S povinným ručením se nevyplatí moc laškovat, jinak se tento, sice ne moc oblíbený, ale o to více potřebný, pojistný produkt obrátí proti vám. Úplně nejhorší, co můžete udělat, je povinné ručení úplně ignorovat, nesjednat si ho. V takovém případě se můžete potkat s opravdu tvrdými postihy a pokutami, z nichž některým se na 100 % nevyhnete.

ČKP si na vás posvítí

 

Hlavním důvodem, proč se ani teoreticky nedá na neplacení povinného ručení vydělat, je Česká kancelář pojistitelů (ČKP). Ta má povinné ručení v ČR pod palcem a mimo jiné spravuje takzvaný garanční fond. Tam přispívají pojišťovny a právě majitelé vozidel přihlášených v registru, která nemají sjednané povinné ručení. ČKP totiž snadno zjistí, kdo je tímto neplatičem, a poté všechny takové obesílá se složenkou na zaplacení příspěvku. Tento příspěvek se pohybuje kolem 20 000 Kč ročně, tedy na mnohonásobku pojistného u povinného ručení. Navíc jde pouze o trest, pokutu, protože i po zaplacení příspěvku není vozidlo pojištěné.

Pokuta až 40 000 Kč

Řidič nepojištěného vozidla se při silniční kontrole nemůže prokázat platným dokladem o pojištění, zelenou kartou. Následky jsou jasné – pokuta. Ta je ve správním řízení udělována do výše 40 000 Kč, což už pocítí drtivá většina řidičů/majitelů vozidel. Takto vysoká pokuta hrozí opravdu pouze řidičům nepojištěných vozů – pokud si jen zelenou kartu někde zapomenete, pokuta vás také nemine, ale bude v maximálně ve výši 3 000 Kč.

Nehoda se rovná finanční sebevraždě

Provozováním nepojištěného vozidla se ale řidič vystavuje daleko většímu riziku, než ve dvou předcházejících případech. I po zaplacení příspěvku do garančního fondu totiž za způsobené škody zodpovídá pouze a jenom řidič. Nabourá jedno auto a zraní řidiče? Statisícová škoda, kterou sice poškozenému zaplatí ČKP právě z garančního fondu, bude vymáhána (velmi tvrdě) po nepojištěném řidiči viníkovi. Bude-li škoda v řádech milionů korun (a to se stává poměrně dost často), může si řidič zničit celý život nesplatitelnými dluhy.

Šetřete rozumně

Neplacení povinného ručení tedy není žádná úspora a výhra, ba právě naopak. Přesto existuje poměrně snadná cesta, jak na povinném ručení ušetřit. Je to cesta internetového porovnání pojistného, na kterou můžete vyjet díky portálu povinnerucenisrovnani.com.

-PR-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.