Juha Kankkunen jednou řekl: „WRC je pro kluky, skupina B je pro chlapy!“ A když se nad tím zamyslíte, měl pravdu. „Wé-eR-Céčka“ sice byla a stále jsou bestie, ale rozhodně nedosahovala takové zběsilosti jako závodní auta skupiny B.

Psal se rok 1982 a mezinárodní automobilová federace FIA povolila uzdu výrobcům. Zrušila dosavadní omezení a povolila výrobu rallye speciálů, které se mohly rovnat i tehdejším monopostům Formule 1, ale narozdíl od nich byly uzpůsobeny i pro jízdu na nezpěvněných silnicích a vypadaly více jako auta. Bylo to díky tomu, že vozidlo, ze kterého vycházel závodní speciál, muselo být schváleno pro běžný provoz na silnicích. K homologaci stačilo vyrobit „jen“ 200 kusů. Vzhledem k tomu, co byli schopní konstruktéři s vozy provést (motory s výkonem 500 i více koní) a, tím pádem, stoupajícím počtu tragických nehod, byla skupina B po necelých pěti letech v roce 1987 zrušena.

Z této éry však vzešla velká spousta kultovnách závoďáků a jeden z nich je teď na prodej. Už jen při vyslovení slovního spojení Lancia Delta S4 vám musí naběhnout husí kůže a postaví se vám chlupy až na zadku! Jde o auto z roku 1986 ve válečném zbarvení Martini.

 

Lancia má motor uprostřed a pohon všech kol. Pod kapotou je dvakrát „foukaná jedna-osmička“, velké turbo plní motor vzduchem ve vysokých otáčkách a v nízkých mu pomáhá kompresor. Výsledkem je 480 koní, ale tahle konkrétní má ještě větší stádo v počtu šesti stovek plnokrevníků při 8 800 otáčkách za minutu! Lancia motor testovala a při plnícím tlaku 5 barů (!!!) se dostala až na magických 1 000 koní! Při hmotnosti 1,2 tuny si asi ani nedokážu představit, co to s autem muselo udělat. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládnul závodní speciál za pouhé 2,3 sekundy! Za kolik sekund myslíte, že to zvládne Bugatti Veyron? Ten zvládne sprint „až“ za 2,46 sekundy…

Auto nabízí duPont Registry za cenu, a teď se držte, 850 000 amerických dolarů. Ano, je to méně než to, co byste dali za pomaleji akcelerující Bugatti Veyron, ale rozhodně Veyronů potkáte víc než opravdu originálních a raritních závodních Lancií Delta S4.

-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.