papírová převozní značka

Poradna: Na co si dát pozor při jízdě s převozní značkou?

Autor: Pavel Srp - Foto: Pavel Srp - 16. 12. 2012


Plánujete koupi nového vozu nebo ojetiny ze zahraničí? A chcete si auto přihlásit sami? Pak od prodejce budete s největší pravděpodobností odjíždět s převozní značkou. Ale co, že to vlastně je?

Je to zelený papír, na němž je možné najít jedno písmeno a několik čísel. Písmeno značí okres, ve kterém byla převozní značka vydána (např.: A = Praha, S = Středočeský kraj, C = Jihočeský kraj, a podobně) a čísla značí pořadí vydané značky. Papírovou převozní značku je třeba umístit viditelně za zadní sklo.

Je potřeba pamatovat na to, že převozní značka neslouží jako náhrada klasických registračních značek (RZ, dříve SPZ), ale pouze jako nezbytný doklad pro nutnou jízdu v rámci přihlášení vozidla. Pokud vás tedy zastaví policista při cestě s novým autem po střechu naplněným zavazadly a celou rodinou, můžete mít problém.

Zákon 243/2001 Sb. §21 odst. 4) jasně říká: „Tabulky zvláštní registrační značky pro jednorázové použití s omezenou platností přidělí registrační místo prodejci vozidla, který jimi vybavuje prodaná vozidla jednotlivým zákazníkům, k vykonání potřebné jízdy do místa registrace vozidla. Na tabulce je vyznačena platnost registrační značky, která je stanovena na 10 dnů od jejího vydání. Prodejce nebo registrační místo, které tabulku zvláštní registrační značky pro jednorázové použití s omezenou platností vydalo, na ni vyznačí, v místě k tomu určeném, datum vydání. Zápis potvrdí otiskem razítka a podpisem oprávněné osoby.“

Aby převozní značka byla platná, musí tedy obsahovat razítko a podpis prodejce a datum, kdy byla vydána. Od této doby máte 10 pracovních dnů na to, abyste vozidlo zaregistrovali. Převzetí převozní značky je potřeba u prodejce stvrdit svým podpisem pro případ, že by s vozidlem byl spáchán přestupek. Podle toho si potom řidiče mohou příslušné úřady dohledat.

Při jzdě s převozní značkou je tedy potřeba myslet na to, že vás neopravňuje vozidlo používat bez omezení. Při jízdě u sebe řidič musí mít doklad o koupi vozu (kupní smlouvu, fakturu), která nahradí osvědčení o technickém průkazu (malý techničák) a doklad o uzavření zákonného pojištění (zelenou kartu). A ještě jedna důležitá věc na závěr: zelená papírová převozní značka platí pouze na území České republiky.

Štítky: , , , , ,

6 názorů na “Poradna: Na co si dát pozor při jízdě s převozní značkou?”

      1. Bez dálniční známky nelze po dálnici jet ani v případě, že pouze převážíte nově zakoupené vozidlo od prodejce k sobě domů. Možná půjde zakoupit 10 denní dálniční známka a zaregistrovat na dočasnou RZ vašeho vozu.

      2. Jan Novotný

        Dle Státního fondu dopravní infrastruktury, který administruje dálniční známky, lze v souladu s Článkem XII. Podmínek úhrady časového poplatku dostupných dálkovým přístupem na http://www.edalnice.cz (v záložce Ke stažení), se kterými oznamovatel (osoba žádající o změnu SPZ) při úhradě dálniční známky uděluje souhlas, změnu převozní značky na státní poznávací značku (dále jen „SPZ“) provést, pokud oznamovatel, který žádá o změnu SPZ vozidla, tuto skutečnost doloží kopií dokumentu dokládajícího změnu SPZ v rámci stejného vozidla (například kopie velkého technického průkazu, ve kterém je uvedena původní i nová SPZ a VIN kód vozidla).

        Pakliže výše uvedené oznamovatel není schopen doložit, není možné změnu SPZ v evidenci vozidel časového zpoplatnění provést. Z výše uvedených důvodů je proto vhodnější na převozní značku vozidla uhradit pouze krátkodobou dálniční známku (10denní nebo 30denní).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru