Pohled do minulosti: Nurburgring slaví 90 let – retro video

Autor: Pavel Srp - 19. 4. 2017

Jeden z nejznámějších a nejtěžších okruhů v Evropě Nurburgring, ale i na světě slaví v letošním roce 90. narozeniny.

Psal se rok 1927, když se po okruhu poprvé svezla auta. Trať tehdy vedla mezi městy Adenau, Nürburg a Müllenbach, ještě nevypadala tak, jako dnes. Okruh se skládal ze dvou částí: Nordschleife (severní trať) a Südschleife (jižní trať). A právě Severní Smyčka Nurburgringu je ten kus asfaltu, který my dnes tolik obdivujeme…

Severní smyčka byla v době svého vzniku a několik dalších desítek let dlouhá téměř 23 km a obsahovala asi 180 zatáček. Mezi nejslavnější patřila a dodnes patří slavná zatáčka Karussell. Šlo o trať, kde se pořádaly velké závody. Naopak jižní smyčka byla kratší, měřila „jen“ 7,747 km a byla používána pro motoristické události místního významu. Oba okruhy přesto používaly místo nazvané Start und Ziel Schleife s boxy. Celková délka trati, která využívala oba okruhy byla 28,265 km a byla pojmenována Gesamtstrecke. Zajímavé je, že až do roku 1931 se pro závody Velké ceny Německa používal celý okruh, tedy severní i jižní smyčky.

Díky složitosti a náročnosti tohoto okruhu a i proto, že se táhne lesem, se mu začalo přezdívat „Zelené Peklo“. Aby také ne, když na něm byla spousta nehod. Jezdci na něm dokonce počátkem 70. let minulého století nechtěli závodit. I přes četné stavební úpravy a přidání šikan vše vyvrcholilo nehodou Nikiho Laudy v roce 1976. Úřadující mistr světa tehdy nezvládl své Ferrari v úseku Bergwerk a jeho neovladatelný vůz narazil do skály, od které se odrazil a skončil v plamenech na trati. Díky zákroku pilotů Merzaria, Ertla, Edwardse a Lungera, se ho však naštěstí podařilo zachránit. To byl vlastně konec velkého závodění na tomto okruhu.

Aby se na něj velké závodění mohlo vrátit, bylo třeba ho důkladně zmodernizovat. Povedlo se a nový okruh byl v roce 1984 opět otevřen a Formule 1 se na něj vrátila. Dnes se na něm sice závody Formule 1 nejezdí, ale jiné závody se na něm jezdí s železnou pravidelností.

A že šlo o okruh, který byl oblíbený vždy, to nám dokáže přiložené video z roku 1987 z archivu Československé televize. Tehdy okruh slavil 60leté výročí.

Štítky: , , , , , , ,