Včera ráno jsme si ukázali fotky nového Fordu Tourneo a dnes vám již povíme oficiální informace. Nový Ford Tourneo bude ve světové premiéře představen za pár dnů na autosalonu v Ženevě, a do evropského segmentu osobních dodávek vnáší novou úroveň energie a stylu.

Koncepční studie Tourneo Custom Concept předznamenává příchod zcela nové řady vozů, v níž pak budou představena i užitková provedení. Nový dramatický vzhled osloví zákazníky toužící po stylu, funkčnosti a prostoru.

„Jediný pohled na Tourneo Custom Concept prozradí, že tento model vdechne segmentu osobních dodávek nový život,“ řekl Stephen Odell, předseda představenstva a generální ředitel Ford of Europe. „Přicházející nová řada nám dává možnost oslovit nové zákazníky a my jsme se této příležitosti pevně chopili. Jeho kvality blízké osobním vozům ocení celá řada firemních i soukromých zákazníků.“

Tourneo Custom Concept se skutečně vyznačuje mnoha jedinečnými přednostmi, které ho po uživatelské stránce přibližují osobním automobilům. Patří sem zcela nový interiér s kokpitem orientovaným na řidiče, stejně jako luxusní, kompletně čalouněný prostor pro cestující s kvalitními materiály hodnými moderního vícemístného osobního vozu. Příkladem nápaditých inovací jsou v několika směrech nastavitelná a posuvná zadní sedadla, pokročilý komunikační systém SYNC s hlasovým ovládáním a samočinnou aktivací tísňového volání nebo nejnovější sada úsporných technologií ECOnetic.

Nový dramatický design

Tourneo Custom Concept jasně sděluje, že budoucí řada užitkových vozů Ford, plánovaná na rok 2012, zamíří po stránce designu novým směrem.

Jeho kultivovaný, aerodynamicky působící vzhled ztělesňuje tytéž dynamické principy jako kinetický design osobních modelů značky Ford – vytváří silný dojem pohybu, i když vůz jen stojí.

„Rozhodli jsme se stvořit design s čistými, futuristickými liniemi a skutečnou aurou výjimečnosti,“ vysvětlil šéfdesignér Paul Campbell z Ford of Europe. „Tourneo Custom Concept se svým sportovním postojem, výraznou linií boků a zapuštěným bočním prosklením přináší do této třídy něco svěžího a působivého. Použitím nejnovějších principů kinetického designu získal vůz zcela nový styl,“ dodal.

Právě nezaměnitelný kinetický design pomohl vtisknout Fordu Tourneo Custom Concept svébytný charakter. Typickými prvky tohoto směru jsou velká lichoběžníková maska, robustní linie boků, rozšířené lemy blatníků a linie bočního prosklení s charakteristickým zlomem v zadní části.

Vzhled konceptu dále oživuje množství stylových detailů, od chromovaného lemování masky chladiče přes atraktivní LED světlomety až po dynamicky stylizovaná osmnáctipalcová kola z lehkých slitin.

Luxus jako v osobním autě

Interiér Fordu Tourneo Custom Concept přináší do segmentu osobních dodávek zcela novou úroveň stylu a vyspělosti.

„Chtěli jsme dát řidiči i všem cestujícím k dispozici interiér s takovými standardy designu a kvality, jaké by očekávali v moderním vícemístném osobním automobilu, ale i s velkorysým prostorem pro ně i zavazadla,“ objasnil Campbell.

„Veškerými aspekty od moderního, na řidiče orientovaného kokpitu až po luxusní kožené provedení kabiny Tourneo Custom Concept ukazují, že také v této třídě mohou být interiéry nejen funkční, ale i atraktivní.“

Stylová, prostorově tvarovaná palubní deska obklopuje řidiče a zprostředkovává mu kontakt s technologiemi, které jsou blízce příbuzné těm v osobních automobilech značky Ford. Stejně jako exteriér se také interiér řídí principy kinetického designu, jak je patrné zejména z výrazného klenutí v horní části palubní desky.

Rovněž cestující vzadu jsou obklopeni prostorem a luxusem kompletně čalouněné kabiny. Zadní sedadla mají zcela novou konstrukci, která umožňuje jejich přestavení do mnoha různých konfigurací, popřípadě úplné vyjmutí z vozu. Díky tomu lze interiér snadno přizpůsobit aktuálním potřebám, ať už pracovním, či spojeným s využitím volného času.

