na vozidle v důsledku požáru a totální zničení vozidla v důsledku požáru.

A kdy se můžete obrátit na pojišťovnu a požadovat pojistné plnění?

Havarijní pojištění

V případě, že máte sjednané havarijní pojištění, máte většinou vyhráno. Pojištění se sjednává pro případy – havárie, střetu jedoucího vozidla se zvířetem, živelní události, odcizeni části nebo odcizeni celého vozidla, vandalismu. Pojišťovny mají i v havarijním pojištění výluky – a to jak obecné (řízeni vozidla osobou, která není držitelem příslušného řidičského oprávněni nebo pod vlivem alkoholu, při závodech, soutěžích nebo jízdě na uzavřených komunikacích, apod.), tak i specifické (následek vniknutí vody do spalovacího prostoru motoru, při provádění opravy nebo údržby, atd ). Pozor je potřeba dát na jiné varianty havarijního pojištění než „All Risk“ (tedy vše výše vyjmenované), kde může pojišťovna mít zakotveny další individuální výluky. Při sjednaném havarijním pojištění All Risk je kromě pojišťovnou definovaných výluk poškození či zničení vozidla požárem hrazeno.

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení)

Některé pojišťovny nabízejí také pojištění živlů jako připojištění k povinnému ručení. Jedná se  o připojištění s omezeným limitem plnění, který běžně nepřekračuje 100 000 Kč. Mezi živly jsou běžně zařazovány události jako krupobití, úder blesku, povodeň, záplava, vichřice, pád kamení a sesuv půdy nebo zeminy, zřícení skal, sesuv nebo zřícení laviny. Může a nemusí tam být i požár a výbuch. Pokud však takové připojištění v nabídce je, pak v převážné většina obsahuje i požár.

Vybrali jsme 6 pojišťoven a zmapovali pro vás možnosti připojištění živlů k povinnému ručení:

  • Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG – pouze u vybrané varianty – Povinné ručení NA100PRO. Územní rozsah ČR.
  • Uniqa pojišťovna, a.s. – pouze u vybrané varianty POV MAX a pojištění „živly“ se vztahuje pouze na případ pojistné události v důsledku totální škody pojištěného vozidla
  • Allianz pojišťovna, a.s. – jako připojištění samostatně u všech variant a limitů nebo v balíčku tzv. MINIRISK s dalšími vybranými připojištěními
  • Česká podnikatelská pojišťovna , a.s., VIG – lze připojistit k POV pouze jako balíček MINIHAV nebo v balíčku tzv. přírodních rizik , jejichž je součástí. Nelze připojistit samostatně. Pojištění se sjednává s územní platností ČR + 30 km vzdušnou čarou od českých hranic.
  • Generali pojišťovna, a.s.  – možno sjednat jako připojištění k POV samostatně u všech variant a limitů
  • Česká pojišťovna, a.s.  – automaticky obsaženo v POV Premium , u ostatních variant a limitů možno připojistit

Z uvedeného je patrné, že u pěti výše uvedených pojišťoven je možné při sjednaném připojištění  živlů k povinnému ručení lze požadovat úhradu škod v důsledku požáru a to v obou případech – částečné i totální škody. Uniqa pojišťovna by škodu v důsledku požáru hradila pouze v případě škody totální. To vše platí s omezeními a konkrétních likvidačních postupech té které pojišťovny. To znamená, že výše pojistného plnění se může u jednotlivých pojišťoven lišit.

Nepochybně lze takové připojištění objevit i u dalších pojišťoven. Před podepsáním smlouvy doporučujeme důkladně se seznámit s tím, co vlastně podepisujete. Jakmile si nejste něčím jisti, je vždy dobré se prostě nebát zeptat. Právě u podpisu jakékoliv smlouvy platí staré známé pořekadlo „líná huba, holé neštěstí“.

Zajímalo by vás něco jiného z oblasti autopojištění? Napište nám svůj dotaz a my se ho pokusíme zodpovědět. Poradnu si pro vás připravil pojišťovací makléř, společnost Finkap s.r.o.

ro-ohen

Štítky: , , , , , ,

1 názor na “Poradna: Požár vozu – a jak se k tomu staví pojišťovny?”

  1. Jiří Petříček

    Pokud mi požár totálně zlikviduje vůz. Končími i veškeré pojišténí automaticky?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru