Žijeme v době, kdy jsme čím dál více závislí na technologiích, satelitní navigace nevyjímaje. Jedna dáma z Belgie by mohla vyprávět… 🙂  Přestože se navigace stává téměř základní výbavou vozů přímo od výrobců automobilů, tak tento přístroj zamontovaný z výroby, zase tak moc často na silnicích nevídáme. Ať je důvodem koupě vozu bez navigace třeba ten, že už nějakou externí máme nebo je cena zabudované navigace natolik vysoká, že by se za ní daly pořídit čtyři jiné. Ovšem pokud vlastníme navigaci neoriginální, musíme se potýkat s otázkou: Kam přídavný navigační přístroj umístit?

Naprostá většina řidičů má GPS navigaci přichycenou na čelním skle. Policejní hlídka jim tak kvůli tomu může znepříjemnit život. Navigace, stejně jako cokoliv jiného, totiž nesmí bránit ve výhledu z automobilu. Pokud si ji tedy umístíte do zorného pole, porušujete zákon. Přestože je Policie v tomto směru hodně mírná, nevhodné umístění přístroje může znamenat až dva tisíce korun pokuty, stejně jako například voňavé stromečky na zrcátku řidiče.

Jak však specifikovat zorné pole řidiče? To je různé a závislé na typu vozu, výšce řidiče a nastavení jeho sedadla. Nedá se říci, že zorné pole řidiče je celé čelní sklo.  U mnoha automobilů je spodní část prosklení, přes níž je vidět přední kapota, naprosto opticky nevyužívána a nejde tak o zorné pole řidiče. Další možností je umístit navigaci na místo, které není stírané od stěračů a v případě horšího počasí také nejde o zorné pole. Občas vídám řidiče, kteří si navigaci upevňují na boční okénko – nezapomínejte i toto prosklení se může zahrnovat do zorného pole.

 

Další problém může vyvstat, pokud přijedete na technickou kontrolu. Některé stanice technické kontroly totiž odmítají pustit do provozu vozidlo s držákem navigace umístěným kdekoli na předním skle. Podle odborníků na technické kontroly je důvod takový, že držák navigace zasahuje do výhledu vždy. Obejít tuto komplikaci je však velmi jednoduché – před technickou kontrolou stačí držák sundat.

Věřím, že těchto pár rad vám pomůže s tím, kam GPSku umístit a možná vám ušetří i pár korun za případné pokuty. Doufám, že nejen díky tomuto článku budu potkávat na silnicích mnohem méně lidí, kteří si navigaci upevňují téměř před sebe, do výše očí a tím ohrožují nejen sebe, ale i jiné účastníky provozu.

-TJ-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.