Ani ti nejpozornější řidiči nedokážou nemrkat, je to biologická nevyhnutelnost. Bezpečnostní systém Active City Stop, který Ford nyní zařazuje do nabídky výbavy pro novou Fiestu, je ale ve střehu neustále. Než řidič při mrknutí znovu otevře oči, systém zaznamená a vyhodnotí 15 obrazů situace před vozem.

Active City Stop využívá vyspělého senzoru, který měří vzdálenost na základě odraženého světelného paprsku. Frekvence snímání činí 50 snímků za sekundu, což je dvakrát vyšší hodnota, než s jakou pracuje například televizní a filmový průmysl. V rychlostech do 15 km/h dokáže tento systém nehodám zcela zabránit, zatímco do 30 km/h alespoň podstatně zmírní následky kolize.

 

„Městský provoz je živná půda pro nehody při nízkých rychlostech, při nichž si řidič nevšimne, že auto před ním zastavilo,“ řekl Florian Schweter, technik Ford of Europe, který pracoval na vývoji systému Active City Stop pro novou Fiestu. „Vysoká hustota provozu, řada rozptylujících faktorů a neustálé střídání rozjezdů a zastavení, to jsou okolnosti, za nichž se Active City Stop stává tolik potřebným ‚třetím okem‘ řidiče.“

Jen ve Velké Británii, Francii, Německu, Itálii a Španělsku se každoročně zraní při dopravních nehodách více než půl milionu osob. Z toho přibližně každé osmé zranění vznikne při nárazu zezadu, což je typ nehody, kterému dokáže Active City Stop zcela zabránit, popřípadě výrazně zmírnit jeho následky.

Active City Stop nepřetržitě monitoruje odstup od vpředu jedoucích vozidel, propočítává riziko nárazu a udržuje brzdový systém v pohotovosti pro případ nutnosti prudkého brzdění. Pokud řidič v potenciálně nebezpečné situaci nijak nereaguje, ať už brzděním nebo vyhýbacím manévrem, systém aktivuje brzdy, sníží točivý moment motoru a spustí varovné osvětlení.

Active City Stop byl poprvé uveden na trh v novém Focusu a dosud si ho objednalo více než 70 000 evropských zákazníků Fordu. Dnes je systém k dispozici také pro modely C-MAX, Grand C-MAX a B-MAX. V roce 2011 získal ocenění Euro NCAP Advanced, udělované za přínos v oblasti bezpečnostních technologií pro osobní automobily.

„Active City Stop zvyšuje bezpečnost majitelů vozů Ford i ostatních účastníků silničního provozu,“ dodal Schweter. „Automatické brzdění je zásah poslední instance a systém je pečlivě navržený tak, aby nezasahoval v nežádoucích situacích. Doufáme, že naši zákazníci nebudou tuto funkci nikdy potřebovat, nicméně jsme přesvědčeni, že ti, kdo jezdí často po městě, budou rádi, že ji ve svém autě mají.“

Tiskoví zpráva/-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.