Nápad na ekologické supersportovní auto se zdál jako nereálný, dokud se do toho neopřel Mercedes-Benz. Na právě probíhající pařížském autosalonu totiž představil SLS AMG Coupe Electric Drive a ukázal, že i „zelená“ auta mohou být pekelně rychlá.

V tomto případě se spíše hodí „modrý a rychlý“ než „zelený a rychlý“. Mercedes totiž představil své SLS v tyrkysově modré barvě připomínající barvu elektrického oblouku. Spolu se speciální barvou přibylo i pár dalších estetických změn, které odlišují elektrickou verzi od benzín spalujících bratrů: přední karbonový spoiler, zadní difuzor, 19″ kola vepředu a 20″ kola vzadu, přední mřížky nasávacích otvorů provedené ve tvaru včelí plástve a znak Electric Drive.

Z motorového prostoru zmizel brilantní motor 6.2 l V8 a nahradila ho čtveřice elektromotorů. Ty přenášejí sílu na všechna čtyři kola. Motory pak čerpají napětí z výkonných lithium-iontových baterií o celkovém výkonu 60kWh. Když je zapotřebí rychle zastavit, určitě se budou hodit karbonkeramické kotoučové brzdy o rozměrech 400 mm vepředu a 360 mm vzadu. Celkový výkon, který tyhle „menší“ brzdy musejí krotit, je dech beroucích 740 koní a 1000 Nm točivého momentu! To znamená, že elektrické SLS zvládne zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhých 3,9 sekundy a maximální elektronicky omezená rychlost činí 250km/h. Navíc na plné nabití můžete ujet až 250 km.

 

Kvůli elektrickému pohonu všech kol byla kompletně přepracována přední náprava. Místo standardního dvojitého lichoběžníkového zavěšení bylo použito zavěšení multi-link. Řízení už není plně hydraulické, ale elektrohydraulické. Mercedes-Benz hned dodává, že žádná změna v pocitu z řízení se ale odehrávat nebude.

Vysokokapacitní baterie jsou poskládány ze 72 lithium-iontových článků, které jsou sdruženy do 12 modulů o celkové kapacitě 4000 voltů. Plné nabití ze standardní euro zásuvky trvá zhruba 20 hodin, Merceds však nabízí i 22 kW rychlo nabíjecí stanici, která dokáže SLS plně nabít za pouhé 3 hodiny!

SLS AMG Coupe Electric Drive se v prodeji objeví příští rok, avšak bude dostupný pouze pro „zazobané“ zákazníky z Evropy. Startovací cena bude zhruba 11 000 000 Kč, což je asi 2,7 krát víc než „základní“ benzínová vrze SLS AMG. Koupili byste si ho?

-TJ-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.