V případě této koncepční studie je luxusní a prostorné vyznění interiéru ještě zdůrazněno exkluzivním dvoutónovým barevným schématem: ručně prošívané kožené potahy sedadel mají ve středové části atraktivní textilní plochy.

Inteligentní nové technologie

Tourneo Custom Concept dává najevo, že budoucí zákazníci mohou v tomto segmentu očekávat stejnou technickou vyspělost jako řidiči osobních Fordů.

Ve výbavě koncepční studie pro ženevský autosalon nechybějí následující prvky:

  • technologie ECOnetic – úsporná technická řešení v čele se systémem stop-start a inteligentním dobíjením
  • systém SYNC s hlasovým ovládáním – umožňuje připojit a následně hlasem ovládat přenosná elektronická zařízení jako mobilní telefony nebo hudební přehrávače
  • tísňové volání – nová funkce, založená na systému SYNC, poslouží k automatickému kontaktování záchranných složek v případě dopravní nehody
  • vyspělý zádržný systém – čelní, boční i stropní airbagy
  • parkovací kamera – integrovaná do vnitřního zpětného zrcátka
  • varování před neúmyslným opuštěním pruhu a systém sledování bdělosti řidiče – nejmodernější asistenční technologie, které upozorní řidiče, když se nevědomky vychýlí z jízdního pruhu nebo pokud jeho styl jízdy začne vykazovat známky únavy.

 

Ruku v ruce s vyspělou elektronikou jde vyspělá technika pod kapotou. Opětovně zdokonalený vznětový agregát Ford 2.2 Duratorq TDCi o výkonu 114 kW nabízí vynikající dynamiku jízdy při nízké spotřebě paliva.

Vůz Tourneo Custom Concept je založen na nové globální platformě Ford, která byla zkonstruována s cílem dosáhnout jízdních vlastností na úrovni osobního vozu – jmenovitě agilní ovladatelnosti, dokonalejšího jízdního komfortu a snížení vnitřního hluku.

„Zákazníci v tomto segmentu dnes žádají mnohem vyšší úroveň techniky, dynamiky i jízdních vlastností,“ řekl Barry Gale, šéfkonstruktér z Ford of Europe. „Tento koncept ukazuje, že bereme podobná přání velmi vážně a že zákazníci mohou očekávat kultivovaný zážitek z jízdy, připomínající osobní automobily.“

Nová generace užitkových vozů Ford

Debut koncepční studie Tourneo Custom Concept je předzvěstí příchodu zcela nové generace užitkových automobilů značky Ford. Kompletní řada bude představena během roku 2012.

Samotný Tourneo Custom Concept pak předznamenává novou rodinu vícemístných a užitkových vozů o nosnosti do jedné tuny, které se budou prodávat v Evropě a na dalších trzích světa, ale nikoliv v Severní Americe.

Modely nové řady budou – stejně jako koncept – poháněny vylepšenými verzemi vznětového agregátu 2.2 Duratorq TDCi, který bude sériově opatřen systémem stop-start. Ford chce dosáhnout nejnižší homologované spotřeby paliva ve třídě.

K dispozici budou tři varianty nejvyššího výkonu: 74 kW, 92 kW a 114 kW, přičemž všechny pohánějí přední kola prostřednictvím šestistupňové přímo řazené převodovky.

I nová řada nabídne výběr dvou délek rozvoru náprav a několika různých provedení karoserie, aby si každý zákazník mohl zvolit ideální konfiguraci pro svoje konkrétní potřeby.

V průběhu roku 2012 představí Ford větší a těžší verze Transitu. Ty se mají prodávat po celém světě včetně Severní Ameriky a budou k dispozici i ve variantě s pohonem zadních kol.

„Rok 2012 je pro Ford nesmírně významný, protože uvádíme na trh zcela novou řadu užitkových vozů,“ řekl Odell. „Naše užitkové modely si získaly neotřesitelnou pověst spolehlivých automobilů s vynikající užitnou hodnotou a nová řada má za cíl povznést tyto přednosti na novou úroveň.“

Tisková zpráva/-PS-