Zaparkovat v jakémkoliv větším městě je poměrně adrenalinová záležitost. Auta parkují, kde se dá. Situace připomíná anarchii. Čas od času srazí nějakého chodce nepozorný řidič, když mu znenadání vstoupí do vozovky. Jindy není pomalu možné jít po chodníku, protože je více než z poloviny zabrán parkujícími auty. Své by o tom mohli vyprávět hasiči nebo záchranka, na kterou troubí naštvaní „inteligenti“ za volantem, když nemohou projet místem, kde jiní zachraňují životy. Přijet domů večer se teprve nevyplácí, protože najít jedno prázdné místo v okolí bydliště je téměř nemožné.

Vedení měst musela tuto situaci nějak řešit. Zavedla tedy zóny placeného stání v centrálních částech měst. Aby člověk mohl v těchto zónách parkovat, musí zde buď vlastnit nemovitost, případně zde mít trvalé bydliště, sídlo firmy nebo provozovnu, a musí platit poplatky. Parkovací sazby činí řádově tisíce korun ročně v případě soukromých osob. Firmy platí až několik desítek tisíc korun. Pokud nutně potřebujete zaparkovat v těchto zónách, a nebydlíte v této městské části, jste odkázáni pouze na návštěvnická parkovací stání s automaty na mince, pokud tedy nějaké takové volné místo najdete. V těchto automatech potom zaplatíte desítky korun za hodinu. Pokud nezaplatíte parkovné, hrozí Vám vysoké pokuty. Tento systém funguje už řadu let, ale zlepšení parkovací situace v centrech se nekoná. Nestaví se žádná parkoviště nebo stání, jen se rozšiřují parkovací zóny a vybírají se peníze za pokuty a parkovné. Při tom v jiných Evropských městech existují elegantní a téměř neviditelná podzemní parkoviště, která tento parkovací problém řeší. Kam tedy vybrané peníze jdou? To se asi nikdy nedozvíme.

Pokud si říkáte: „Tenhle problém se mě netýká, bydlím přeci na okraji města,“ tak se mýlíte.

 

Na okrajových částech měst jsou často velká sídliště, většinou panelová, kde je koncentrace lidí, a tím pádem i aut, ještě větší než v centrech. Sice je na okrajích více parkovacích míst, ale jejich počet je naprosto nedostačující. Na jednom takovém okraji města bydlím a zaparkovat v odpolední nebo večerní hodině je zhola nemožné. Dále také existují lidé, kteří pravidelně jezdí z „venkova“ za prací. Místo toho, aby svoje auto zaparkovali za směšný poplatek na odstavném parkovišti, radši zaparkují někde na sídlišti a jedou odtamtud do práce MHD. Přitom takových lidí není málo a parkovací situaci dosti zhoršují. Tak se ptám, když už jsou ve městech parkovací zóny, proč nejsou i v okrajových částech měst? Zde je problém s parkováním také hrozivý.

Pokud se nezmění přístup městských zastupitelstev k této problematice, můžeme se těšit na ještě horší budoucnost parkování a žití ve městech.

-TJ-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.